Alkotmányellenes adózás?

Alkotmányellenes a szuperbruttósítás az ombudsman szerint, mivel adót nem lehet ismét megadóztatni. Szabó Máté az erről szóló törvény megsemmisítését kezdeményezte az Alkotmánybíróságnál.

Munkatársunktól
2009. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lép életbe jövő év január elsejétől a személyijövedelemadó-törvény módosításában szereplő úgynevezett szuperbruttósítás, amennyiben az Alkotmánybíróság az ombudsmannak ad igazat. Szabó Máté tegnap közleményben tudatta: a szuperbruttósítás alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését indítványozta a testületnél. A parlament által múlt hónapban elfogadott passzus szerint jövő évtől az adóalap részévé válik a munkáltató által a munkavállaló után fizetett tb-járulék is. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa úgy látja: ez a módosítás olyan tételeket von be az adóalapba, amelyek nem ténylegesen megszerzett jövedelmek. Szabó Máté szerint a foglalkoztatót terhelő tb-járulék és egészségügyi hozzájárulás semmilyen tekintetben nem befolyásolja az adóalany nyugdíj, illetve egészségügyi ellátását, így jövedelemként nem vehetők figyelembe. A szuperbruttósítás ezért lényegében azt jelenti, hogy egyfajta adót adóztatnak újra meg.
Nem az ombudsman az első, aki megtámadta a szuperbruttósítást az Alkotmánybíróságnál. Július elején Angyal József adószakértő is a testülethez fordult a passzus megsemmisítése érdekében. Mint a szakember lapunknak tegnap elmondta, a törvény szerinte az alkotmányba ütközik, és jogbizonytalanságot okoz. Angyal szerint az ombudsman fellépése még inkább ráirányíthatja a figyelmet az alkotmányellenes pontokra, és gyorsabbá teheti a döntéshozatalt.
Kételyeit fogalmazta meg az ombudsman kezdeményezésével kapcsolatban Zara László, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke, aki lapunknak tegnap elmondta: a szuperbruttósítás az alkotmányosság határán áll, így a taláros testület helyt adhat a kifogásoknak, ám arra is van esély, hogy elutasítja a kezdeményezést. Ha az Alkotmánybizottság úgy ítéli meg, hogy csak a jövedelem kiszámításának módja változott meg, akkor a törvényt nem fogják megsemmisíteni – vélekedett a szakember, aki szerint maga a szuperbruttósítás egy értelmetlen ötlet, amely alapvetően politikai PR-célokat szolgált, és tovább bonyolította az adórendszert. Zara emlékeztetett: a törvénymódosítást annak ellenére fogadta el a parlament, hogy az elképzelést – a GKI Gazdaságkutató kivételével – az egész szakma ellenezte. A Pénzügyminisztérium úgy látja, a szuperbruttósítás megfelel az alkotmányos követelményeknek. A tárca tegnapi közleménye szerint a törvénymódosítás nem eredményez adóteher-növekedést, viszont láthatóvá teszi, hogy a munkáltatónak mennyibe kerül a foglalkoztatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.