Szijjártó Péter
Szijjártó Péter: Brüsszel nagyon rossz irányba megy

Milliókkal tartozik? 112 millió forintos követelés miatt folyik felszámolás a monoki Reneszánsz Kastélyszálló Kft. ellen, amely jelenleg is a cég egyik korábbi tulajdonosa, Szepessy Zsolt lakcímére van bejelentve – írja az Index. A társaság a pénz nagy részével az államnak tartozik: százmilliós adótartozása mellett nem fizetett vissza több millió forintnyi állami támogatást, sőt eladta az annak fedezetéül szolgáló kastélyt. A politikus kérdésünkre kifejtette: a cikk csúsztatás, 2004-ben kilépett a cégből, akkor még nem volt a társaságnak adótartozása. Elmondta: nem az említett monoki címen lakik, csak elfelejtett kijelentkezni. – Talán túl nagyot ugrottam, és most a fejemre akarnak koppintani – vélekedett.
Szeptembertől már csak szociális kártyával juthatnak hozzá a segélyekhez a jogosultak Monokon – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Szepessy Zsolt, a Borsod megyei település polgármestere. Lapunk is beszámolt Monok új kezdeményezéséről, amely szerint a jövőben a szociális kártyára utalná a település a segélyeket. A politikus elmondta: ötlete kedvező visszhangra talált, az MDF, a Jobbik és számos civil szervezet is üdvözölte a kezdeményezést. Kiss Péter társadalompolitikáért felelős tárca nélküli miniszter szerint is támogatható a monoki polgármester javaslata. A szocialista politikus az Info Rádiónak úgy fogalmazott, hogy a szociális kártya bevezetéséhez törvényi felhatalmazás sem kell.
– Beindult az ország agyalása – reagált a pozitív visszajelzésekre Szepessy Zsolt, aki úgy vélte: nem az a lényeg, hogy kié egy jó ötlet, hanem hogy együtt gondolkodjon a társadalom. Kifejtette: sok segélyezett azt képzeli, a „segély segélyfán terem”, és nem az adófizetők forintjaiból születik. – A segélyt azért folyósítja az állam, hogy egy krízishelyzetet orvosoljon, és nem azért, hogy a segélyt egyenesen a kocsmába vigyék. Sokszor láttam, hogy a kisgyermekek az apjuk lábát átkarolva figyelik, amint a felnőtt a játékautomatába dobálja a segélyre kapott pénzt. Felnőve nem talál majd semmi kivetnivalót abban, hogy a segélyt ő is így használja fel – világított a problémára a polgármester. Rámutatott: a segélyként kapott összegeket a jogosultak pillanatok alatt elköltik, majd azt mondják: éhezik a gyerek. Ezen kívántak változtatni az újítással. Lényege, hogy egy bankkártyához hasonló plasztiklappal vásárolhatnak a segélyezettek, de élvezeti cikket, dohányterméket és alkoholt nem vehetnek rajta.
Egy kártya előállítása ötszáz forintba kerül, míg az élelmiszerüzletekbe telepített terminál százhúszezerbe. A számítógépes program az árucikkeken található vonalkód segítségével nyomon követi, mire fordítják az összeget, így ha a boltos mégis élvezeti cikket adna el, a rendszer rögzíti, majd le is tiltja a terminált. A rendszer két napon belül utalja át a vásárlás összegét az üzleteknek.
Szepessy Zsolt szerint így a rászorultak valóban élelmiszerre költik majd a segélyt, és nem zárjegy nélküli csempészcigarettára, pancsolt házi szeszre. – Tavaly 1100 milliárd forintot költött az állam segélyezésre, ennek a fele kirepült az ablakon – fogalmazott Monok első embere, ugyanakkor úgy vélte, ezután a helyben elköltött forintok a helyi kis- és középvállalkozásokat erősíthetik, s nem pedig a multikat és az uzsorások pénztárcáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.