Tovább fejlesztik a visszaváltási rendszert

A visszaváltás a jövőben még hatékonyabbá és kényelmesebbé válhat azzal, hogy a hulladékgazdálkodást végző koncessziós társaság a vissza nem váltott palackokból származó visszaváltási díjakat a rendszer fejlesztésére fordíthatja.

2025. 07. 21. 18:44
Tovább fejlesztik a visszaváltási rendszert Fotó: Fotó: Kallus György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább folyik a visszaváltási rendszer fejlesztése egy új rendelettervezet révén. A kormány elkötelezett a környezetvédelem és a fenntartható gazdálkodás iránt, és az elmúlt években jelentős lépéseket tett a hulladékgazdálkodás fejlesztése érdekében, aminek köszönhetően több mint duplájára nőtt az újrafeldolgozott hulladék aránya hazánkban. A körforgásos gazdaságra való minél gyorsabb átállás érdekében 2023 júliusától az egész országban koncessziós hulladékgazdálkodási rendszer működik. Emellett a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer és a kötelező visszaváltási rendszer keretében a gyártók felelősek a termékeikből származó hulladékok megfelelő kezeléséért, a rendszer működtetési költségeinek fedezéséért – írja hétfői közleményében az Energiaügyi Minisztérium. 

Felidézik: 2024 óta a 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező élelmiszerüzletek a forgalomba hozott, visszaváltási logóval jelölt üres italpalackok, fém italdobozok visszaváltását gépi úton, automatákkal kötelesek biztosítani. Országszerte több mint 3200 helyen automata, mintegy 1700 helyen pedig – főként kisebb forgalmú boltokban – kézi visszaváltó pont áll a fogyasztók rendelkezésére, így több mint 4900 helyen biztosított az italcsomagolások visszaváltása. 

Jelenleg már naponta 8-10 millió palack visszaváltása történik az országban, azonban volt olyan nap is, amelyen elérte a rekordszámú 15 milliót a visszaváltott palackok száma. A rendszer indulása óta összesen több mint kétmilliárd PET-palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza a Mohu REpont rendszerén keresztül. 

A visszaváltási arányok már most is jelentős növekedést mutatnak, amelynek a 90 százalékos értéke uniós szinten is kiemelkedő eredményt jelent.

Az Energiaügyi Minisztérium által társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet pontosítja a kötelező visszaváltási díjas rendszer működtetését biztosító bevételek felhasználásával kapcsolatos szabályokat, 

egyértelműsíti, hogy a Mohunak a tervezetten felül maradó visszaváltási díjakból a kötelezően visszaváltási díjas termékekkel kapcsolatos tevékenységeket (hulladékok gyűjtése, előkezelése), ezáltal a rendszer működtetését kell finanszíroznia. 

A visszaváltási helyek számának gyarapodása,  automaták telepítése hozzájárul ahhoz, hogy  tovább növekedjen a visszaváltási arány és a visszaváltás még egyszerűbb legyen a lakosság számára – írja a tárca. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.