Aki nem akar elégni a politika lángján

Éppen egy régészeti csapattal táborozik a Pilis erdeiben, de alább művészetéről, a Duna TV elnöke megunt Árpád-pajzsáról és a magyarság új esélyéről is szót ejt Szörényi Levente zeneszerző, énekes, gitáros. Vadonban felvert sátra előtt kifejtette: a Fidesznek hatalomra kerülvén nem szabad lemondania a számonkérésről, ám ez csak akkor sikerülhet, ha azokkal is számol, akik az MSZP szavazótáborából nem hozzá, hanem a Jobbikhoz csapódtak.

Joó István
2009. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ön csaknem két hete a pilisi Lám-hegyen tartózkodik, hiszen a Holdvilágárok Alapítvány támogatásával tovább folynak a Szentendrei Múzeum itteni régészeti ásatásai. Felhallatszik-e ide, ebbe az ihlető környezetbe a külvilág zaja?
– A környezet valóban ihlető, itt írtam legutóbbi rockoperám, az Árpád népe jelentős részét. A Holdvilág-árokban mindig más hullámhosszon vagyok, mint egyebütt. Olvasok, a rádiót olykor bekapcsolom, főleg komolyzenei adóra tekerek. Nem olyan rossz állapot ez, nem az a feladatom, hogy mindenestül elégjek a politika lángján.
– Eszébe jutott, hogy a Fonográf zenekar, amelynek az Illésből való kiválás után vezetője volt, kereken 25 éve szűnt meg?
– A Fonográf már egyre kevésbé jut eszembe. Az Illésre többet gondolok, de azt lépten-nyomon eszembe is juttatják. Ha lemegyek innen benzint venni, mindjárt megszólít valaki, hogy nem lesz-e megint valami nagy Illés-koncert. Tudják persze, hogy már csak hárman maradtunk, szegény Pásztory Zoli és Illés Lajos távozott, de ahogy meglátnak, egy pillanatra elfelejtik…
– Korábban ön is elismerte, hogy a Fonográf magasabb zenei szinten alkotott, mint az Illés.
– A Fonográf jó zenekar volt, semmi több; nem volt arca, kifejezett célja. Az Illés is színes, eklektikus volt, de a slágereiből mégis összeállt valami markáns egész.
– A politikában most kerültek válságba vagy épp tisztulási pályára olyan „markáns egész” képződmények, mint a Szabad Demokraták Szövetsége. Erről hallott?
– Ha létezik a közéletünkben valami megváltásszerű pillanat, akkor az szerintem az SZDSZ hangos csörömpöléssel való szétesése. Ez a lehetetlen társaság ahányszor csak lehetett, kerékbilincset tett a rendszerváltozásra, 1989 óta tudható volt, hogy ők lesznek a fő bajkeverők negyven év bolsevista járom után.
– Horn Gábor „önkritikusan” a múlt vasárnapi tisztújító kongresszus előtt nem bolsevizmust emlegetett eddigi irányvonaluk kapcsán, hanem felvilágosult abszolutizmust.
– Tehát – bár most romokban van az ország – ők jót akartak… Csak azért nem könnyezem el magam, mert egész eddigi működésük tele volt elképesztő ravaszsággal, zsarolással, bomlasztással, indulattal, gyűlölettel. Ja, és vádaskodó gyűlöletkeltéssel.
– Az új elnök bocsánatot kért mindenért.
– Ez önmagában jó, csak sokkal előbb kellett volna. Akkor talán másként alakulnak a dolgok az MSZP-ben, de az MDF-ben is.
– Amelynek ön idén márciusban újabb – freudistán értelmezve nem épp hízelgő – logót rajzolt!
– Egy jó logóba sokféle asszociáció belefér. Sok éve felháborít a párt képlékenysége. Az ős-MDF, amellyel annak első éveiben rokonszenveztem, akkora „merítés” volt, népiektől a nemzeti liberálisokig, hogy a holdudvarában még Bródy János is elfért volna. Hat éve azt nyilatkoztam, hogy amíg az MDF élén egy manöken és egy zsúrfiú áll, addig ebből a pártból nem lesz semmi – hát nem lett igazam? Ma már Bokrosnál tartanak.
– Az, hogy tönk szélére jutott az SZDSZ és az MDF, miközben a Fidesz több mint 56 százalékot szerzett az európai parlamenti választáson, nem kelthet reményt egy konzervatív nézetű művészben?
– Ez még csak vékony reménysugár. Nem látok garanciát arra, hogy az ismét hatalomra kerülő Fidesz ezúttal majd valóban végrehajtja azt a számonkérést, amitől egy nemzete jövőjéért aggódó ember fellélegezhet. Nem szabadna, hogy felderítetlenek maradjanak a kormány közeli panamák vagy éppen az, hogy kábítószerügybe keverték a Hír TV munkatársait. Nem aludhatna el 2006 őszének ügye sem, a „véres Néró” ámokfutása. De az sem nyugtat meg, hogy a Fidesz azzal hárítja el magáról a Jobbik megerősödéséből rá háruló felelősséget, hogy e jelenség főleg a kiábrándult MSZP-szavazók oda pártolásával jött létre. Nem volna üzenete annak, hogy épp a Jobbik tudta a maga számára leválasztani az addigi MSZP-szavazók egy széles rétegét, nem pedig a mérsékelt Fidesz? Ismerek vidékszerte több ilyen – változáson keresztülment – egykori szocialista szavazót; keményebb intézkedéseket várnak el, mint az átlag úgynevezett polgáriak. Ezt tekintetbe kell venni. Nem jó az a kettős retorika, hogy egyesítsük a nemzetet, de ha az nem kizárólag a Fidesz szárnya alá siető emberekből áll, hanem markánsabb irányvonalat követőkből is, az már elfogadhatatlan. Őket is egyesíteni kell, csak éppen a Jobbik közbeiktatásával. A politikának vannak olyan praktikái, amelyekkel igenis lehet nemzetet egyesíteni.
