A jég háta

Ha a hírekben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét említik, reflexszerűen munkanélküliség, apátia, elhanyagolt porták, kivágott almafák, árvizek jutnak eszünkbe. Kétségtelen, hogy az itt élőknek kijut a megpróbáltatásokból, ahogyan másoknak is országszerte. Ám a „bevált” szavak olykor elfedik mindazt, amire valójában vágyunk.

Kormos Valéria
2009. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy mire vágyunk? Leginkább talán a hétköznapi életet megfényesítő közösségi ünnepeinkre, a kitartó munka értelmére, a szellemi igényességre, az anyagi biztonságra. És mindennek alapjára: a hitre, kötődéseinkre, a gyarapító erőre, amely kétségeink ellenére létezik ebben az országban. Június végén meghívást kaptam Kisvárdára és az attól négy kilométerre lévő felső-szabolcsi községbe, Fényeslitkére. Mindkét helyszínen egyazon név, egy személyiség kötötte össze a református istentiszteleteket, a találkozásokat, a beszélgetéseket a helybéliekkel.
Húsz esztendeje annak, hogy Kisvárdán értelmiségiek létrehozták a Tőkés László Alapítványt a Ceausescu-diktatúra által fenyegetett fiatal, temesvári református lelkész védelmében. Úgy gondolták, az alapítvány általi nyilvánosság valamelyest óvhatja őt, feleségét és elsőszülöttjét, akkor két és fél éves kisfiát.
– Több ezer kisvárdai polgár számára jelentett életre szóló élményt, amikor Tőkés László 1990 februárjában ellátogatott közösségünkbe – utal a történelmi előzményekre a kuratórium elnöke, Lengyel Szabolcs. – Alapítványunk eredendő céljai között szerepelt, hogy a nemzetünk érdekében kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyiségeknek évente a Tőkés Lászlóról elnevezett díjat adományozzuk. Az idei elismerés a tizenhetedik: Koncsol László felvidéki írót, szerkesztőt, költőt, műfordítót tiszteltük meg vele.

A díjátadást kezdetben a Bessenyei-gimnázium dísztermében tartották. A nagy érdeklődés miatt jó ideje a szépen felújított református templom az ünnepség helyszíne. Ezúttal is szép számban érkeztek az itteni hívek és az esemény iránt érdeklődők a Felvidékről és Erdélyből. Az emelkedett pillanatok után – mint az immár szokás – átsétálunk a református gimnáziumba, amelynek építését százezer forintból kezdte Csiszár Ákos, ma tiszteletbeli esperes. Élettel teli, gyakorlatias embernek ismerik. Az impozáns épület majd minden részletéhez fűződik egy-egy emléke. Sorolja azok nevét, akik munkájukkal, tehetősségükkel, pártfogásukkal az oktatási intézményt életre hívták.
– A lényeg az, hogy errefelé megtanultuk, a saját dolgaink előmozdításában ne várjunk másokra, ugyanakkor mindig élt bennünk a jó szándék, hogy odafigyeljünk a nálunk roszszabb helyzetben lévő, kiszolgáltatott embertársainkra – fűzi tovább a szót Lengyel Szabolcs. – Negyven év körüli építészmérnök voltam, amikor kitört a romániai forradalom, és itthon is megtörtént a rendszerváltozás. Ahogyan mondani szokták, vidéki értelmiségi vagyok, akárcsak a barátaim. 1989. szeptember 29-én a kisvárdai kórház akkori főorvosának, Mezey Károlynak az irodájában azon tanakodtunk, mit tehetnénk mi itt, a nagypolitika árnyékában. Máig előttem van a kép, amikor december 12-én csikorgó hidegben Kisvárdán, a szabad ég alatt, ökumenikus istentiszteleten imádkoztunk a romániai üldözöttekért. Majd elindultak az élelmiszerrel, gyógyszerrel, ruhaneművel megpakolt autók Nagyvárad felé. A környékbeli falvakból – többek között Fényeslitkéről – is csatlakoztak hozzánk. A felső-tiszai árvizeknél 2000-ben szintén ez a szolidaritás nyilvánult meg. A jó szándékot nem tudták kiölni belőlünk az időközben átélt politikai csalódások sem. A 2004. december 5-i népszavazásra az volt a válaszunk, hogy elhatároztuk, anyagilag támogatni fogjuk a határon túli református középiskolák rászoruló diákjait. A nehezedő életkörülményeknek tudható be, hogy az utóbbi időben csökkennek az adományok, így csökkentenünk kellett az összeget.
