Teresztenye református temploma

Ludwig Emil
2008. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az észak-magyarországi Teresztenyén alig harmincan élnek. De hogyan! Aki először meglátja ezt a mesebeli települést az Aggteleki-karszt eldugott völgyében, s végigcsodálkozza a mindössze két utcából álló zsákfalucskát, rögtön megsejti: az egyik utolsó paradicsomba csöppent, nemhogy idehaza, de talán az egész öreg kontinensen. Akinek pedig a bámészkodáson kívül cselekvésre is volt mersze, és az elmúlt években házat, kertet vásárolt e gyönyörű helyen, még az átfutó látogatót is meglepő, remek minőségű életformát kapott mellé jutalmul.
A Magyarország vármegyéit és városait ismertető, Borovszky Samu szerkesztette nagy monográfia 1896-ban megjelent kötete még 45 házat és 217 magyar lakost vett számba a régi Torna vármegye gömöri határán fekvő Teresztenyén. Utolsó postája akkoriban Jósvafőn volt, most a mozgóposta látogat el a faluba hétköznaponként. Ekkor sokkal kevesebb lakos – hivatalosan 29 lélek – található a faluban, mint hétvégeken, ünnepnapokon vagy a nyári vakáció idején, amikor megérkeznek a „kisbirtokos” városi népek a hatvan kilométerre lévő Miskolcról, a négyszer távolabbi Budapestről és a világ bármely részéből, a kiadó vendégszobáknak, komfortos sátorozóhelyeknek köszönhetően.
A 26-os és 27-es számú főútvonal között, Sajókaza vagy Edelény felől, Rudabányán keresztül érhető el ez az isten háta mögötti – de mégis csak a jóisten tenyerében tartott – település. Neve 1272 és 1303 között bukkan föl írásban, Terestene alakban. A minden szláv nyelven nádast (Trstena) jelentő helynév, higygyenek is bármit az ősködevők, tisztán „beszélő” helynév, az égerszögi út felől rákanyarodva a Rét-patak menti bekötőútra sűrű nádrengetegben érünk be Teresztenyére; a középkorban a tornai királyi vár déli birtokai közé tartozó településekre csehországi vendégek – hospesek – érkeztek a XIII. század utolsó évtizedeiben, bizonyosan tőlük származik e névalak. Az 1270-es években a Kacsics nemzetségbeli Roland fiai kapták meg a tornai várföldek és erdőuradalom egy részét, Teresztenye középkori parókiájának alapítása és kegyurainak kiléte ezzel az adománnyal függhet össze.
E román kori eredetű, magas kőfallal kerített templom – amely a falu felvégén, a 365 méter magas Cigány-hegy (bocsánat!) déli lejtőjén található – a török időkben elpusztult. Az 1700-as évektől újra benépesedő község lakói építtették újjá, a református vallás gyakorlatának megfelelően tágas, téglalap formájú teremtemplomként. Festett famennyezete 1743-ban készült. Ugyancsak XVIII. századi a déli bejárat előtere fölé magasodó harangtorony, amellyel – és a kétfelől mellette álló évszázados hársfákkal – együtt festői műemléki látványt nyújt Teresztenye öreg temploma.
A valamikori Gömör és Torna vármegyék Borsoddal határos karsztos erdővidékét Aggtelek és Rudabánya között Galyaságnak nevezik. 1880 után az itt is végigpusztító filoxérajárvány vetett véget a középkorban gyökerező szőlőművelésnek, a lakosság nagy része ennek következtében vándorolt ki Észak-Amerikába. A mostani nagy népességfogyás a XX. század végének súlyos foglalkoztatási válságát mutatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.