Felvidéki, vajdasági, erdélyi, amatőr és professzionális művészek mutatkoztak be múlt hét végén az Art-mozaik Külhoni Művészeti Fesztiválon, a budapesti Millenárison. Fotózás, festészet, színház és zene; a határon túli magyar művészeti élet ezen ágaiba nyerhettek bepillantást az érdeklődők.
A kortárs külhoni képzőművészeket a Rovás Művészeti Csoport képviselte, akik Richard Wagner Nibelung gyűrűje című tetralógiájához kapcsolódva készítették el 150 négyzetméternyi akciófestményüket. A művészek szerint a farostlemezekre készített művek nem illusztrációk, hanem a zene hatására létrejött szuggesztiók. Henning János egykori táncos, fotóművész több tematikus képsorozatát is kiállították a fesztiválon. Szociofotói az állandó létbizonytalansággal küzdő erdélyi cigányok sorsát ábrázolják, azonban a Fogadó galériájának oszlopaira kiakasztott fotográfiák sajnos mondanivalójukkal együtt elvesztek a légüres térben. Henning parkban kiállított képei a mozdulatokról meséltek, a színpadi és táncos munka ellesett pillanatai ezek a fotók, amelyek jól tükrözik a tánc lendületét, és a test legapróbb rezdüléseit. Juhász R. József, érsekújvári alkotó improvizatív hanginstallációja – amely a szürrealista Lautréamont híres gondolatára emlékeztet – Singer-varrógép és gramofon összeházasításából hozta létre sajátos dallamait. A székelyudvarhelyi Artera Alapítvány és a Füleki Motolla Műhely kézművesfoglalkozásain lehetett gyöngyöt fűzni, szőni, szalmakalapot készíteni, tulipános ládát festeni, vagy kipróbálni a fonott kosarakból készült körhintát.
A szabadtéren napközben diák- és amatőr színtársulatok, verséneklő együttesek mutatkoztak be, esténként a Teátrumban pedig hivatásos társulatok álltak színpadra. A három nap alatt a Millenárison megfordult Lúdas Matyi, a rút kiskacsa, Tündérszép Ilona, Mátyás király és Hamlet is.
A könnyűzenei együttesek teremtettek fesztiválhangulatot. A broken etnót, azaz break-dance és a népzene keverékét játszó Zubolyhoz társult az Ágoston Béla Quartet, fellépett a kultúrlakodalmas popmuzsikájáról híres Kistehén Tánczenekar, a szlovák polihisztor-zenész Peter Lipa, Harcsa Veronika és zenekara, az improvizatív dzsesszt képviselő Slang, és a fúziós zene hazai nagymestere, Ferenczi György a Rackajammel karöltve.

Hankó Balázs: Az Opera és a kulturális tárca együtt gondolkodik