– Majdcsak kiböjtölik a jobb időket – jegyzi meg Papp Angéla, aki tíz éve pályakezdő tanárként kapcsolódott be e munkába. Többször megfordult az általuk pártfogolt gyermekek körében. Ismeri csüggedéseiket és örömeiket, tudja, hogy ez a gesztus nem csupán a havi négyezer forintról szól. A múlt esztendőben hatvanöt diákot támogattak, összesen négymillió forint jutott rájuk.
Érdeklődöm, milyen visszhangja van a városban tevékenységüknek. Jó-e itt élni, és milyennek látják a helybéliek a jövőjüket, személyes boldogulásukat?
– 2003-ban, amikor Orbán Viktor vette át a Tőkés László-díjat, több százan álltak még a templom udvarán is – idézi fel Lengyel Szabolcs. – Egyébként az itt élő középosztálybeliek igyekeznek megtartani hagyományaikat, a társasági életet, a művészetek, az irodalom szeretetét. Ismert, hogy évek óta Kisvárda a házigazdája a határainkon túli magyar színházak fesztiváljának. A három jó nevű középiskola és kollégium léte, oktatási hagyományai erős kötödést jelentenek a környékbeli településeken élő családokkal. A diákok pedig színt, pezsgést hoznak életünkbe. Jelentős munkát végez a városszépítő egyesület, számos tervünk van születőben. Sajnos az utóbbi időben a húszezer fős lakosság tizenhét és fél ezerre csökkent, mert a fiatalok a megélhetésért kénytelenek voltak elvándorolni. Ám úgy tűnik, van esély arra, hogy ez a folyamat megállítható, sőt növekvő tendencia is elképzelhető.
Hogy a kisvárdaiak mire alapozzák bizakodásukat?
– Kisvárda közelében jó néhány olyan település található, amelyeket az Európai Unió keleti közlekedési folyosója miatt kiemelten kívánnak fejleszteni. A modern áruszállításhoz, a logisztikai tevékenységekhez pedig jól képzett, rugalmas emberek kellenek. Csakúgy, mint a létrehozandó nyírtassi hőerőműhöz – utal a kibontakozási lehetőségekre Papp Angéla. – Ha mindez megvalósul, a város lakossága gyarapodhat, fiatalodhat. S akkor már egy itteni főiskolára vagy egyetemre is merünk gondolni.
n
Szóval errefelé nem szokás panaszkodni – állapítom meg, miközben néhány perc alatt átrobogunk Fényeslitkére. A községbe vezető úton Európai falu tábla. Nagy az „idegenforgalom”. Az utóbbi időben Brüsszelből, Spanyolországból fogadtak civil szervezeteket, de Ukrajnával, Moldáviával is élő a kapcsolatuk.
Június 27-én és 28-án pedig Tőkés László, felesége, Joó Edit asszony és legidősebb fiuk, Máté fogadására készültek. A meghívásban és az előkészületekben komoly szerepe volt a község egyik díszpolgárának, Szabó Ferencnek. A sikeres vállalkozót a településen és környékén úgy ismerik, hogy presbiterként nemcsak egyházközségét segíti, hanem az önkormányzat is figyelembe veszi gazdasági téren szerzett tapasztalatait, tanácsait. A már említett alapítványban is dolgozik, szoros kapcsolat fűzi a kisvárdai értelmiségi körhöz.
Így került sor arra, hogy Tőkés László Fényeslitkén istentiszteletet tartson.
Nehezen tudom szavakban visszaadni mindazt, ami átszőtte ezt a vasárnap délelőttöt.
Ünnep volt. Kétszeresen az.
