Clinton hódító útja

Az Egyesült Államok visszatért – jelentette ki diadalittasan Hillary Clinton, amikor kedden, ázsiai körútja következő állomásán, megérkezett Bangkokba. Miközben az Obama-kormány Ázsiában is helyre kívánja állítani Amerika Bush-korszakban elveszített tekintélyét, az amerikai külügyminiszter tudtára adta Iránnak: a Teherán nukleáris programjával kapcsolatos problémák tisztázására Washington nem várhat örökké.

Munkatársunktól
2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felszólították Phenjant. Az amerikai külügyminiszter teljes és visszafordíthatatlan nukleáris leszerelésre szólította fel tegnap Észak-Koreát. Hillary Clinton Phuketen találkozott orosz, kínai, japán és dél-koreai kollégájával. A ma kezdődő ASEAN-fórum kiemelt témái között szerepel az észak-koreai atomprogram, valamint Phenjan és a mianmari kormányzat között kialakulófélben lévő nukleáris együttműködés. (MTI)


Hillary Clinton azzal a deklarált céllal utazott Ázsiába, hogy kinyilvánítsa Washington egyértelmű szándékát: az Egyesült Államok a térség többéves elhanyagolása után (ami George W. Bush kormányának róható fel) ismét szoros szövetségeket kössön Ázsiában. A külügyminiszter Bangkokból Phuket szigetére, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) regionális fórumára utazik tovább, amely ma kezdődik. Itt Clinton aláírja a regionális viták békés megoldását szorgalmazó ASEAN-szerződést, amelyet a tíz ASEAN-tagállam kivételével tucatnyi ország aláírt már.
Clinton tegnap kijelentette, hogy az Egyesült Államok kész megerősíteni Iránnal szomszédos partnereinek védelmét a teheráni nukleáris fenyegetéssel szemben. „Még fenntartjuk a lehetőségét annak, hogy tárgyaljunk Iránnal, de többször egyértelművé tettük, hogy cselekedni fogunk, mert a nukleáris óra ketyeg” – közölte a külügyminiszter. Irán szomszédai aggódnak a legjobban, de mi készek vagyunk megerősíteni védelmüket – idézte Clintont az MTI. „Szeretnénk, ha Irán mérlegelné azt, ami szerintem egy tisztességes értékelés, hogy ha az Egyesült Államok kiterjeszti védőernyőjét a térség fölé, és ha még többet tesz a perzsa-öbölbeliek katonai képességeinek növelésére, akkor nem valószínű, hogy Irán bármennyivel is erősebb lesz, vagy nagyobb biztonságot élvezhet, mert nem lesz képes megfélemlíteni őket vagy uralkodni felettük, minthogy most nyilván azt gondolja, hogy képes lesz erre, ha már lesz nukleáris fegyvere” – tette hozzá. Clinton a múlt héten azt mondta: az iráni elnökválasztás után nem világos, hogy mik az ország szándékai, és hogy nem érvényes a végtelenségig Washingtonnak az az ajánlata, hogy hajlandó tárgyalni Iránnal atomprogramjáról.
Dan Meridor izraeli hírszerzési miniszter ugyanakkor nemtetszésének adott hangot Clinton kijelentésével kapcsolatban. „Nem hallgattam örömmel az amerikai nyilatkozatot, hogy nukleáris védőernyővel védelmezné szövetségeseit, ez olyan, mintha már tudomásul vették volna: Irán nukleáris képességgel rendelkezik. Ez hiba” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.