Előbbiek a helyszínen dolgoztak, észlelték az aknafedél hibáját, ennek ellenére engedélyezték a berendezés elindítását. Hatáskörük arra is kiterjedt, hogy a meghibásodott szerkezetet leállítsák, azonban ezt nem tették meg. A dolgozók tájékoztatási kötelezettségüknek sem tettek eleget, a történtekről nem értesítették felettesüket, ezért az nem is tudott intézkedni a medence leállításáról. A másik két dolgozót szintén azért marasztalták el, mert nem jelentették az üzemzavart.
*
Kelecsényi Ágnes, az Aquaworld marketingigazgatója lapunknak megerősítette, hogy a tragédiát okozó aknafedél rögzítőcsavarjai nem voltak a helyükön, a víz azt felemelte, így zuhanhatott alá a kisfiú. Az igazgató felhívta a figyelmet, hogy csak a belső vizsgálat zárult le, a műszaki még tart. Utóbbi tisztázhatja majd, hogy a csavarok nem rögzítették megfelelően a fedelet, vagy anyagfáradás lépett fel. Vitathatatlan, hogy mindkét esetben mulasztás történt – tette hozzá.
Ismert, csütörtökön a budapesti Aquaworld élményfürdő szörfmedencéjének egyik aknafedele fellazult. A kilencéves R. Somát az erős áramlás a lyukba szippantotta, ahol a hullámokat generáló turbinák közé került, amelyek széttépték a testét. Szülei csak fürdőnadrágjának egy darabkájáról tudták azonosítani gyermeküket. A balesetet rögzítették a fürdő térfigyelő kamerái. A Blikk birtokába jutott felvételeken látszik, ahogy a gyermek a medence szélén csodálja, ahogy felcsapnak az első hullámok. Egyet lép, épp az említett aknafedélre, az megbillen, s vele együtt eltűnik. Az egy méterre álló fürdőmester azonnal leállítja a berendezést, és a kisfiú után veti magát, de már nem éri el. A medencébe emberek ugrálnak be, akiket a dolgozók hamarosan kitessékelnek a vízből, amelyet addigra már elönt a vér.
A szörfmedence veszélyes üzem, az ott tartózkodóknak védőfelszerelést is ad a fürdő – részletezte lapunknak Kelecsényi Ágnes. Az igazgató elismerte, hogy a szörfmedence vizsgálatát a cég nem kérte, így azt nem is ellenőrizte a műszaki szabályok betartását végző ÉMI– TÜV. A minősítőintézet azonban az egész építkezés alatt felügyelte a munkákat. A tragédia helyszínét csak később kezdték építeni, így annak átadásakor az ÉMI–TÜV már nem volt jelen. A berendezést egy skót cég készítette, amely a beüzemelés után még egy hónapig felügyelte működését, s akkor nem talált hibát. A skótok a hét végén érkeztek Magyarországra, hogy szakértelmükkel segítsék a műszaki vizsgálatot. Mint megírtuk, több, minőségi bizonylatokat kiállító cég szerint hiányosak hazánkban a mutatványos berendezésekre – köztük az élményfürdőkre vonatkozó – ellenőrzési szabályok. Ráadásul a vizsgálatokat csak akkor végzik el, ha üzemeltetőjük ezt kéri, kötelezettsége nincs arra, hogy rendszeresen megtegye.
A szörfmedence használatának korhatára nem volt része a belső vizsgálatnak. Ennek oka, hogy a szakemberek szerint az aknafedél elmozdulása bárkire, így egy felnőttre is életveszélyt jelentett volna – mondta el lapunknak Kelecsényi. A medence közelébe egyébként csak legalább 140 centiméter magas vendégek mehettek. Az igazgató nem cáfolta, hogy korábban is rendszeresen előfordultak balesetek az Aquaworldben, ezek többnyire horzsolásos sérülések, csonttörések voltak. A decemberi nyitás óta 260 ezer vendég fordult meg a fürdőben. A jegyzőkönyvbe vett tizenhárom baleset számát Kelecsényi Ágnes nem tartotta magasnak, mint mondta, más strandokon sokkal rosszabb a helyzet. Az igazgató cáfolta azokat a híreket, hogy a fürdőben kiképzetlen úszó- és csúszdamestereket alkalmaztak volna. Elmondta, hogy mindegyik eszköz mellett az elsősegélynyújtásban jártas szakemberek állnak.
A vizsgálat eredményét az Aquaworld megküldte a BRFK-nak, amely halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt nyomoz.
Vezércikk a 7. oldalon

Különleges autó kerül kalapács alá a NAV-nál