Tizenöt korsó

Hatvanmillió forint veszteségre és a látogatószám harmincszázalékos csökkenésére számít az idén a Feszty-körképet is bemutató Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark. A magyarok bejövetelét ábrázoló hatalmas festményt felmosóvödrökkel védik a beázástól az épület felső vázszerkezeténél, a kiállítási területen pedig korhű cserépedényekbe csepeg az esővíz és a légkondicionálók kondenzvize. A tulajdonos Csongrád megyei önkormányzat képtelen kifizetni az átfogó épületrekonstrukció költségét, s a szakminisztérium sem akar a zsebébe nyúlni.

Varga Klára
2008. 09. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Türelmesen rójuk a kőlépcsőket a szocreál épületben. Széles Imre, a műszaki csoport vezetője nagy kulcscsomót cipel, s úgy nyitogatja a vasajtókat. A hátsó lépcsők rendszerének ajtóit azért zárják be, nehogy eltévedt vendégek jussanak be ide. Fent ez nem is lenne veszélytelen, hiszen a kör alakban kifeszített, százhúsz méter széles és tizenöt méter magas vászon tetejénél tartunk. A kis vastraverzről körbe is járjuk a területet, hatalmas kampókon lóg a kép, a menetet forgatva emelhetik a szakemberek a képet.
– Az 1995-ben átadott épület teteje számtalan helyen beázik. Az építőcég jogutódjának jogutódja is megszűnt már, így lehetetlen érvényt szerezni a minőségi kívánalmaknak – avat be a szakember a lehangoló valóságba. A víz sárgás foltjai sokfelé láthatók: a falakon és a légfúvókák vastag csőszerkezetén. Egy bádog tálcarendszer is védi az építményt a beázástól, ahonnét időnként slaggal eresztik le a vizet.
Tizenöt méter mélyről duruzsol az idegenvezető hangja, néha lónyerítés és patadübörgés nyomja el. Lent a turistacsoport nem is sejti, hogy nejlonokkal, színes műanyag vödrökkel védik itt a festményt. Széles Imre óvatosan helyezi el a plasztikedényeket, nehogy baj történjék, és Árpád vezér magaslaton álló lovas alakja elé lezuhanjon egy püspöklila műanyag vödör.
Ópusztaszer a magyarok kultikus helye, büszkék vagyunk rá.

A körkép története 1891-ben kezdődött. Feszty Árpád egyik párizsi útja során megnézte Detaille és Neuville körképét, a napóleoni csatát. Ezen felbuzdulva azzal az elképzeléssel állt családtagjai elé, hogy ő a bibliai özönvíz történetét viszi vászonra. Felesége megrettent a hír hallatán, hiszen ő is festő volt, és tudta, mekkora költségekkel jár egy ilyen beruházás. Apósa, Jókai Mór szerencsére rábeszélte vejét, hogy az özönvíz helyett fesse meg inkább a magyarok bejövetelét. Feszty a körkép témájának tanulmányozására elutazott Munkács környékére, a Vereckei-hágóhoz. A sajtó tudomást szerzett a körkép készüléséről, és folyamatosan beszámolt róla, így Budapest tanácsa elvállalta a költségeket. Feszty Árpád Újváry Ignác segítségével megfestette az égboltot. A tájképi részleteket Mednyánszky László vállalta, de időközben egyre több festő szállt be a munkába, mert Fesztyék nem győzték. Amikor a kép befejezéséhez közeledtek, 1894 tavaszán Feszty maga végezte el a mű harmóniájához szükséges utolsó simításokat.
Óriási közönség volt kíváncsi a képre, amely a budapesti millenniumi kiállítás egyik legfőbb attrakciójának számított. A vásznat később lebontották, és Londonba szállították a világkiállításra. A magyarok bejövetelének második ünnepélyes avatását 1909. május 30-án tartották, ezután felújításra szorult rossz állapota miatt. Ezt követően a körkép látogatottsága csökkent. A második világháborúban a fővárost ért egyik bombatámadás során kárt szenvedett a körkép épülete és vászna. Az 1970-es években határozat született a nemzeti történeti emlékpark építéséről Ópusztaszeren. Megkezdődött a restaurálás és a körképcsarnok építése. Az építés 1979-ben abbamaradt, a vászon darabjait újra hengerekben raktározták el. A rendszerváltás után, 1991-ben egy lengyel restaurátorcsoport elvállalta az újabb helyreállítást. Tizenhárom év óta, 1995-től újra az eredeti szerepét tölti be, a nemzeti emlékpark fő attrakciója, ám az utóbbi években alábbhagyott a kép iránti érdeklődés.

