Privatizálják a rendszerirányítót

Anélkül privatizálják a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító 75 százalékát, hogy leválasztották volna a jelenlegi tulajdonosáról, a Magyar Villamos Művekről. Ennél különösebb, hogy eddig a rendszerirányítónál sem hallottak ilyen variációról, ráadásul az Új tulajdonosi program bejelentésekor úgy hangzott az ígéret: a felkínált vállalatok többségi tulajdona állami kézben marad.

Dékány Lóránt
2008. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem fél éve tartó találgatásnak vetett véget Budai Bernadett kormányszóvivő tegnap, amikor bejelentette: úgy privatizálják a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányítót (Mavir), hogy nem választják le a jelenlegi tulajdonosáról, a Magyar Villamos Művekről (MVM). A kormányszóvivő hozzátette, a Mavirt az Új tulajdonosi program keretében értékesítik majd több részletben, egészen 2010. március 31-ig. Erre azért van szükség, mert mint közölte, ha egyben adnák el a csomagot, az jelentősen rontaná annak értékét. – Először az igazságügyi és rendészeti miniszternek lesz a feladata, hogy december 31-ig kidolgozza azokat a jogi megoldásokat, amelyek biztosítják, hogy a társaságban senki ne rendelkezhessen a villamosenergia-piaci versenyt veszélyeztető befolyással – fűzte hozzá a kormányszóvivő. Budai Bernadett megjegyezte: a döntés célja, hogy a rendszerirányítási tevékenység váljon függetlenné, ugyanakkor egyetlen piaci szereplő se szerezhessen meghatározó befolyást a Mavirban.
Utóbbi alapján az MVM befolyását a cégben a mostani 100 százalékról úgy csökkentik, hogy az ne lehessen nagyobb 50 százaléknál, viszont minimum 25 százalék és egy szavazatnak kell maradnia a villamos művek kezében. Ez azért különös, mert az Új tulajdonosi program bejelentésekor a miniszterelnök, majd a témában később megszólalók is azt ígérték, hogy a felkínált cégek többségi hányada állami tulajdonban marad. Ráadásul kérdés, hogy a tulajdonosi programban mekkora lesz az a rész, amelyet valóban a lakosság számára tesznek elérhetővé kedvezményesen a tőzsdén. Ez ugyanis nem teheti ki a teljes 75 százalékot, hiszen intézményi és szakmai befektetőket is bevonnak majd a programba, hogy azok segítségével alakuljon ki a részvények árfolyama. Emellett nem tudni, hogy a villamosenergia-hálózat az MVM-é vagy pedig a Maviré marad-e, mivel ez adja a rendszerirányító valódi értékét, enélkül ugyanis aligha válik vonzó papírrá a társaság a tőzsdén.
A Mavirnál érdeklődésünkre annyit mondtak, a kormánydöntés hivatalos kézhezvételét követően megteszik majd a szükséges lépéseket. Lapunk információi szerint azonban a rendszerirányítónál gyakorlatilag a sajtóból értesültek a kormány döntéséről. Úgy tudjuk, eddig ez a verzió szóba sem került a lehetséges forgatókönyvek között, bár ezek állítólag szinte hetente változtak. Volt azonban olyan variáció is, miszerint a Mavir előbb kiválik az MVM-ből, s még a villamos művek bevezetése előtt kerül a tőzsdére. Értesüléseink szerint a legutolsó ismert szereposztás tulajdonképpen a most bejelentett döntéshez hasonlított, ám nem 75, csupán 25 százalék eladásáról szólt. Az MVM-nél kérdésünkre a Mavirhoz hasonlóan úgy fogalmaztak, „a hivatalos kormánydöntés szellemének megfelelő tulajdonosi utasítást követően hajtják majd végre az abban foglaltakat”.
– Elfogadhatatlan a bejelentés módja és tartalma egyaránt – vélekedett Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője. Mint mondta, a kormány döntése szinte titokban, „fű alatt” született, amelyet a kormányszóvivő egy online sajtótájékoztató keretében, éppen a hét vége előtt jelentett be. Cser-Palkovics András hangsúlyozta, a rendszerirányítónak, és a magasfeszültségű hálózatnak nemzetbiztonsági okokból is állami tulajdonban kellene maradnia, ezért nem fogadható el sem teljes, sem pedig részleges privatizáció. Az ellenzéki politikus emlékeztetett arra, hogy Podolák György, a parlament gazdasági bizottságának szocialista alelnöke korábban nemtetszését fejezte ki a villamos művek és a Mavir szétválasztása kapcsán. Szabó Lajos szocialista parlamenti képviselő az MSZP-frakció nevében közölte, támogatják a kormány döntését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.