Gyenge a gazdaság, marad a kamat

Hírösszefoglaló
2008. 09. 04. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem lát okot az optimizmusra a magyar gazdasággal kapcsolatban a londoni JP Morgan. A globális pénzügyi szolgáltató elemzői alacsony gazdasági növekedést és emelkedő költségvetési hiányt jósolnak Magyarországnak. Az MTI beszámolója szerint a londoni feltörekvő piaci elemzők változatlan kamatszintet várnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának mai ülésén. Mint írják, a jelenleg 8,50 százalékos alapkamat maradhat, de a pénzügy-politikai testület ülésén várhatóan „ismét szóba kerül” az enyhítés. A befektetési ház azonban 2009 előtt nem várja az első kamatcsökkentést. Az erre az évre vonatkozó monetáris enyhítést a JP Morgan londoni szakértői akkor tartanának elképzelhetőnek, ha a forint tartósan 230 alá erősödne az euróval szemben, erre azonban nem számít az elemzőház.
A Goldman Sachs (GS) londoni befektetési részlegénél is változatlan, 8,50 százalékon maradó MNB-kamatot jósolnak hétfőre. A GS becslése szerint az inflációs jelentésben a 2009-es átlagos inflációra szóló előrejelzés 4,2 százalékról 3,8 százalékra, a 2010-es prognózis 3 százalékról 2,7 százalékra csökken. A ház szerint az MNB kamatpolitikája ugyanakkor óvatos lesz, és a jegybank ma inkább azt fogja jelezni, hogy „nem rohan” a kamatcsökkentéssel.
A JP Morgan feltörekvő piaci régiót érintő elemzésében részletes előrejelzéseket is közölt az országokról. A Portfolio.hu gazdasági szakportál beszámolója szerint a legtöbb országban – összhangban a világgazdasági tendenciákkal – lassulást várnak az elemzők. Szlovákia például 2007-hez képest megfelezheti gazdaságnövekedési tempóját. Igaz, 5,5 százalékosra várt dinamikája még így is jócskán meg fogja haladni a magyart – legalábbis a JP Morgan szerint, hiszen értékelése szerint hazánk 2009-ben még mindig nem fogja elérni a 3 százalékos ütemet. A bankház szakértői szerint egyébként ennyi a potenciális GDP-növekedés, amivel csupán a magas jövedelemszintű Izlandot előzzük meg. A Merrill Lynch londoni központjában is úgy látják, hogy az MNB jelenleg kivár, és gyakorlatilag biztos, hogy a monetáris tanács változatlanul hagyja az alapkamatot.
A londoni prognózisok egyik érdekességeként emelte ki a szakportál: a JP Morgan nem hisz abban, hogy a választások közeledtével tartjuk magunkat a konvergenciaprogramban felvázolt pályához. Az idei 3,5 százalékos GDP-arányos költségvetési hiány jövőre 3,6 százalékra emelkedhet. Az emelkedés mértéke nem nagy, ám mégis komoly gondokat okozhatna egy ilyen forgatókönyv bekövetkezése. A hivatalos pálya szerint ugyanis jövőre már a maastrichti szintet kellene elérnünk, vagyis a GDP-arányos 3 százalékos szintet. Ehhez képest a hiány növekedési pályára állása nagyon rossz üzenet lenne.
A kamatkilátásokat illetően megállapítható, hogy lassan mindenhol véget ér a szigorítási ciklus, és az első lazító lépés időpontja a kérdés. A JP Morgan szerint nálunk 2009 áprilisában csökkenhetnek először a kamatok. A tíz vizsgált ország közül ötben is nagyobb az irányadó kamatszint, mint idehaza, és ez így maradhat 2009 decemberéig, amikorra – a többi országgal párhuzamosan csökkenve – 7,75 százalékra érkezhet a ráta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.