Történetében először 63 milliós mínusszal zárta a tavalyi évet az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Kht., és az idei évre is hasonló, 60 milliós veszteséget tervez. Tavalyelőtt még 202 535 látogatójuk volt, 2007-ben már csak 176 ezer, az idei évre pedig még ennél is mintegy 30 százalékkal kevesebb látogatóval számolnak. Júniusban nem fogadták el az üzleti tervet a tulajdonosok.
Horváth Gábor tavaly február óta igazgatja a társaságot.
– Bevételeink nagysága alapvetően a vendégek számától függ, s a park iránti érdeklődés, a látogatottság mennyiségi mutatói kétségtelenül igen erőteljes csökkenést mutatnak – ismeri el a gazdasági problémák magyarázataként.
Bár nagyon szép kiállítást gondoznak, nincs szerencséjük még a múzeumi törvénnyel sem. Kedvezményeket kell adniuk a látogatóknak, de azt a normatívát, amelyet ezért az állam cserében odaad az önkormányzati múzeumoknak, nem kaphatják meg, lévén gazdasági társaság.
– A nyolcvanas évek technológiája jellemzi az épületet, s csak 2007-ben 40 százalékos gázáremelés volt. Mivel a körképnek azonos hőmérsékleten és páratartalmú levegőn kell lennie, speciális az energiaigényünk, így már ez is elég lett volna ahhoz, hogy megbillenjen pénzügyi egyensúlyunk. A tavaly decemberi gázszámlánk csaknem négymillió forint volt – mondja Horváth Gábor.
A Feszty-körképnek igazából a magyarság számára van mondanivalója, s kiállítása óta négymillióan látták, így az érdeklődés megcsappanása – az igazgató szerint – érthető. Ezért új irányultsággal, másfajta programokkal rukkoltak elő. Motoros országgyűlést, íjásztalálkozót tartottak majdnem nyolcezer látogatóval, az Árpád-kor ízei címmel főzőversenyt, betyártoborzót Rózsa Sándor születésének 195. évfordulója alkalmából vagy éppen dinnyefesztivált augusztusban. Az igazgató elmondta, hogy szeptember 14-én megújítják a háború előtt ismert „szobori búcsút”. A szobor Árpádot, a honszerző vezért, a búcsú pedig a katolikus ünnepek között mindig egy templom felszentelésének a napját jelenti – magyarázza. Ópusztaszeren tartják még az idén a nagycsaládosok országos találkozóját, Szent Mihály napját, de lesz paprikanap s decemberben magyarok karácsonya is – ismerteti az igazgató a vészforgatókönyv jellegű programot.

Programtervezet ide vagy oda, a továbbra is nehéz gazdasági helyzetben kétszázmillió forint kellene a Feszty-körkép épületének felújítására, s ezt nemrég megerősítette a körülményeket vizsgáló szakember, a Szépművészeti Múzeum főrestaurátora is. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakmai segítséget nyújt, ha kell, a zsebébe nyúl, de a felújítás költségeit szerinte elsősorban a kht.-nak és nyolcvanszázalékos tulajdonosának, a Csongrád megyei önkormányzatnak kellene állnia – olvasható a sajtónyilatkozatokban.
– A megyei önkormányzat 109 milliós önrészt biztosított a kht. európai uniós pályázatához, amelyen 450 millió forintot nyerhetnek turisztikai látványfejlesztésre – nyilatkozta lapunknak Varga Márta, a Csongrád megyei önkormányzat szóvivője. – Ebből a pénzből fel lehetne újítani a tetőrendszert, de a körkép új kiállítóteret is kaphatna. Jól ismerjük Ópusztaszer gondját, a megyének azonban nincsenek szabadon fölhasználható százmilliói, így most a pályázat az egyetlen remény. A kiállítóteret nem illeti állami normatíva, de reméljük, hogy egyszer a minisztérium is a zsebébe nyúl – tette hozzá a szóvivő.
Aki látta már Ópusztaszeren a Feszty-körképet, tudja, attól egyedi, hogy a sík kép észrevétlenül folytatódik terepasztalban: a látogató tényleg egy hegyekről lefutó országút közepén találja magát, igazi föld, bokrok és üszkös gerendák között.
Nemrég tizenöt korsót helyeztek ki az útra, csaknem a honfoglaló magyarok lovainak lába elé. A tetőről azokba csorog a víz. Az igazgatónak legutóbb egy vállalatnál kellett koldulnia, hogy kifizesse a többmilliós energiaszámlát.
Ópusztaszer kérdése magyar ügy, de mi Brüsszel felé tekingetünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.