Pragmatikusan építené a viszonyt Moszkva

Moszkva nem tartaná célszerű döntésnek, ha Magyarország kiszállna a Déli Áramlatból, hangsúlyozta magyar újságírókkal beszélgetve lapunk kérdésére Igor Szavolszkij, Oroszország budapesti nagykövete, megjegyezve, hogy a Fidesz politikusainak ezt sugalló nyilatkozatai ellenére sem tartja ezt a lépést valószínűnek.

2009. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balázs Péter külügyminiszter a korábbinál mértéktartóbb megszólalásai ellenére sem lát törést a magyar–orosz kapcsolatokban Igor Szavolszkij. A valószínűsíthető következő kormányváltásról szólva a nagykövet már nem volt ilyen egyértelmű. Mint megjegyezte, mostanában sok vitatható, az európai trendből is kilógó kijelentés hangzik el a jobboldal vezető politikusaitól. Így miközben az EU stratégiai partnerségre törekszik Oroszországgal, addig a megnyilatkozások szerint a Fidesz nem erre, hanem bizonyos feltételek mellett felépített partnerségre törekszik, amely nem nagyon fog működni.
A Déli Áramlat építését a diplomata közös európai érdeknek nevezte, mivel egyrészt a kontinens déli részén pluszgázra van igény, Ukrajna monopolhelyzete miatt pedig elengedhetetlen a szállítási útvonalak diverzifikálása. Mint mondta, az Északi Áramlat előkészítése jól halad, s nem lenne szerencsés, ha a Déli Áramlatét ideológiai akadályok hátráltatnák. A diplomata egyébként nem tudja elképzelni, hogy Magyarország „keresztbe tenne” egy olyan projektnek, amelyben sok uniós állam érdekelt. A gazdasági előnyökről és az ország európai gázellátásban megnövekedő szerepéről nem is beszélve. Budapest kiszállása felvetné a bizalom és a kiszámíthatóság kérdését, ám a vezeték építését nem befolyásolná. Legfeljebb máshol futna a cső.
Szintén lapunk kérdésére reagálva Igor Szavolszkij megjegyezte, a Közép-Európa sorsáért aggódók s az Obamának levelet író „régi-új európaiak” egytől egyig kiszállnának a Déli Áramlatból. A levélből sugárzó gondolkodásmódot a nagykövet idejétmúltnak nevezte, aláhúzva, hogy az aláírók tudatosan másról beszélnek, s nincs igazuk, hiszen az Oroszország és Amerika közötti feszültség csökkenése mindenkinek érdekében áll. Hozzátette, az európai biztonságról kidolgozott új orosz koncepció a helsinki elvek megerősítésével, azok jogilag kötelező érvényűvé tételével és az euroatlanti térség nemzetközi szervezeteinek bevonásával minden eddiginél erősebb garanciát jelentene a kontinens államainak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.