Az ukrán fegyveres erők több mint háromezer katonája és valamennyi fegyvernem 144 harci járműve, köztük páncélosok, rakétahordozók masíroztak végig tegnap délelőtt az ukrán főváros főutcáján, a Hrescsatikon, majd a díszszemle záróakkordjaként katonai helikopterek és repülőgépek húztak el a légtérben. A hét év szünet után megrendezett katonai díszszemle, amelynek most kétségtelenül az orosz–grúz konfliktus adott különös jelentőséget, elsősorban a hadsereg harci erejét és felszereltségét volt hivatva demonstrálni.
Viktor Juscsenko szerint a történtek legfőbb tanulsága Ukrajna számára ugyanis abban nyilvánul meg, hogy egymaga egyetlenegy állam sem képes garantálni saját biztonságát. Az ukrán államfő, aki a katonai költségvetés növelését sürgeti, csakis a NATO-val való kapcsolatok erősítésében látja azt a garanciát, amely képes szavatolni az ország biztonságát.
Elemzők szerint azonban az ukrán születésnap ünnepi emelkedettsége sem tudta feledtetni az államfő és a miniszterelnök között felizzott újabb ellentétet, amelynek gerjesztéséért a Demokratikus Kezdeményezés Alap által megkérdezett harminc politológus és szociológus csaknem egyhangúlag Viktor Juscsenkót és kancelláriájának vezetőjét, Viktor Balogát teszi felelőssé. Tarasz Kuzjo politológus szerint ugyanis az, hogy az elnöki titkárság hazaárulással vádolta meg Julija Timosenkót, amiért a kormányfő az orosz–grúz konfliktus kirobbanásakor nem hallatta a hangját, nem csupán nyilvánvaló hazugság, hanem egyben a Kucsma-rezsim és a brezsnyevi idők legsötétebb napjaira emlékeztet.
Mihajlo Miscsisen viszont úgy véli, hogy az újraválasztásán ügyködő Juscsenko és környezete, miután a kormányfő lejáratására tett eddigi erőfeszítéseik a várt eredményt nem hozták meg, ezzel a húzással igyekszik előkészíteni Timosenko menesztését.
Peszkov: Kijev és a Nyugat elutasítja a diplomáciai megoldást
