Adómilliárdok a semmire?

Több mint 12 milliárd forintot fizetett a miniszterelnöki hivatal az elektronikus kormányzati gerinchálózat kiépítéséért és az úgynevezett emelt szintű szolgáltatások biztosításáért a Matávnak. A számvevők szerint az eljárásban indokolatlanul kerülték meg a közbeszerzést. Az ötéves szerződés az év végén jár le, a többletszolgáltatások a lakosság számára azóta is elérhetetlenek.

Munkatársunktól
2009. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elektronikus kormányzati gerinchálózatot (EKG) azzal a céllal hozta létre 2005-ben a kormány, hogy összekapcsolja a kormányzati és közigazgatási adatbázisokat, s hogy a kormányzati szolgáltatásokat elektronikus úton is biztosítsa az állampolgároknak. A szerződés az év végén lejár, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) már megkezdte a beszerzési eljárást a következő szerződés megkötésére. Kérdés, hogy az összesen 12,1 milliárdnyi közpénzt felemésztő rendszer megfelel-e a kitűzött célnak. A beszerzés körülményeit részletesen vizsgálta az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a 2006-os jelentésében. Eszerint annak ellenére nem közbeszerzési eljárásban történt az infrastruktúra kiépítésére vonatkozó szerződés megkötése, hogy azt kormányhatározat írta elő. „A Miniszterelnöki Hivatal úgy értelmezte, hogy nem a közbeszerzési törvényt, hanem a nemzetbiztonsági érdeket érintő beszerzésének szabályait alkalmazza” – áll az ÁSZ jelentésében. A kiválasztással sem volt minden rendben. Bár 8 pályázó bevonásával folytatták az eljárást, az ÁSZ furcsállta, hogy a kiíráshoz mellékelt szerződésmintában az előre kitöltött adóigazgatási szám megegyezett a későbbi nyertes – vagyis a Matáv – adatával. Ezt utólag a MeH adminisztrációs hibának nevezte. Információk szerint a következő két éves megbízást is a közbeszerzési eljárás mellőzésével kívánja lebonyolítani a MeH, a borítékolható esélyes a jelenlegi szolgáltató, a Matáv-utód Magyar Tele-kom. Kérdés, miért vállal ilyen hosszú távú elkötelezettséget a rezsim, hiszen a következő kormány hivatalba lépéséig átmeneti megoldással is biztosítható a szolgáltatás.
A jelenlegi, 12,1 milliárdos ügylet két szerződésből állt. Az infrastruktúra kiépítésére 7, az úgynevezett kiemelt szolgáltatásokra 5,1 milliárdot fizetett a megrendelő. Utóbbiak közé olyan szolgáltatások tartoznak, mint VOIP (hangszolgáltatás), a távmunka, távoktatás, időbélyeg, e-aláírás, címtár, videokonferencia, EDI (adatcsere). Utóbbiak az állampolgárok számára nem elérhetők a Magyarorszag.hu kormányzati portálon. A munkát keresők legfeljebb a munkaügyi kirendeltségek elérhetőségét találják meg, a távmunkáról pedig számos cikket olvashatnak, de egyetlenegy ajánlat sem található a rendszerben. Ugyanez a helyzet a többi, a szerződésben szereplő emelt szintű szolgáltatással.
Bódi Gábor, a MeH illetékes szakállamtitkára közölte: az emelt szintű szolgáltatások mindegyikének igénybevételére lehetőséget nyújtott a szolgáltató, amelyeket az intézmények igényeik szerint alkalmaztak, s a használat alapján fizettek érte. Mivel igénybevételi kötelezettség az intézményeket nem terhelte, voltak olyan szolgáltatások, amelyeket nem, vagy kevesebben kértek, például e-aláírást, címtárt, EDI-t. A hosszú távú elkötelezettséget firtató kérdésünkre Bódi elmondta: mivel a szerződés december 31-én lejár, s a választásokra várhatóan 2010 tavaszán kerül sor, a beszerzési eljárás kiírásával nem lehetett megvárni a választások eredményét, mert akkor szerződés nélkül ellátatlan maradna a rendszer üzemeltetése. A Magyar Telekom kommunikációs igazgatósága közölte, hogy cégük 12 milliárd forint értékben vállalt fejlesztéseket az EKG bővítésére, s a kormányzati intézményeknek nyújtott új központi szolgáltatások bevezetésére. Az emelt szintű szolgáltatások mind elérhetők a felhasználók számára, ám egyes értéknövelt szolgáltatások használatára nem volt kereslet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.