Régiségek dicsérete

Andor Anna
2008. 09. 04. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint ötszáz éve gyarapodik a világ legértékesebb műgyűjteményei közé tartozó Royal Collection, azaz az Egyesült Királyság királyi gyűjteménye, amelyben festményeken, bútorokon, órákon, arany- és ezüsttárgyakon, valamint drágaköveken kívül rendkívül ritka könyvek, értékes kéziratok, fegyverek és kárpitok is találhatók.
Mindez olyan bőségben, hogy a kollekciónak csak egy töredéke kerülhetett közönség elé a londoni Queens Galleryben rendezett tárlaton, ahogyan ez a Szalon című – a Műemlék, szépművészet, műipar alcímet viselő – folyóirat legutóbbi, 2008/4-es számának indító cikkéből kiderül. A gyűjtemény történetét és a kiállított, kimagasló értékű darabok néhányát bemutató írás a Régiségek dicsérete című rovatban jelent meg a lap elején, mintegy érzékeltetve, hogy az évente hatszor megjelenő folyóirat egyszerre tartja fontos feladatának a művészet és a műgyűjtés, ezen keresztül a legnemesebb polgári hagyományok tradícióinak őrzését.
Több dolgozat is csatlakozik ebben a tekintetben az említetthez, például a Megmentett műkincsek, a Reneszánsz kertek Magyarországon, a Török építészeti emlékek Egerben című vagy éppen a kövek egyik legszebbikét, a jadét bemutató tanulmány. Mivel nemcsak a tradíciók őrzése igazi polgári erény, hanem azok gyarapítása, illetve új alkotások megszületésének elősegítése is, a Szalon mostani számában több írás is a kortárs művészettel, illetve a hozzá kapcsolódó mecenatúrával, műgyűjtéssel foglalkozik.
A mai magyar művészet három olyan kiváló, ám egymástól igencsak különböző képviselőjét mutatja be a lap, mint Péreli Zsuzsa, ef Zámbó István és Sóváradi Valéria – egyikük sem sorolható be egy-egy műfaj képviselői közé. Képzőművészek a szó legteljesebb értelmében. Ugyancsak nem sorolható be valamelyik múzeumi kategóriába az Első Magyar Látványtár, amelynek diszeli múzeumában nemrégiben új kiállítás nyílt, s ennek történetét önálló kötetben mutatja be a kollekció egyik létrehozója, Vörösváry Ákos. A Látványtárban kortárs művek és népművészeti alkotások, talált tárgyak egyaránt megtekinthetők, együttesük a rendezői szándéknak megfelelően egyetlen nagy egységet alkot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.