Csökkent a reálbér és a foglalkoztatottság

Csökkenő foglalkoztatottság, elértéktelenedő fizetések árnyékolják be a Bajnai-kormány eddigi munkáját. A reálkeresetek 2,2, míg az aktívak száma 4,1 százalékkal esett vissza az első fél évben 2008 első hat hónapjához képest.

Munkatársunktól
2009. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A reálkeresetek – 3,3 százalékos infláció mellett – 2009. január–júniusban 2,2 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél. A számviteli nyilvántartások alapján jelentett bruttó átlagkeresetek az első hat hónapban 1,3 százalékkal, a nettó átlagkeresetek egy százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az alkalmazásban állók létszáma az első fél évben átlagosan 2,667 millió volt; az állami szférában 731 ezren, a versenyszférában pedig mintegy 1,848 millióan dolgoztak, ami öszszességében a létszám 4,1 százalékos, 112 ezer főt meghaladó csökkenését jelenti az előző év azonos időszakához képest.
Bár a statisztikai hivatal gyorsjelentése nem tér ki rá, a most közölt számok és a korábbi adatok összevetése alapján a munkahelyvesztés zöme a fél év második felében, azaz a Bajnai-kormány ténykedése alatt következett be.
A KSH adatai szerint a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 198 200 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 197 ezer forint, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké pedig 204 100 forint. A bruttó keresetek 1,3 százalékkal haladták meg az előző év január–júniusi értékét. Ezen belül a versenyszférában 4,9 százalékkal nőttek a bérek, az állami foglalkoztatás területén pedig a 13. havi illetmény kifizetési szabályainak változása miatt hét százalékkal maradtak el az előző évitől. Jelentősebben felülmúlták az előző év azonos időszakán regisztrált adatokat az energiaipar, az ingatlanügyletek, az építőipar, valamint a szállítás és raktározás január–júniusi keresetei. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) kereset az év első hat hónapjában átlagosan 4,2 százalékkal haladta meg az előző év január– júniusit, a versenyszférában dolgozók alapbére 5,6 százalékkal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 0,9 százalékkal lett magasabb. – Az elbocsátások inkább az alacsony jövedelműeket érintik, ami önmagában is növeli a munkában maradtak megfigyelt átlagbérét. Eszerint az egyes munkavállalók által érzékelt bércsökkenés nagyobb az átlagosan kimutatott számnál – emeli ki a jelentés.
Németh Dávid, az ING Bank Zrt. elemzője a KSH számai alapján a távirati irodának kifejtette: a kedvezőtlen munkapiaci helyzet, valamint a hitelszűke várhatóan komolyan visszafogja a lakossági fogyasztást. A szakember várakozásai szerint ősszel újabb jelentős leépítési hullám következhet, amely akár ötvenezer embert is érinthet. A reálbércsökkenés üteme is tovább nő majd a következő hónapokban, bár ezt – mutatott rá – némileg ellensúlyozza a szja-sáveltolás nettó bérekre gyakorolt pozitív hatása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.