Contador-korszak jöhet

K E R É K P Á R Alberto Contador, az Asztana csapat spanyol klasszisa nyerte az idei, sorrendben kilencvenhatodik Tour de France országúti kerékpáros körversenyt. Mögötte a luxemburgi Andy Schleck (Saxo Bank) és a szintén asztanás, amerikai Lance Armstrong állhatott fel a dobogóra. Contador 2007 után második sikerét arratta, de még csak huszonhat éves, s látva a fölényét az idei Touron, akár befoghatja a hétszeres győztes Armstrongot. A két egyéniség – különösen a spanyol megkönynyebbülésére – jövőre nem egy csapatban teker, az amerikai ugyanis saját alapítású csapatában fog versenyezni.

Munkatársunktól
2009. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton az idei viadal szimbólumára, a Mont Ventoux-re mászott fel a mezőny. A szakasz húsz kilométeres folyamatos hegymenettel ért véget, amelyen arra lehetett számítani, hogy Andy Schleck tesz még egy utolsó kísérletet Contador megtörésére, s még inkább arra, hogy testvére, Frank megpróbálja Armstrongot befogni. Egyikük terve sem sikerült. Contador könnyedén tartotta a lépést Andyval, Armstrong pedig Frankra tapadt. Az etapot végül a szökevények legkitartóbb embere, a spanyol Manuel Garate nyerte meg. A tegnapi párizsi befutó már a szokásos forgatókönyv szerint zajlott. Mindenki békésen tekert, menetközben beszélgetve, s elkészültek az ilyenkor kötelező fényképek, köztük a pezsgős – Contador láthatóan kissé kényszeredetten kortyolta a nedűt, a poharat úgy dobta el, hogy a java még benne volt. Azt már sokkal jobban élvezte, amikor a spanyol lobogót kötötte a nyakába.
Egyetlen nyitott kérdés maradt: ki nyeri a szakaszt? A már öt korábbi távon elsőként célba ért brit Mark Cavendishnek még volt némi reménye arra, hogy a legjobb sprinternek járó zöld trikót elvegye Thor Hushovdtől, de ehhez a norvégnak nagyon le kellett volna maradnia. A Champs-Elysées-n végül ismét Cavendish emelhette elsőként a magasba a kezét, ám az összetettben első Contador dicsőült meg.
– Sokkal nagyobb nyomás volt rajtam, mint két évvel ezelőtt. Összességében elégedett vagyok, minden úgy alakult, hogy elterveztem – értékelt meglehetősen szűkszavúan a győztes. Armstrong szószátyárabb volt, magát vén „szellentésként” aposztrofálva ezt mondta:
– Miért panaszkodnék? Egy ilyen vén embertől nem rossz, hogy tehetséges fiatalokkal együtt állhat a dobogón. Jövőre visszajövök, s megpróbálok még több kellemetlenséget okozni nekik.
Meglátjuk. Armstrong teljesítményét két szemszögből nézhetjük. Három év kihagyás után, harminchét évesen egyrészt bámulatos, hogy még mindig tartja a lépést az élmezőnnyel, másrészt idén megmutatta, ő is képes szenvedni. 1999 és 2005 között úgy nyert zsinórban hétszer, hogy végig csukott szájjal, rezzenéstelen arccal tekert. Most többször vicsorgott, vagy a nyelvét lógatta.
Az ő teljesítménye is átvezet egy másik témához: tiszta volt-e az idei Tour? Tény, lebukás nem volt, ahogy az is, azon versenyzők, akikre az elmúlt években a gyanú rávetült, idén nem remekeltek. Reménykedve jelenthetjük ki, hogy ha nem is tűnt el, csökkent a különbség a tiltott szereket használók és a doppingellenőrök közötti versenyfutásban.
Az összetett végeredménye: 1. Alberto Contador (spanyol, Asztana) 85:48:35 ó, 2. Andy Schleck (luxemburgi, Saxo Bank) 4:11 p hátrány, 3. Lance Armstrong (amerikai, Asztana) 5:24 p. h., 4. Bradley Wiggins (brit, Garmin), 6:01 p h., 5. Frank Schleck (luxemburgi, Saxo Bank) 6:04 p h., 6. Andreas Klöden (német, Asztana) 6:42 p h.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.