Később Tőkés László megjegyezte, hogy bár új, nemzetközi feladatai miatt lemondott a püspöki tisztségről, a híveivel való közvetlen kapcsolatot minden körülmények között szeretné megőrizni. Késő délután újra útra kelt.
Én még maradtam. Hiszen még sok minden érdekelt. Legfőképp, hogy milyenek a hétköznapok ezen a kétezer-ötszáz lelkes településen.
n
A megyei levéltári anyagok már az 1300-as években hírt adnak róla, 1484-ben Litkének nevezik. A mögötte hagyott évszázadokról már régebben elkészült egy átfogó helytörténeti munka, a közelmúltat pedig a református parókián lévő fotókiállítás idézi fel. A második világháború előtti időket, a XX. század ötvenes-hatvanas éveit, a változásokat, mindazt a jót és rosszat, amit magukkal hoztak. Megörökíti a kapálást, a gyümölcsszüretet, a munkába indulást, a konfirmációt, a katonaságot.
Az egykori szovjet, ma ukrán határ, a Budapest–Szolnok–Debrecen–Nyíregyháza–Záhony vasútvonal „szomszédsága” a megélhetés miatt mindig is meghatározó tényezőt jelentett a férfiak számára. Többnyire nehéz fizikai munkát, karbantartást, javítást, rakodást. A családok igyekeztek mindezt összeegyeztetni a mezőgazdasággal, főképp a gyümölcstermesztéssel. Ma is megragadnak minden lehetőséget, amely a záhonyi gazdasági térségben kínálkozik. „Úgy tartják rólunk, a jég hátán is megélünk. Az biztos, hogy én leszek az utolsó, aki segélyért sorba áll.” Így jellemezte egy férfi az itteniek természetét. Akkor elegyedtünk szóba, mikor rácsodálkoztam Fényeslitke parkosított környezetére. A közlekedési utak, járdák kifogástalanok, a belvízelvezető árkok kipucolva, s bármerre fordultam, hulladéknak, eldobott szemétnek nyomát sem láttam. A lakóházak rendezettek, az ablakokból, erkélyekről szinte lezúdulnak a virágok.
Az emeletes, modern, minden komforttal ellátott épület a Fényeslitkei Református Szociális Szolgáltató Központhoz tartozó idősek otthona. A Széchenyi-tervből épült ötven férőhelyét most bővítik. Mindennek motorja a lelkész házaspár, Bezzegh Gábor és Ignéczi Anikó.
Gábor épp az építkezéssel kapcsolatos ügyeket intézi, visszavárják, ezért csak néhány mozzanatot említ életükből, kötődéseikből:
– Még gimnazisták voltunk, amikor Anikóval elhatároztuk, hogy összeházasodunk. Mindketten teológiát végeztünk, s nem tudtuk, találunk-e olyan közösséget, amelyikben a feleség munkájára is igényt tartanak. Gyermekeket szerettünk volna, s csöppet sem volt mellékes, egy jövedelemből vagy kettőből tudjuk-e nevelni, taníttatni őket. Sosem felejtem azt a februári napot, amikor a litkeiek eljöttek értünk. Szó szerint ideköltöztettek bennünket. Még a télikabátomat is levették a fogasról. Mire átértünk az előző helyünkről, Anarcsról, már szinte be volt rendezve az otthonunk. Ez 1995-ben történt. Akkor már éreztem, hosszú távra tervezhetünk.
Három gyermekük született: Gábor, Boróka és Zsófia. Időközben megszépült a műemlék templom, a parókia és környezete. Tevékenységük akkor kezdett igazán szélesedni, amikor az Orbán-kormány alatt a Széchenyi-terv pályázati lehetőséget nyújtott szeretetotthon létesítésére.
– Előbb csak egy üres telek volt, aztán egy szint, majd továbbterjeszkedtünk – mondja Bezzegh Gábor lelkész. – Az egész országból fogadjuk a rászorulókat, beleértve a környékbelieket. Ma negyvenhat idős emberről gondoskodunk, de a mostani bővítéssel ez a szám nyolcvanra nőhet. Az önkormányzat 2007-től az idősek nappali ellátását is ránk bízta. Ez többféle formában történik: a klubtól az otthoni beteglátogatáson át a családokkal való szoros kapcsolattartásig. A feleségem igen rátermett e téren is, én inkább a gyakorlati, szervezési ügyekben vagyok biztosabb.
