Bűncselekmény gyanúja Borsodban

A Borsodi Érc-, Ásvány- és Hulladékhasznosító Művek Zrt. valószínűleg az egészségre súlyosan ártalmas anyagok illegális égetésével foglalkozik, holott csak hulladék- és veszélyeshulladék-hasznosításra kapott engedélyt – állítja Illés Zoltán, a Fidesz szakpolitikusa. A képviselő a régió illetékes környezetvédelmi hatóságát bírálja, hiszen úgy véli, az ügyet igyekeznek elhallgatni a szenynyezéssel érintett térségben.

Tolcsvai L. László
2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szúrós szagú füst terjeng a levegőben a Borsodi Érc-, Ásvány- és Hulladékhasznosító Művek (BÉM) Zrt. hulladékégetőjének környékén már évek óta. Errefelé sok a daganatos megbetegedés is. A két jelenség közötti összefüggést – mint számos magyarországi környezetszennyezés esetében – a hatóságok nem igazolják. Illés Zoltán – a BÉM-nél tett helyszíni szemléje után – azonban elmondta, nem hisz a közzétett, a cég működésére vonatkozó akkreditált laboratóriumi eredmények hitelességében, amit a helyileg illetékes hatóság adott ki, ezért szorgalmazza, hogy egy, az Európai Unió által kijelölt független szakértői bizottság vizsgálja meg a BÉM tevékenységét, s bírálja felül a helyi környezetvédelmi hatóság dokumentumokkal alátámasztott, vélhetőleg nem megalapozott állításait.
A fideszes szakpolitikus úgy véli, a közeli települések lakossága, valamint a környezetvédők hiába tiltakoznak a hulladékhasznosító tevékenysége ellen, ezzel kapcsolatban senki sem kívánja feltárni az igazságot. Ezért nincs más választása, mint a környezetvédelmi miniszterhez fordulni, s követelni, hogy készítsenek egy új, független hatástanulmányt – jelentette ki Illés.
A politikus egy európai uniós szakbizottság felállítását is kéri, mert állítása szerint Sajókeresztúr, Sajóbábony agglomerációjában a BÉM bűncselekménygyanús égetőműként működik. Az ellenzéki szakpolitikus emlékeztetett: szerződés alapján a BÉM csak a Dunaferrnek és az osztrák Voest Alpin acélipari vállalkozásnak termelhetné az úgynevezett vasérczsugorítványokat, gyanúja szerint azonban engedély nélkül veszélyes hulladékot éget.
Illés Zoltán tudni véli, hogy a hulladékhasznosításban érintett tulajdonosi körnek szlovák tagjai is vannak, így feltételezi, igaz lehet a megkérdezett lakosság állítása, miszerint éjszakánként szlovák kamionok hoznak égetni való anyagot a vállalkozás telephelyére, engedély nélkül.
Hivatalosan Üröm és Csókavár térségéből is szállítanak olyan gázgyári iszapot a BÉM-be – fogalmazott az ellenzéki szakpolitikus – amelynek feltűnően nagy a kén-tartalma, ráadásul a benne található szénhidrogén égetésével rákkeltő anyagok keletkeznek. Illés úgy gondolja: mindezek ismeretében le kellene állíttatni a BÉM működését mindaddig, amíg nem szerelik be az égetőműbe a legkorszerűbb szűrőtechnikát.
Csöbör Katalin és Demeter Zoltán, Miskolc önkormányzati képviselői szintén megerősítették Illés szavait. Hozzátették azt is: a BÉM nyílt napot tartott, ahol az ellenzéki kérdésekre kitérő választ adtak az üzem vezetői. Hazudni nem mertek, az igazat pedig elhallgatták, noha ezzel a viselkedéssel nem a veszélyeztetett lakosságot, hanem önmagukat ámítják – fogalmazott a két politikus.
A környezetvédelmi szakhatóság egyik illetékese megerősítette: valóban rákkeltő hatású tevékenység folyik Miskolctól alig tíz kilométerre, s bár próbálták, mégsem sikerült leállítani az illegális hulladékégetést. Jogi útra terelték a BÉM ügyét, és a cég pert is vesztett, de nem fejezte be a környezetre veszélyes tevékenységet.
Tóth Zoltán, a Sajókeresztúrért Egyesület vezetője panaszlevelet írt a régió MSZP-s országgyűlési képviselőjének, Faragó Péter viszont még csak válaszra sem méltatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.