– A Jobbiknak egy bíráló szava nem volt az őt favorizáló kuruc.infóval szemben, sőt választási szórólapjaikon ezt a portált is a lakosság figyelmébe ajánlották.
– Itt azért vegyük figyelembe, hogy a Jobbik a választási sikerig nem kapott figyelmet a „mainstream” jobboldali médiában. Nem vagyok politológus, de én bízom abban, hogy a jobbikosok, akik láthatóan megelégelték a korrupciót, a nemzetellenességet, de a tehetetlenkedést is, belenőnek a felelős parlamenti szerepbe. Nem azért, hogy politikailag korrekteknek számítsanak, hanem hogy ne nyissanak széles támadási felületet az antiszemitizmustól a cigányüldözés vádjáig.
– Nem szüremkedett be a Jobbik-jelenség a Holdvilágárok Alapítvány idei Árpád-pajzs díjátadásába? Hiszen Morvai Krisztina, a Jobbik újdonsült EP-képviselője is megkapta az önök kitüntetését.
– A két ügy független egymástól: Morvai Krisztina már télen megkapta az értesítést, hogy esélyes. Sőt, már az első díjátadó évében, 2007-ben is felmerült a neve, természetesen a 2006 őszével összefüggő emberi jogvédelmi kiállása, teljesítménye miatt. De addigra már annyi név volt a listán, hogy ez nem volt kivitelezhető. A jogásznő kitüntetésének terve tavaly is napirenden maradt, de csak most sikerült megvalósítani.
– Hogy aztán egy tavalyi díjazott, Cselényi László, a Duna TV elnöke azt írhassa az idei ünnepség után: „minél egyoldalúbb világnézetileg egy díj, értéke annál bizonytalanabb”? Merthogy Cselényi ennek kíséretében jelentette be, visszaküldi az Árpád-pajzsát.
– Az elnök úr, amikor 2007-ben lobbizott az Árpád-pajzsért, a preambulumból és a megelőző év díjazottjaiból előre kikövetkeztethette, hogy milyen társaságba kerülhet.
– Ön tényleg úgy érezte, annak idején Cselényi lobbizott a saját kitüntetéséért?
– Nem úgy éreztem: pontosan tudtam. Nem tetszett a dolog, ő volt az egyetlen, aki hajtott a díjra, míg mások csak könynyes szemmel elfogadták. Eredetileg egyébként mi a Duna TV-nek mint intézménynek szerettünk volna pajzsot adni. Bevallom, kompromisszumot kötöttem, hogy biztosítsam a díjátadás televíziós nyilvánosságát. Talán hibáztam, a tévéelnök úr kakukktojásnak bizonyult.
– Az idei díjazottak között volt Lovas István, lapunk publicistája éppúgy, mint Czakó Gábor író. Utóbbi hitvalló katolikus, némely más díjazottakat pedig, köztük önt, a díjalapítót, újpogánysággal, vallási szinkretizmussal hozzák kapcsolatba a történelmi egyházak egyes személyiségei.
– Ebből is látszik, hogy az Árpád-pajzs célja egyáltalán nem az, hogy kikiáltsunk valamiféle „újpogányságot”. A díjak odaítélése szoros összefüggésben van azzal, amire történelmi témájú színpadi műveim immár lezárult sorában foglalkoztam, nevezetesen: vannak Szent István-i, koppányi és idegenszívű magyarok. Az utóbbi természetesen nem faji, hanem erkölcsi kategória. A magyar történelmen vörös szálként vonul végig az árulás. Én tehát szerény eszközeimmel, a nemzeti megmaradás jegyében a Szent István-i és a koppányi magyarokat akarom „összebékíteni”. Nem merem feltételezni, hogy Cselényi úr nem értette meg, hogy az Árpád-pajzs csak az idegenszívűek felé, azaz ma a bolsevik irányban zárt. Talán ezért késlekedik a kitüntetés visszaküldésével.
– Árpád sírja, Attila sírja: nem ezek valamelyikét keresik a Holdvilág-árok Nagysziklájánál?
– Mielőtt bárki is ködevőnek titulálna minket, leszögezem: az ásatást ugyan a Holdvilágárok Alapítvány finanszírozza, de az ásató a szentendrei Ferenczy Károly Múzeum. A munkálatok csaknem tíz éve zajlanak. Amit biztosan tudni lehet, hogy egy itteni római kori kőbányát a hun korban valamely más, rejtélyes célra használtak, de csak rövid ideig, aztán visszatöltötték szikladarabokkal, több ezer köbméternyivel. Mivel állatáldozati csontokat találtunk a hun kori rétegben is, amely réteg mást lényegében nem tartalmazott, okkal feltételezhető, hogy ezek temetéssel összefüggő rituális szertartások részei voltak.
– Bíznak még a sikerben?
– Sőt, már látjuk magunkat a gödör mélyén, illetve fent a felszín peremén tolongókat, akik mellüket döngetve kiáltozzák: mi már a kezdet kezdetén megmondtuk…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.