A szeretetotthon és a gondozással összefüggő tevékenységek harmincöt helybéli aszszonynak adnak megélhetést.
– Igényes a lakosságunk. Ide nem hívjuk Fekete Pákót haknizni, hogy hülyítse a népet – magyarázza Mártha Tibor polgármester. – A mi dolgunk a község gazdasági menedzselése, a hobbiköröket, az egyleteket a lakosságra bíztuk. Ha értelmes, amit kitaláltak, és tudják működtetni, természetes, hogy mögöttük állunk.
A polgármestertől megtudom: szerencséjük volt, az elődeik nem hagytak rájuk romokat. Ő maga 1998 óta polgármester. Eredetileg matematika–fizika szakos tanár. Itt született, itt él a rokonsága. Kötödését így jellemzi: „Együtt örülök és együtt szomorkodom velük.” Amit elértek, egy évtized szellemi befektetésének, az előrelépésért való lobbizásnak az eredménye. Ezért nincsenek a mostani gazdasági válság miatt pánikban. Sőt minden esélyük megvan arra, hogy előbbre jussanak, vélekedik a polgármester.
Fényeslitke civil kezdeményezésnek köszönhetően vált a huszonnégy felső-szabolcsi települést összefogó vidék fejlesztési központjává. A munkanélküliség csökkentésére, a logisztikai háttérben, turizmusban, mezőgazdaságban rejlő lehetőségeik kiaknázására szövetkeztek. Nem feledkeztek el az egészséget védő programokról sem.
Erősségük, hogy a helyi polgárság, önkormányzatok, egyházak, vállalkozók „egyfelé húznak”. Itt található a kistérség munkaszervezési irodája, ahol már a maguk „kinevelte” fiatal értelmiségiek dolgoznak, akiknek már kisujjukban van az uniós pályázatok felkutatása és a dokumentációk összeállítása. De nyitottak arra is, amit a szomszédos országok kulturális és gazdasági értékei hozhatnak.
– Ha így megy tovább, hamarosan várossá válnak – jegyzem meg Mártha Tibornak, aki kedvesen, de határozottan kiigazít.
– Mi szeretnénk megtartani mindazt, amit a közösségünk, a hagyományaink jelentenek. Úgy fogalmaznám meg: városias falu szeretnénk lenni, ahol minden megvan a komfortos élethez, s bármelyik korosztály jól érzi magát. Nemrégiben kaptuk a hírt, hogy az egykori vasúti rendező pályaudvar helyén ipari park létesülhet. 170 hektáros területről van szó, amelynek hasznosítása már a nyár végén elkezdődik. Azt szeretnénk, hogy olyan tevékenységek települjenek ide, amelyek többféle szakmát ölelnek át. Lényeges számunkra, hogy az új cégek ne sorvasszák el a helybéli prosperáló, tisztességesen adózó vállalkozásokat. Eddig negyvenkét ajánlatot kaptunk.
Jobb végszó nem is kellene. De ha már ennyi biztatót hallottam, arra is kíváncsi vagyok, mi a helyzet a hátrányos helyzetű családokkal. Milyen a kapcsolat a magyar és a cigány emberek között?
Mártha Tibor kendőzetlenül fogalmaz.
– Úgy gondoljuk, hogy aki az itteni jó körülményeket, az egészségügyi és szociális biztonságot élvezi, annak kötelezettségei is vannak. A közmunkaprogramot se ma kezdtük el, mint ahogyan jó ideje önkéntesekből álló polgárőrség óvja a település nyugalmát, a megtermelt javakat. A cigány népesség a lakosságunk hat-hét százalékát teszi ki. Azzal teszünk a legtöbbet értük, ha önfenntartásukban erősítjük őket.
Tehát béke van. Belátással, kitartó munkával megteremtett érdekszövetség a települések között és a településeken belül. Nem kellene eltanulni mindezt?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.