Százmilliókról egyezkednek dialízisügyben

A Szegeden kezelt vesebetegek közel felét érinti a dél-alföldi megyeszékhely dialízisszolgáltatásának átalakítása, a Fresenius Medical Care Egészségügyi Kft. ugyanis kénytelen átadni betegeinek mintegy kétharmadát a Diaverum Hungary Kft. által fenntartott műveseállomásnak. Az ügy hátterében a Fresenius és a szolgáltatást megrendelő Szegedi Tudományegyetem közötti 400 millió forintos elszámolási vita áll.

Munkatársainktól
2009. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly átalakulás előtt áll a szegedi vesebeteg-ellátás: az eddig mintegy kilencven dialíziskezelésre szoruló páciense kétharmadát április elsejétől nem kezelheti tovább a feladatot jelenleg ellátó Fresenius Medical Care Egészségügyi Kft. Az ország legnagyobb ágazati szereplője dél-alföldi megyeszékhelyen kezelt krónikus betegeit a Szegeden ugyancsak tevékenykedő, jelenleg mintegy negyven beteget ellátó Diaverum Hungary Kft. veszi át.
Az ügy hátterében az áll, hogy a Fresenius, bár megnyerte az Szegedi Tudományegyetem (SZTE) által 2003-ban kiírt, a vesebeteg-ellátás teljes palettáját felvonultató központ létrehozásáról szóló pályázatát, az egyetem egy másik művesekezelést folytató társasággal, a Gambro Healthcare-rel – mai nevén Diaverummal – is szerződéses viszonyban volt és van azóta is. A Fresenius ennek tükrében nem tudta a tenderben vállaltakat teljesíteni, az egyetem pedig egy ideje nem utalja az általuk folytatott kezelések után járó összeget. Haynal Ferenc, a szolgáltatást megrendelő SZTE klinikai központjának elnökhelyettese lapunknak úgy nyilatkozott, hogy „nem volt szinkronban a finanszírozási szerződés és a tényleges szolgáltatás”.
Reményét fejezte ki, hogy minél előbb megegyezésre jutnak a két céggel és sikerül úgy intézniük az átalakítást, hogy a betegek számára az szinte észrevétlen maradjon. Ez minden jel szerint sikerül is. Mint azt Zoltán György, a Fresenius ügyvezető igazgatója lapunk megkeresésére közölte, krónikus betegeiket április elsejétől a Diaverum dialízisközpontja látja el, míg az akut kezelésre szorulók továbbra is cégünknél maradnak. – A két dialíziskezeléssel foglalkozó társaság között január eleje óta folyó egyeztetések eredményeként a Diaverum mintegy hatvan új beteg zavartalan ellátása érdekében a Fresenius 15-20 dolgozóját és a berendezéseket is átveszi, azaz a dolgozóknak sem kell attól tartaniuk, hogy elveszítik megélhetésüket – közölte Zoltán György. Nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a továbbiakban peres úton próbálják a négyszázmillió forintra rúgó kezelésekért járó összeget megszerezni az SZTE-től.
A Fresenius ügyvezető igazgatója által elmondottakat munkatársunknak megerősítette a Diaverum is. Molnár Júlia gazdasági igazgató érdeklődésünkre arról számolt be, hogy átveszik a Fresenius krónikus betegeit az őket ellátni hivatott személyzettel együtt. A kezelést ugyanott látják majd el, ahol a Diaverum jelenleg is működik.
Hazánkban jelenleg körülbelül ötezerre tehető a művesekezelésre szoruló betegek száma, őket ötvenöt dialízisközpont látja el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.