Szombaton az idei viadal szimbólumára, a Mont Ventoux-re mászott fel a mezőny. A szakasz húsz kilométeres folyamatos hegymenettel ért véget, amelyen arra lehetett számítani, hogy Andy Schleck tesz még egy utolsó kísérletet Contador megtörésére, s még inkább arra, hogy testvére, Frank megpróbálja Armstrongot befogni. Egyikük terve sem sikerült. Contador könnyedén tartotta a lépést Andyval, Armstrong pedig Frankra tapadt. Az etapot végül a szökevények legkitartóbb embere, a spanyol Manuel Garate nyerte meg. A tegnapi párizsi befutó már a szokásos forgatókönyv szerint zajlott. Mindenki békésen tekert, menetközben beszélgetve, s elkészültek az ilyenkor kötelező fényképek, köztük a pezsgős – Contador láthatóan kissé kényszeredetten kortyolta a nedűt, a poharat úgy dobta el, hogy a java még benne volt. Azt már sokkal jobban élvezte, amikor a spanyol lobogót kötötte a nyakába.
Egyetlen nyitott kérdés maradt: ki nyeri a szakaszt? A már öt korábbi távon elsőként célba ért brit Mark Cavendishnek még volt némi reménye arra, hogy a legjobb sprinternek járó zöld trikót elvegye Thor Hushovdtől, de ehhez a norvégnak nagyon le kellett volna maradnia. A Champs-Elysées-n végül ismét Cavendish emelhette elsőként a magasba a kezét, ám az összetettben első Contador dicsőült meg.
– Sokkal nagyobb nyomás volt rajtam, mint két évvel ezelőtt. Összességében elégedett vagyok, minden úgy alakult, hogy elterveztem – értékelt meglehetősen szűkszavúan a győztes. Armstrong szószátyárabb volt, magát vén „szellentésként” aposztrofálva ezt mondta:
– Miért panaszkodnék? Egy ilyen vén embertől nem rossz, hogy tehetséges fiatalokkal együtt állhat a dobogón. Jövőre visszajövök, s megpróbálok még több kellemetlenséget okozni nekik.
Meglátjuk. Armstrong teljesítményét két szemszögből nézhetjük. Három év kihagyás után, harminchét évesen egyrészt bámulatos, hogy még mindig tartja a lépést az élmezőnnyel, másrészt idén megmutatta, ő is képes szenvedni. 1999 és 2005 között úgy nyert zsinórban hétszer, hogy végig csukott szájjal, rezzenéstelen arccal tekert. Most többször vicsorgott, vagy a nyelvét lógatta.
Az ő teljesítménye is átvezet egy másik témához: tiszta volt-e az idei Tour? Tény, lebukás nem volt, ahogy az is, azon versenyzők, akikre az elmúlt években a gyanú rávetült, idén nem remekeltek. Reménykedve jelenthetjük ki, hogy ha nem is tűnt el, csökkent a különbség a tiltott szereket használók és a doppingellenőrök közötti versenyfutásban.
Az összetett végeredménye: 1. Alberto Contador (spanyol, Asztana) 85:48:35 ó, 2. Andy Schleck (luxemburgi, Saxo Bank) 4:11 p hátrány, 3. Lance Armstrong (amerikai, Asztana) 5:24 p. h., 4. Bradley Wiggins (brit, Garmin), 6:01 p h., 5. Frank Schleck (luxemburgi, Saxo Bank) 6:04 p h., 6. Andreas Klöden (német, Asztana) 6:42 p h.
Ciprus lángokba borult, többen meghaltak + videó
