A főváros is vizsgálja az őssejtbotrányt

Munkatársunktól
2009. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli ülést hív össze a fővárosi önkormányzat egészségügyi bizottságának elnöke, Szolnoki Andrea a múlt héten kirobbant őssejtbotrány miatt. Mint mondta, azért van szükség a tanácskozásra, hogy kiderüljön, pontosan mi történt a Nyírő Gyula Kórházban, ott vettek ugyanis őrizetbe a négy gyanúsított közül hármat. Meg kell tudni, hogy miként keveredhetett egy ilyen nagy múltú fekvőbeteg-ellátó intézmény ebbe az ügybe – tette hozzá Szolnoki Andrea. A rendkívüli szakbizottsági ülést várhatóan néhány napon belül tartják meg. A grémium választ vár arra is, hogy mi volt a szerepe az ügyben a Nyírő Gyula Kórház orvos-igazgatójának, Ruff Györgynek.
Mint arról lapunk is beszámolt: a Nyírő Gyula Kórháztól a Róbert Károly Körúti Egészségügyi Szolgáltató Kft. bérelte azt a területet, ahol a rendőrség tetten érte a gyanúsítottakat. A Róbert Kft. képviselői azt állítják, hogy egyes betegeknél a kezeléseket, illetve a műtéti előkészületet Ruff György rendelte el. Ő mellékállásban a kft.-nél dolgozott nőgyógyászként. A cég internetes oldalán néhány napja még szerepelt a fényképe is, ezt azonban mára eltávolították onnan. Ez azt is felveti, hogy a Nyírő Gyula Kórháznak köze volt-e az engedély nélküli őssejtterápiához szükséges abortumok, azaz elhalt magzatok „beszerzéséhez”.
A rendőrség vizsgálja ezt a szálat is, de egyelőre újabb gyanúsítottak nincsenek. Eddig négy személyt helyeztek előzetes letartóztatásba, egy ukrán származású amerikai állampolgárságú orvost, egy ukrán származású biológus nőt, az ismert hazai plasztikai sebészt, Seffer Istvánt és Sz. Sándort, az IRM Magyarország vezetőjét.
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) tegnap elzárkózott az újabb nyilatkozattételtől. Csécsi Soma, az NNI helyettes szóvivője azt mondta: egyelőre az összegyűjtött bizonyítékokat értékelik. Nem zárta ki, hogy néhány héten belül az ügy most még feltáratlan részleteire is pontot tesznek. Úgy tudjuk, a nyomozást nagyban segítik azoknak a betegeknek a vallomásai, akik részesültek illegális őssejtkezelésben. A rendőrség munkatársai még azt is vizsgálják, történt-e csalás egyes páciensek ellátásánál, azaz előfordult-e, hogy a több millió forint ellenében nem őssejteket, hanem sóoldatot adtak be.
Székely Tamás egészségügyi miniszter egy sajtótájékoztatón annyit mondott: sem az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak (ÁNTSZ), sem a szaktárcának nincs nyomozati jogköre. Az ÁNTSZ nem végezhetett házkutatást, csak azt ellenőrizhette, hogy valóban azt az egészségügyi szolgáltatást nyújtják-e egy adott helyen, amire az engedélyük szól.

Kínai központ . Hiába dúl még javában az őssejtbotrány, egy cég arra készül, hogy Magyarországon nyitja meg Európa első őssejtterápiás központját. A Beike biotechnológiai cég hazai képviselője, Páli Jenő a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: terveik szerint 2010-ben Ferihegy közelében nyílna meg a legálisan működő központ. Mint mondta, noha a botrány nem tett jót, ennek ellenére nem tekinti veszett ügynek a hazai őssejtterápiát. Hozzátette: köldökzsinórvérből és magzatburokból nyernék ki az őssejteket ellenőrzött körülmények között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.