(Pozsony)
Korrektnek és kiegyensúlyozottnak tartja az EBESZ kisebbségi főbiztosának jelentését a szlovák államnyelvtörvényről, és kész részt venni abban az egyeztető folyamatban – a közel félszáz civil szervezetet és polgári társulást tömörítő – Szlovákiai Magyarok Kerekasztala, amelyet Knut Vollebaek javasol. A kerekasztal résztvevői nyilatkozatukban rámutatnak arra, hogy a főbiztos – szemben a szlovák kormány kulturális és külügyminiszterének állításával, amely szerint az államtörvényben egy vesszőt sem kell változtatni – szükségesnek tartja a jogszabály „félreértelmezhető és pontatlan rendelkezéseinek tisztázását”. A szlovákiai magyar civil szervezetek nyilatkozzák, hogy céljuk – amely összhangban van az EBESZ elvárásaival is – olyan nyelvhasználati gyakorlat kialakítása a nemzetiségileg vegyesen lakott területeken, hogy mind a szlovák többséghez, mind a kisebbségekhez tartozó személyek érdekei érvényesülhessenek, „hogy az összes állampolgár otthon érezhesse magát a közös hazában”.
A Magyar Koalíció Pártja szakértők bevonásával készíti elő azt az alkotmánybírósági beadványt, amely részben az államnyelvtörvény végrehajtásának a felfüggesztését célozza, részben pedig annak egyes elemeit támadja alkotmányellenes volta miatt – nyilatkozta lapunknak Bárdos Gyula, a párt parlamenti frakcióvezetője. „Ezzel párhuzamosan mi is készülünk felvenni a kapcsolatot az EBESZ főbiztosával, hiszen javaslatai összhangban vannak programunkkal, nevezetesen a kisebbségi nyelvek használatáról szóló törvény átdolgozásával, illetve egy átfogó kisebbségvédelmi jogszabály elkészítésével, amellyel a rendszerváltás óta adósa az ország a szlovákiai kisebbségeknek” – tájékoztatott a frakcióvezető az MKP céljairól. Bárdos Gyula azt is elmondta, hogy az alkotmánybírósági beadványhoz és a kisebbségi nyelvvédelmi törvény benyújtásához is szeretnék elnyerni az ellenzéki szlovák pártok támogatását.
Nyomás Szlovákiára? A magyar kormány célja, hogy Szlovákiát a nyelvtörvény ügyében visszaterelje a helyes útra, a józan, normális megoldásokhoz – mondta tegnap Balázs Péter. A külügyminiszter szerint Magyarországnak az lenne a jó, ha az unióban és a NATO-ban is szövetséges szomszédja visszatérne a helyes útra, ezt bírálattal, erkölcsi nyomással lehet csak szorgalmazni. Mint mondta, az Európa Tanácshoz, illetve az Európa Parlamenthez lehet fordulni ezzel az üggyel. (MTI)
Zelenszkij így ássa alá a független igazságszolgáltatást
