Lassan éled az életjáradék-piac

Továbbra is óvatosság határozza meg a hazai életjáradék-piacot, mind a szolgáltatók, mind pedig az ügyfelek részéről. A három szolgáltató közül csak az FHB Életjáradék Zrt. köt újabb szerződéseket; a társaság a forgalom 30-40 százalékos eséséről számolt be.n Bodacz PéterBár a nyomott ingatlanárak, valamint a kilátástalanság szélére sodródott háztartások növekvő száma első látásra kedvezne az ingatlanügyletekben érdekelt életjáradék-szolgáltatóknak, a piac lényegében beállt; a három szereplő közül jelenleg csak az FHB Életjáradék Zrt. mutatkozik aktívnak. Hodorics András, a társaság vezérigazgatója lapunk megkeresésére kifejtette: a válság hatására sem csökkent az érdeklődés az életjáradék- és jelzálogjáradék-termékeik iránt, ám a szerződéskötések száma 30-40 százalékkal mérséklődött az egy évvel ezelőttihez képest. A cégvezető szavai szerint ugyanakkor lassan érzékelhető az is, hogy a potenciális ügyfelek bizalma kezd visszatérni, ami részint annak köszönhető, hogy a kezdeti akut válsághangulat elmúltával a nyugdíjasok ismét igénylik az effajta pénzügyi megoldásokat. – Az új ügyfelek között előfordulnak olyanok, akik mindennapi megélhetési gondjaik miatt fordulnak hozzánk. Az életjáradékkal vagy jelzálogjáradékkal tehermentesíthető egy hitelre vásárolt lakás, s legrosszabb esetben elkerülhető az elárverezés is – mutatott rá Hodorics. A cégvezető tájékoztatása szerint az FHB ingatlanportfóliója jelenleg csaknem 14 milliárd forintra tehető, s körülbelül ezer ügyfelük van.Az OTP Életjáradék Zrt. jelenleg csak fogadja és nyilvántartja a megkereséseket, azonban egyelőre nem bővíti portfólióját, tevékenysége elsősorban a meglévő ügyfélállomány kezelését, az ingatlanokkal kapcsolatban felmerülő karbantartási feladatok ellátását, valamint a megüresedett lakások értékesítését foglalja magában. Az 1800 ügyféllel, 18 milliárdos ingatlanállománnyal bíró cég – mint arról Örsi Bence vezérigazgató-helyettes beszámolt – emellett olyan új konstrukciók kidolgozásával foglalkozik, amely a „gazdasági körülményekhez igazodva, az eredeti életjáradék-termék alternatívájaként vonzó lehet”, ám ezt legkorábban csak jövőre vezetik be.Az óvatosság érvényes a Hild Örökjáradék Zrt.-re is. Mint azt Földeák Gábor, a háromezer ügyféllel rendelkező társaság marketingigazgatója megkeresésünkre elmondta, új szerződések kötése a legjobb esetben is csak az őszi hónapokban várható. A meglehetősen nyomott lakásárak kedveznének a befektetőknek, ám – mint hagnsúlyozta Földeák – az életjáradék-szerződés többéves, évtizedes kötöttséget jelent, ennek kiegyensúlyozottságát kockáztatni a későbbi, kétségkívül nagyobb haszonért felelőtlenség lenne. A Hild mindeközben folytatja a megüresedett ingatlanok értékesítését, amire egy aukciós portált is indítottak.

Bodacz Péter
2009. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a nyomott ingatlanárak, valamint a kilátástalanság szélére sodródott háztartások növekvő száma első látásra kedvezne az ingatlanügyletekben érdekelt életjáradék-szolgáltatóknak, a piac lényegében beállt; a három szereplő közül jelenleg csak az FHB Életjáradék Zrt. mutatkozik aktívnak. Hodorics András, a társaság vezérigazgatója lapunk megkeresésére kifejtette: a válság hatására sem csökkent az érdeklődés az életjáradék- és jelzálogjáradék-termékeik iránt, ám a szerződéskötések száma 30-40 százalékkal mérséklődött az egy évvel ezelőttihez képest. A cégvezető szavai szerint ugyanakkor lassan érzékelhető az is, hogy a potenciális ügyfelek bizalma kezd visszatérni, ami részint annak köszönhető, hogy a kezdeti akut válsághangulat elmúltával a nyugdíjasok ismét igénylik az effajta pénzügyi megoldásokat. – Az új ügyfelek között előfordulnak olyanok, akik mindennapi megélhetési gondjaik miatt fordulnak hozzánk. Az életjáradékkal vagy jelzálogjáradékkal tehermentesíthető egy hitelre vásárolt lakás, s legrosszabb esetben elkerülhető az elárverezés is – mutatott rá Hodorics. A cégvezető tájékoztatása szerint az FHB ingatlanportfóliója jelenleg csaknem 14 milliárd forintra tehető, s körülbelül ezer ügyfelük van.
Az OTP Életjáradék Zrt. jelenleg csak fogadja és nyilvántartja a megkereséseket, azonban egyelőre nem bővíti portfólióját, tevékenysége elsősorban a meglévő ügyfélállomány kezelését, az ingatlanokkal kapcsolatban felmerülő karbantartási feladatok ellátását, valamint a megüresedett lakások értékesítését foglalja magában. Az 1800 ügyféllel, 18 milliárdos ingatlanállománnyal bíró cég – mint arról Örsi Bence vezérigazgató-helyettes beszámolt – emellett olyan új konstrukciók kidolgozásával foglalkozik, amely a „gazdasági körülményekhez igazodva, az eredeti életjáradék-termék alternatívájaként vonzó lehet”, ám ezt legkorábban csak jövőre vezetik be.
Az óvatosság érvényes a Hild Örökjáradék Zrt.-re is. Mint azt Földeák Gábor, a háromezer ügyféllel rendelkező társaság marketingigazgatója megkeresésünkre elmondta, új szerződések kötése a legjobb esetben is csak az őszi hónapokban várható. A meglehetősen nyomott lakásárak kedveznének a befektetőknek, ám – mint hagnsúlyozta Földeák – az életjáradék-szerződés többéves, évtizedes kötöttséget jelent, ennek kiegyensúlyozottságát kockáztatni a későbbi, kétségkívül nagyobb haszonért felelőtlenség lenne. A Hild mindeközben folytatja a megüresedett ingatlanok értékesítését, amire egy aukciós portált is indítottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.