A halhatatlan sárga csekk

Tízből nyolc közüzemi díjat még ma is sárga csekken fizetünk be a postán, pedig már évek óta rendezhetnénk a tartozásunkat banki átutalással is. A pénzintézetek szerint az emberek attól tartanak, hogy a szolgáltatók túl nagy összeget emelnek le a számlájukról. Ezt azonban könnyedén ki lehet védeni – állítják. Ráadásul a banki átutalások általában olcsóbbak is, mint a csekkbefizetés.

Munkatársunktól
2009. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, még sokáig bajlódni fogunk a sárga csekkekkel. Otthon felejtjük, összegyűrjük, elveszítjük, és ha mégis sikerül eljutni velük a postára, akkor hosszú percekig állunk sorba velük a kasszánál. Ezek a kellemetlenségek azonban nem tántorítanak el bennünket a sárga papírdarabtól, a befizetéseink 70-80 százalékát még mindig ezekkel rendezzük, holott sokkal kényelmesebb és gyorsabb módszerek is léteznek. Ráadásul ezek még olcsóbbak is lehetnek a papíralapú módszernél, hiszen a postának is jár bizonyos összeg a csekkek után, ráadásul az ATM-ből való pénzfelvételnek is megvannak a maga költségei. Sokan nem tudják, hogy a postai csekk tulajdonképpen egy átutalási megbízás, csak ebben az esetben a Magyar Postát bízzuk meg azzal, hogy küldje át az átnyújtott pénznek megfelelő összeget a szolgáltató számlájára.
Akkor mégis miért kötődünk ennyire a sárga fecnikhez? A lapunk által készített gyors közvélemény-kutatás szerint a postán sorban állók azért nem a bankjukon keresztül rendezik a közüzemi számláikat, mert nem bíznak meg a szolgáltatókban. Szinte mindenkivel előfordult már, hogy a borítékot kinyitva a szívéhez kapott a csekken lévő összeg láttán, és csak hosszas utánajárás után derült ki, hogy nem a hűtő vagy a konvektor fogyaszt tízszer annyit, mint egy hónappal korábban, hanem valamilyen számítási hiba áll a hatalmas számla hátterében.
A lapunknak nyilatkozó bankok szerint alaptalanul tartanak az ügyfelek a csoportos beszedési megbízástól, mert a szolgáltató nem emelhet le tetszőleges összeget a számláról. Minden ilyen megbízás esetén lehetőség van a megbízás felső értékhatárának megadására, így nem tűnhet el az egész fizetés a számláról egy adminisztrációs baki miatt. Ráadásul, ha az ügyfél úgy akarja, a bankszámla terhelése előtt a szolgáltató értesítést küld ügyfeleinek a fizetendő öszszegről, valamint a teljesítés időpontjáról, a bankszámlakivonaton pedig nyomon követhető a teljesítés megtörténte. Van olyan bank is, amelynek ügyfelei, a túlszámlázást megelőzendő, SMS-ben engedélyezhetik vagy utasíthatják el a szolgáltató terheléseit.
A bankok többféle szolgáltatással is igyekeznek rávenni az embereket az átutalásra. Az egyik módszer az lehet, ha magunk utaljuk el az összeget a szolgáltatónak. Ez azonban némi körültekintést igényel, mert ha például interneten utaljuk el a pénzt, akkor a kedvezményezett rovatba be kell írni a számlatulajdonos nevét és számlaszámát, valamint meg kell adni az összeget. Emellett arra is figyelni kell, hogy a közlemény rovatba ne felejtsük el beleírni a sárga csekken található befizetőazonosító számot. Ha ezt elmulasztjuk, akkor a szolgáltató nem tud bennünket azonosítani. Amennyiben nem neten keresztül szeretnénk utalni, hanem egy bankfiókban, akkor ott az ügyintézők segítenek az utalásban, ám jó tudni, hogy ebben az esetben a bank jóval magasabb díjat számol fel, mint az internetes utalásoknál.
Az egyszeri átutalásnál jóval egyszerűbb megoldások is léteznek. Ilyen például a közüzemi beszedési megbízás és az állandó átutalási megbízás. Az első esetében az ügyfél azt választja, hogy a közüzemi szolgáltató – az ügyfél engedélyezése alapján – maga emeli le az aktuális közüzemi díjösszeget a csekk kiküldése helyett. A felhatalmazást egyszer kell megadni és visszavonásig érvényes. További előnye, hogy költségkímélő, mert a bankszámlán lévő összeg a lehívás pillanatáig kamatozik, ráadásul a csoportos beszedés díja kedvezőbb, mint a készpénzfelvételi díj. Az átutalási megbízás ettől annyiban különbözik, hogy magunk állíthatjuk be az utalás napját. Ez utóbbi megoldásoknál viszont arra kell figyelnünk, hogy mindig legyen elég pénz a számlánkon az átutalások napján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.