Több mint ezer építőipari cég ellen indult végelszámolás az első fél évben, míg tavaly ilyenkor még csak 663 társaság tulajdonosai döntöttek vállalkozásuk megszüntetése mellett. A felszámolások száma az első fél évben 1691-ra emelkedett a tavalyi 1385 után, miközben soha nem látott módon csökken az új cégek száma az ágazatban – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból, amely szerint a felszámolások tendenciája továbbra is emelkedő ütemű marad. A társaság elemzése szerint a válság hatására mindeddig példátlan módon csökkent a cégalapítási kedv: tavaly az első hat hónapban 3761 új társaságot jegyeztek be az ágazatban, az idén viszont csak 2589-et, a visszaesés 45 százalékos.
Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója szerint kedvező jel, hogy az ágazatban lényegesen gyorsabb ütemben nő a végelszámolások száma, mint a felszámolásoké, ami azt jelenti, hogy egyre több az olyan tulajdonos, aki tisztességesen szeretné lezárni cége pályafutását, a becsukott társaságok helyén pedig nem szaporodnak gombamód az új vállalkozások. Ezt támasztja alá, hogy míg 2008-ban minden felszámolással vagy végelszámolással megszűnő cég helyén több mint 1,8 új vállalkozás alakult az ágazatban, addig idén az első fél évben már csak egy cég lépett a távozók helyére. – A tisztulás jelei mutatkoznak egy olyan ágazatban, amelyet egyébként csaknem minden más szektornál jobban sújt a válság. A válságtól halvány reménysugár nyílt arra, hogy valamilyen konszolidáció menjen végbe az Európában egyedülállóan szétaprózódott tulajdonosi szerkezetben – értékelte az adatokat az igazgató.
Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke másképp látja a helyzetet. Mint lapunknak kifejtette, a számok semmiképp nem értékelhetők úgy, hogy tisztul a piac, hiszen a vállalkozások számának szinten maradása a helyzet konzerválódását, semmint valamiféle rendeződést jelent. Szavai szerint a mikrovállalkozások megszűnése mellett a nagyobb cégek a munkaidőt csökkentik vagy elbocsátanak, ami a feketemunka terjedését idézi elő. – Nincs piactisztulás, mivel a fő beruházói szempont a kivitelezés árának minél alacsonyabban tartása. Az irreálisan alacsony áron vállalkozó cégek építhetnek, ez azonban az illegalitás melegágya. Ha ezen a téren állna be változás, akkor lehetne beszélni az ágazat fehéredéséről – szögezte le Tolnay, hangsúlyozva: az építőipart fokozottan kockázatos ágazatnak tartja a pénzügyi szektor, így a finanszírozások hiánya csak fokozza a feketegazdaság terjedését.
Miklósa Erika gálakoncertjével indul a Magyar Tavak Fesztiválja a Tisza-tónál
