Csak a forgatókönyv maradt meg

Dokumentumfilmet készült forgatni Ők 11-en címmel az 1954-es világbajnoki döntő után Varasdy Dezső rendező. Az egész estét betöltő produkció a magyar labdarúgás valamennyi évtizedét megismertette volna a közönséggel, a vb szereplői mellett a múlt még élő nagy öregjei is a felvevőgép elé álltak volna. Csakhogy a pártközpont nem adta áldását a filmre.

Kő András
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bozsik Cucu, az Aranycsapat jobbfedezete azt kérdezi a forgatókönyv szerint a rendkívül sokoldalú sportembertől, Hajós Alfrédtól: „Ki volt a legjobb játékosuk, Frédi bácsi?” Hajós válasza: „Ray Feri, a kapitányunk! Remek játékos volt, de egy hibájáról sose bírtuk leszoktatni. Állandóan azt kiabálta a pályán: »Passz! Passz!« Minden labdát ő akart.” Lóránt Gyula, az Aranycsapat középhátvédje erre megjegyzi: „Ó, ilyen kapitányunk nekünk is van…”
Terényi Imre, az ötvenes években a párt adminisztratív osztályának munkatársa, később a Testnevelési Főiskola igazgatója (1967– 1973) – a cenzor – szigorúan bizalmas feljegyzésében így érvel:
„A forgatókönyv jóformán bírálat nélkül veszi át labdarúgásunk múltját, megkerüli azt a tényt, hogy e múlt nem minden esetben pozitív. (…) Ajnározza az FTC-t, az MTK-t, az UTE-t, amelyek profi egyesületek voltak, részvénytársasági alapon működtek.”
A továbbiakban azt kifogásolja, hogy népszerűsíti a forgatókönyv a külföldre szökött „hazaáruló” labdarúgóinkat, például Sárosi dr.-t, Zsengellért és másokat. Elismeri ugyan, hogy a magyar labdarúgás történetéből a szóban forgó csapatokat nem lehet kihagyni, de azt javasolja: „Csínján kell bánni velük.”
„Ugyanakkor érthetetlen – olvassuk –, hogy a Vasas SC szereplése miért maradt ki a filmből? A Vasas valóban a mi haladó hagyományunk a labdarúgásban. A régi rendszerben a munkásosztály egyetlen, nagy eredményeket elért csapata, amelynek szereplése éveken át politikai tiltakozás is volt a Horthy-rendszer ellen. Erre a csapatra méltán lehetünk büszkék, de a forgatókönyv még a nevét sem említi.”
Hibának tartja a feljegyzés, hogy végigvonul a forgatókönyvön a nacionalista beállítás, a magyar labdarúgás dicsérete. „Az ilyesmi megjegyzések: »mutassátok meg, mit tud a magyar, ha hagyják cselekedni…«” Vagy: „Nem tanácsos arról beszélni, hogy régebben Budai, Kocsis, Czibor a Ferencvárosban voltak. Eleget említik ezt e nélkül is.” Terényi nehezményezi, hogy a forgatókönyv „vastagon” terjeszti a személyi kultuszt, amit a sportban általában sztárkultusz néven emlegetnek. Mindenekelőtt az Aranycsapat labdarúgóit magasztalja az égig, pedig sokan közülük nem példaképei a szocialista sportolónak. A forgatókönyvben ez áll: „Puskás lakásában panorámázik a felvevőgép… Kocsis a kormánykerék mellett. Kanyarodik, kifigyel az ablakon… Villanegyedben pásztázik a felvevőgép lencséje. Bemondó: Ha nem tévedek, ezen a környéken lakik Hidegkuti Nándor.”
A pártkatona reflexiója: „Nem hiszem, hogy dolgozóink előtt népszerűek lennének a film kockái, amelyek Puskás, Hidegkuti és mások lakását, Kocsis autóját és más ilyen dolgot mutatnak be. Eleget hallani a nélkül is, hogy legjobb lenne futballistának születni, mert azok élnek, mint Marci Hevesen.”
Másutt pedig: „Nem tartja az író ízléstelennek a következő mondatokat? „Bemondó: Itt van! Ne zavarjuk azonban Cucut, aki most Bozsik József képviselő és törvényeket alkot…”
Egy szó mint száz: Terényi alkalmatlannak tartja a film gyártását, és azt javasolja, dolgozzák át a forgatókönyvet. Erre azonban – tudomásunk szerint – sohasem került sor. Pedig nagy kár, mert akkor még – ahogy tervezték – megszólalhatott volna a filmben Hajós Alfrédon kívül Schlosser, Takács I és Takács II, Bukovi, Titkos Korányi, Opata, Mándi, Avar – a magyar labdarúgás egykori csillagai. Ám a politika felülírta a futballtörténelmet is, különösen az elvesztett vb-döntő után. Javasolják viszont, hogy a magyar munkássport történetét dolgozzák fel.
A forgatókönyv végén a Vidámszínpadot idézik a szerzők. A rendőr megkérdezi a járókelőtől: „Hová megy?” „A Zakariás utcába.” „Megváltozott. Szojka utca lett. Tudja, Zaki nincs formában…” (Zakariást ugyanis a vébé után az Aranycsapatban Szojka váltotta fel.) „Értem, és hogy jutok el oda leggyorsabban?” „Itt mindjárt a Puskás tér sarkán felül egy 11-es focibuszra…”
De a 11-es „focibusz” ötvenöt évvel ezelőtt nem gördült be a megállóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.