Fogynak az építőipari cégek

Drasztikusan emelkedett az év első felében az építőipari cégek ellen indult végelszámolások és felszámolások száma a tavalyi adatokhoz képest. Az ezzel kapcsolatos adatokat közlő Opten céginformációs szolgáltató szerint a válság előidézte jelenség piactisztulásként értékelhető, míg a szakma a feketegazdaság további terjedéséről beszél.

Bodacz Péter
2009. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint ezer építőipari cég ellen indult végelszámolás az első fél évben, míg tavaly ilyenkor még csak 663 társaság tulajdonosai döntöttek vállalkozásuk megszüntetése mellett. A felszámolások száma az első fél évben 1691-ra emelkedett a tavalyi 1385 után, miközben soha nem látott módon csökken az új cégek száma az ágazatban – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból, amely szerint a felszámolások tendenciája továbbra is emelkedő ütemű marad. A társaság elemzése szerint a válság hatására mindeddig példátlan módon csökkent a cégalapítási kedv: tavaly az első hat hónapban 3761 új társaságot jegyeztek be az ágazatban, az idén viszont csak 2589-et, a visszaesés 45 százalékos.
Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója szerint kedvező jel, hogy az ágazatban lényegesen gyorsabb ütemben nő a végelszámolások száma, mint a felszámolásoké, ami azt jelenti, hogy egyre több az olyan tulajdonos, aki tisztességesen szeretné lezárni cége pályafutását, a becsukott társaságok helyén pedig nem szaporodnak gombamód az új vállalkozások. Ezt támasztja alá, hogy míg 2008-ban minden felszámolással vagy végelszámolással megszűnő cég helyén több mint 1,8 új vállalkozás alakult az ágazatban, addig idén az első fél évben már csak egy cég lépett a távozók helyére. – A tisztulás jelei mutatkoznak egy olyan ágazatban, amelyet egyébként csaknem minden más szektornál jobban sújt a válság. A válságtól halvány reménysugár nyílt arra, hogy valamilyen konszolidáció menjen végbe az Európában egyedülállóan szétaprózódott tulajdonosi szerkezetben – értékelte az adatokat az igazgató.
Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke másképp látja a helyzetet. Mint lapunknak kifejtette, a számok semmiképp nem értékelhetők úgy, hogy tisztul a piac, hiszen a vállalkozások számának szinten maradása a helyzet konzerválódását, semmint valamiféle rendeződést jelent. Szavai szerint a mikrovállalkozások megszűnése mellett a nagyobb cégek a munkaidőt csökkentik vagy elbocsátanak, ami a feketemunka terjedését idézi elő. – Nincs piactisztulás, mivel a fő beruházói szempont a kivitelezés árának minél alacsonyabban tartása. Az irreálisan alacsony áron vállalkozó cégek építhetnek, ez azonban az illegalitás melegágya. Ha ezen a téren állna be változás, akkor lehetne beszélni az ágazat fehéredéséről – szögezte le Tolnay, hangsúlyozva: az építőipart fokozottan kockázatos ágazatnak tartja a pénzügyi szektor, így a finanszírozások hiánya csak fokozza a feketegazdaság terjedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.