Maradhat a nagykoalíció Ausztriában

Alig két hónapja az alapjaiban harmonikusra hangszerelt osztrák belpolitikát megrengette Wilhelm Molterer néppárti (ÖVP) alkancellár és pénzügyminiszter kétszavas bejelentése: „Elég volt!” Ezzel a kijelentésével az ÖVP elnöke felmondta a szűk másfél éve működő nagykoalíciót.

2008. 10. 04. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elemzők szerint nem tehetett mást a néppárt, hiszen a kormány az utolsó fél évben már működésképtelen volt. Ráadásul a szocialisták feladták a nagykoalíciós kormány Európa-politikai alapkonszenzusát, s egy populista Európa-ellenes kampányairól hírhedt bulvárlapban publikált cikkben bejelentették, hogy a jövőben népszavazással kívánják legitimálni az uniós szerződésmódosításokat. Sokan ugyanakkor úgy vélik, hogy a kormány nehéz indulásához és kudarcához hozzájárult Wolfgang Schüssel, a leváltott kancellár is, aki eredményesen akadályozta a szociáldemokraták (SPÖ) legfontosabb kampányígéretének beillesztését a kormányprogramba. Ráadásul frakcióvezetőjeként sem volt érdekelt Alfred Gusenbauer kabinetjének sikerében.
Sikeres elnökváltás
Megfigyelők ugyanakkor úgy vélik, a szocialisták győzelmi esélyeit növeli, hogy jól sikerült az elnökváltásuk. Hiszen július elején, a koalíció felmondásakor még öt százalékkal vezettek a konzervatívok, ma viszont már a szocialisták állnak az élen. Úgy tűnik, a gyors elnökváltással sikerült az emberek tudatában fiatal reménységként beállítani Werner Faymannt, a Gusenbauer-kormány közlekedési miniszterét, az ő előtérbe állításával eredményesen keltve az újrakezdés látszatát. Azt a konzervatív szakértők is elismerik, a néppárt egyelőre nem találja a szocialisták kampánytrükkjeinek ellenszerét, arra sincs válasza például, hogy az SPÖ legtöbb ígérete már 2006-ban is elhangzott. Miként szintén tehetetlenül figyelik a szocialisták médiafölényét, melynek legfontosabb oszlopa a példátlanul befolyásos Kronen Zeitung nevű bulvárlap (Egy 8,3 milliós országban közel 850 ezer példányt adnak el belőle).
Külső támogatás?
A jelenlegi közvélemény-kutatási adatok alapján elképzelhető, hogy folytatódni fog a senki által sem szeretett nagykoalíció. Hiszen a 27 százalékon álló SPÖ csak a 26 százalékra taksált néppárttal közösen tudna stabil parlamenti többséget elérni. Egy baloldali koalíció a 14 százalékos zöldekkel és a négyszázalékos bejutási küszöbön egyensúlyozó Liberális Fórummal is kisebbségben maradna. Elméletileg lehetséges lenne egy kombináció az ÖVP, a 18 százalékos Szabadságpárt és a hét százalékon álló, Jörg Haider nevével fémjelzett Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) között. Ugyanakkor a Szabadságpárt és a belőle 2005-ben kiszakadt BZÖ között olyan erős személyi ellentétek feszülnek, hogy ez a változat szintén kizárható. Ráadásul a néppárt igen rossz tapasztalatokat szerzett a koalíciós együttműködésük idején főként megbízhatatlanságuk s legendásan rossz kormányzati munkájuk okán.
Bár a szocialisták vehemensen tagadják az ÖVP-hez közeli politológusok körében elfogadott állítást, hogy nem lehet kizárni az SPÖ– FPÖ-együttműködést, mely akár egy szocialista kisebbségi kormány külső támogatásában is megnyilvánulhat. Kutatások szerint alig van különbség az SPÖ és az ÖVP nagyvárosi választói között. Az SPÖ-n belül még nem zajlottak le azok a folyamatok, melyek már megtörténtek Németországban, ahol a baloldali populistákat már kiszorították a szociáldemokraták közül. Ráadásul az alpesi köztársaságban a radikális baloldal képtelen arra, hogy megszervezze magát, teljességgel hiányzik ugyanis az a karizmatikus vezér – mint Oskar Lafontaine Németországban –, aki képes lenne magával ragadni a tömegeket.
Módosított szabályok
A megkérdezett szakértők abban egyetértettek, hogy minden idők legunalmasabb kampányát követően vélhetőleg Ausztria ugyanott fog állni, ahonnan majd három hónapja elindult. S ezen láthatólag a választójogi törvény módosításai sem segítettek. Hiába kaptak választójogot a 16 évesek, hiába hosszabbították meg a nemzetgyűlés mandátumát öt évre, s mindhiába vezették be a levélben történő voksolás lehetőségét. Könnyen lehet, hogy a széttöredezett osztrák politika most sem lesz képes más választ adni a kihívásokra, mint a nagykoalíció hamis kompromisszumait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.