Szélmalomharc a parlagfű ellen

Országszerte nagyon magas a levegő parlagfűpollen-tartalma, az allergiások csak átmenetileg lélegezhettek fel a hétvégi eső után. Zajlik a védekezés, bírságol a hatóság, a civilek azonban továbbra is elégedetlenek az eredményekkel. Pontosabb tájékoztatást, nagyobb állami szerepvállalást, akár különhivatal felállítását szeretnék a rendkívül allergén gyom hathatósabb irtása érdekében.

Berta Hajnal
2008. 09. 04. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bács-Kiskun megyében, amely hazánk egyik, parlagfűvel leginkább fertőzött területe, a bírságok száma már jóval meghaladja a tavaly augusztus végéig kirótt büntetések mennyiségét. Míg most 500 bírságnál tart a megyei szakigazgatási hivatal növény- és talajvédelmi igazgatósága, addig 2007-ben összesen 832 esetben büntettek. Bűdi János igazgató kérdésünkre elmondta, a gazdáknak eddig 18 millió forintról szóló csekket postáztak, a legmagasabb bírság 380 ezer forint, de 2006-ban volt, akinek négymilliót kellett kifizetnie. Az elhanyagolt terület nagyságától függő bírságon kívül a tulajdonosnak vagy földhasználónak a közérdekű védekezés, vagyis az azonnal elrendelt kényszerkaszálás és a földhivatali eljárás díját is ki kell egyenlítenie. A büntetés kiszabásakor általában a legkülönfélébb kifogások hangzanak el, de a hatóság legfeljebb a részletfizetést hagyhatja jóvá, amit általában meg is tesz. Bűdi János hangsúlyozta, hogy a megfelelő gyomirtással és az aratás, betakarítás után akár többször ismételt tarlóhántással a büntetés megelőzhető. Ezek költsége ha nem is kevés, de töredéke a bírság összegének. A szankcióknak a tapasztalatok szerint van visszatartó ereje, az egyszer már pórul járt gazdák általában nem kockáztatják meg még egyszer a büntetést. A többség ha nem is az első felszólításkor, de befizeti az összeget, tíz százalék alatt van azok száma, akik perre viszik az ügyet. Kecskeméten az önkormányzat is komolyan veszi a parlagfűvel fertőzött belterületek felderítését; az erre szakosodott csoport nem ritkán saját illetékességi körén kívül eső gyomos külterületeket is talál, amiről értesíti a növény- és talajvédelmi szolgálatot.
A parlagfűmentes Magyarországért tárcaközi bizottság elnöke, Péterfia Éva is a mezőgazdasági területek gyomirtásának fontosságát hangsúlyozta az InfoRádió kérdésére. Elmondta, a hazai csaknem ötmillió hektár parlagfűvel fertőzött területből 2–300 ezer hektár a tarló, amelyet különösen fontos megtisztítani. A parlagfű első nagy virágzási hulláma éppen zajlik, de szeptember közepén újra, a jelenleginél akár nagyobb mértékben is megjelenhetnek a pollenek.
Kelen Andrásné, a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület elnökhelyettese korántsem elégedett a védekezés eredményeivel. A mostanihoz hasonló, rendkívül magas pollenkoncentráció esetén állami irtórazziát, de akár egy, a védekezésre összpontosító külön- intézmény felállítását is célszerűnek tartaná. A pollenszám 10-20 százalékos csökkenése Kelenné szerint az allergiásoknak szinte semmit nem jelent, 80-90 százalékos visszaesés lenne az, amit már megéreznének. – A hatásos védekezés – hangsúlyozta Kelen Andrásné – anyagilag is sokkal jobban megérné az államnak, mint fedezni a betegek gyógyíttatásának több tíz milliárdos költségeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.