Aknamező a következő kabinet előtt

A bíróságok lassúsága miatt válságban bedőlő lakáshitelek okozta feszültségekkel nem a mostani, hanem a következő kormánynak kell majd megbirkóznia. Emellett a jelenlegi kabinet adósokat segítő jogszabályát többen kritikával illetik.

Jakubász Tamás
2009. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mostani válság miatt bedőlő lakáshitelek okozta gazdasági-társadalmi feszültségeket nem a jelenlegi, hanem a következő kormánynak kell orvosolnia. Mégpedig azért, mert a fizetni nem tudó polgárok ellen indított bírósági végrehajtási eljárások egy, másfél év alatt fejeződnek be. Vagyis akik például a tavalyi esztendő végén kerültek abba a helyzetbe, hogy törlesztőrészleteiket már képtelenek kiegyenlíteni, azoknak a lakása nagyjából 2010 közepén kerülhet kalapács alá. Minderről a Magyar Bíróság Végrehajtói Kamara elnöke beszélt lapunknak. Krejniker Miklós ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a bankok sokszor nem a hosszadalmas végrehajtási eljárást választják. A pénzintézetek inkább egyéb jogi eszközökhöz folyamodnak. – Ezek a megoldások jogilag nem teljesen tiszták, és kevéssé átláthatók – fogalmazott az elnök. – Különösen azért, mert amíg a bírósági végrehajtásban az adóst több jogorvoslati lehetőség is megilleti, addig a más típusú eljárásokban rendszerint nem.
Krejniker rámutatott arra is: az elmúlt években sokan felelőtlenül vettek fel hitelt. A drasztikus lakossági eladósodást részben az erőteljes reklámkampányok okozták, részben pedig az, hogy szinte mindenki elhitte, valóban jól teljesít hazánk gazdasága, és ez sokáig így is marad. – Emiatt többen azt gondolták, a felvett kölcsönt vissza tudják majd fizetni, ám a helyzet időközben alaposan megváltozott – vélekedett az elnök. A kamara statisztikái ezzel együtt sem mutatnak feltétlenül elkeserítő képet. Tavaly egész évben 240 ezer bírósági végrehajtást foganatosítottak. Ezeknek nagyjából húsz százaléka, vagyis hozzávetőleg 50 ezer eljárás indult lakáshitel-tartozás miatt. Az összes, azaz a negyedmillió ügyben mindössze 1500 lakóingatlant árvereztek el, s 236 esetben kellett az eljárás végén a fizetni nem tudó családot otthona elhagyására felszólítani. Krejniker Miklós úgy látja: nehezen képzelhető el, hogy a közeljövőben tízezrével, esetleg százezrével veszítsék el hajlékukat a lakáshitelesek. Közölte, nem számít arra, hogy az előttünk álló egy-két évben látványosan emelkedik a bírósági végrehajtók által lefolytatott ingatlanárverések száma.
Az elnök szerint a lakosság súlyos eladósodottságát – hosszú távon – a következő kormánynak kell kezelnie. Ugyanakkor jónak nevezte azt a nemrégiben törvénybe foglalt elképzelést, miszerint az önkormányzatok megszerezhetik a lakáshitel bedőlése miatt kalapács alá kerülő ingatlanokat. Az adós kérheti majd a helyhatóságtól: az árverésen vegye meg otthonát. Ha erre az önkormányzat hajlandó, csak anynyit kell tennie, hogy a licitáláson kialakuló ajánlatot tartja, s így a törvényben rögzített elővásárlási jogával élve megszerzi az ingatlant. Amit aztán bérbe kell adni az adósnak, s utóbb a magánszemély akár vissza is vásárolhatja korábbi lakását. A helyhatóságok kedvezményes állami kölcsönt vehetnek fel a bedőlt lakáshitel miatt elárverezett házak megvásárlásához. Több szakember azonban kétségesnek tarja ezt a rendszert. Az egyik kifogás éppen az, hogy újabb hitel felvételére ösztönzik az egyébként is komoly tartozásokat maguk előtt görgető önkormányzatokat. Másrészről kérdés, mekkora lakbért kell majd fizetnie a polgároknak: a piaci áraknak megfelelő öszszeget, vagy annál esetleg kevesebbet. Emellett az sem mellékes, mennyiért kelnek el azokon az árveréseken a lakások, amelyeken részt vesznek az önkormányzatok. A vételárat ugyanis a magánszemély bankkölcsönének kifizetésére fordítják, így korántsem mindegy, hogy a licitálás hol áll meg. Ezek fényében többen kétkedve várják az augusztusban életbe lépő jogszabály végrehajtását.

Bajnai és a bankok. Bajnai Gordon mára magához rendelte több bank vezetőjét, a bankszövetség elnökét, a pénzügyi felügyelet és a versenyhivatal vezetőit. Szollár Domokos kormányszóvivő lapunknak elmondta: az egyeztetésre azért van szükség, mert a válság rávilágított a hitelezés hibáira, és ezeket mihamarabb orvosolni kell. A találkozón a kormány többek között azt szeretné elérni, hogy a bankok aktívabbak legyenek a bajba jutott hitelesek megsegítésében, ajánljanak fel nekik megoldásokat, az önkormányzatoknak pedig jelezzék, ha a település valamely ingatlanját végrehajtás fenyegeti. Az egyeztetésen a kis- és közepes vállalkozások hitelhez jutása, a pénzügyi felügyelet fogyasztóvédelmi feladatainak hangsúlyosabbá tétele, valamint az egyoldalú szerződésmódosítások korlátozása is szóba kerül majd.
A bankok módszerei ellen az utóbbi időben több MSZP-s képviselő is tiltakozott. Néhány napja például Karsai József szervezett tüntetést egy mezőkovácsházi bankfiók elé. Spiák Ibolya, a Fidesz helyi választókerületi elnöke szerint Karsai csak propagandát folytat, hiszen több mint hét éve támogatja az elhibázott kormányzást és a rossz gazdaságpolitikát. (Cs. L.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.