A haláltusa tizenhárom perce

Mansfeld Péter, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc legfiatalabb mártírja – mindössze tizenegy nappal az előtt töltötte be tizennyolcadik életévét – 1959. március 21-én reggel 9.22 és 9.35 között haldoklott a bitón. Az iszonyatos percekről ötven év múltán, ma kilenc órától megemlékezést tart a II. kerületi Helyi Lokálpatrióták Köre Menasági Péter Mansfeld-szobránál, amely a róla elnevezett téren áll (volt Veronika park).

Laczik Erika
2009. 03. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A szív még dobog, de a test már nem érez.”
Az alábbi részletet Kósa Csaba Tizenhárom perc című interjúkötetéből vettük. A megszólaltatott: Mansfeld László, az 50 éve kivégzett ifjú forradalmár testvéröccse.
„– Nem akarok a hegedő sebhez nyúlni…
– Kérdezzen nyugodtan!
– Mióta beszélgetünk, többször említette azt a tizenhárom percet…
– Igen! Kilenc óra huszonkettő, kilenc óra harmincöt. A kivégzést kilenc huszonkettőkor kezdték, Péter szíve kilenc harmincötkor állt meg.
– A szavaiból úgy vettem ki, hogy ezt a tizenhárom percet Péter haláltusájának tartja…
– Így áll a jegyzőkönyvben.
– Ilyenkor csak egy-két pillanat… A szív még dobog, de a test már nem érez…
– Igen – bólint Mansfeld László. – Ha az ítélet-végrehajtó eltöri a nyakcsigolyát. Ez azonnali eszméletvesztés. De az ötvenhatosok kivégzésénél… mindenre képesek voltak. Voltak, akik az akasztófa alatt, az utolsó pillanatban belerúgtak valamelyik kínzójukba. Vagy elkiáltották, amit megfogadtak… Ilyenkor nem törtek csigolyát… a fulladásra bízták. A bátyám a bíróságon is bátran odavágta, hogy akik ítélkeznek, gyilkosok.
– Azzal a tudattal él, hogy azt a tizenhárom percet…?
– Ezek végigcsináltatták Péterrel. Utolsó bosszúként.”


Kemény, rettenthetetlen jellem lehetett Mansfeld Péter, ami különösen irritálhatta a kádári diktatúra megtorló hatóságait. A vakmerőségig bátor volt, akinek megtörésében nem bíztak a rezsim kiszolgálói. A Blaski-perben volt másodrendű vádlott Mansfeld Péter ipari tanuló. További vádlottak ebben a perben: Bóna Rezső segédmunkás, Mansfeld volt osztálytársa; Furka László ipari tanuló, Bóna barátja és a Mansfeldnél két évvel fiatalabb tanuló, Egei Attila. Az elsőfokú tanács 1958. november 21-én még életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki Mansfeldre, másodfokon azonban, 1959. március 19-én halálra ítélték, „bár ilyen korú fiatalokat a világ egyetlen táján, egyetlen történelmi korban sem »szokás« halálra ítélni…” Blaski életfogytiglani fegyházbüntetést, a többiek 3–10 év börtönt kaptak. Mansfeld Péter úgy cselekedett, hogy vádlott-társai életét mentse. Bizonyságot adott emberségből.
„Mi vezethette e hőstettre, önfeláldozásra a tizenhét éves fiatalt? Talán arra számított, hogy a hatalom elnézőbb lesz vele szemben fiatalkorúként, mint a nagykorú Blaski Józseffel lenne? Talán arra gondolt, hogy Blaski Józsefnek felesége és gyereke van? Nem tudhatjuk, s nem is fogjuk tudni kideríteni. De a tizenhét éves Mansfeld Péter e szavaival a körülötte tomboló esztelen embertelenségben a hősiesség és az emberség olyan példáját adta, ami ritkán fordul elő. Szavaival megmentett egy emberéletet – úgy, hogy önmagát halálra ítélte. Néhány perc múlva kijelenti: »Blaski Józsefnek nem volt arról tudomása, hogy a banda ellenforradalmi célzattal alakult volna meg« (micsoda szavak egy tizenhét éves gyerektől!), s elismeri, hogy ő szervezte be Bóna Rezsőt, Furka Lászlót és Egei Attilát” – írja Jobbágyi Gábor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.