Szabadságra küldték Szaima Vazedet, az ENSZ Egészségügyi Világszervezet (WHO) délkelet-ázsiai regionális irodájának (SEARO) vezetőjét, miután csalás, okirathamisítás és hatalommal való visszaélés vádja merült fel ellene – hívja fel a figyelmet a The Telegraph brit napilap.

Az 52 éves Szaima Vazed nem más, mint a közelmúltban lemondásra kényszerült bangladesi miniszterelnök, Vazed Haszina lánya. A SEARO vezetőjének 2023 novemberében választották meg, azonban ezt beárnyékolta az a vád, miszerint a tisztség elnyeréséhez anyja befolyását használta fel.
A volt miniszterelnök lánya ellen a Bangladesi Korrupcióellenes Bizottság is vádat emelt még márciusban, és vagyona egy részét le is foglalták.
A hatóságok szerint regionális igazgatói kampánya során Vazed hamis dokumentumokat használt fel. Emellett azzal is vádolják, hogy 2,7 millió dollárt csatornázott keresztült a Sucsona alapítványon, egy olyan bangladesi jótékonysági szervezeten, amelynek ő maga a vezetője. A vizsgálatot Vazed testvére, Szadzsib Vazed korábban lejárató kampánynak nevezte, amelyet szerinte az új bangladesi kormány kezdeményezett.
A WHO délkelet-ázsiai regionális igazgatója, Szaima Vazed jelenleg szabadságon van. Ezen időszak alatt Dr. Catharina Boehme látja el az ügyvezető igazgatói feladatokat
– nyilatkozta az Egészségügyi Világszervezet szóvivője. Szaima Vazed egyelőre nem nyilatkozott az ügyben.
A Nobel-békedíjas Muhammad Junusz vezette új bangladesi kormány egyik tisztségviselője a Financial Times-nak úgy nyilatkozott, hogy Vazed eltávolítása „fontos első lépés az elszámoltathatóság felé” és „helyreállítja e rangos pozíció integritását”.
A WHO délkelet-ázsiai regionális irodájához tíz ország mintegy kétmilliárd lakosa tartozik (igaz, Indonézia néhány hete átkerült a Nyugat-csendes-óceáni régióhoz). Az iroda évente több mint ötszázmilliárd dollárból gazdálkodik, és jelentős befolyással bír az érintett országok egészségügyi politikáinak és programjainak alakulására.
A SEARO központja Indiában található, az ellene Bangladesben kiadott elfogatóparancs pedig jelentősen korlátozza Vazed utazási lehetőségeit. Többek között hazájába sem térhet vissza, ráadásul a bangladesi WHO iroda regionális igazgatóként sem volt hajlandó együttműködni vele.
Nem ez az első eset, hogy az ENSZ egyik szakosított szervének tisztségviselőjével kapcsolatban komoly vádak fogalmazódnak meg. Mint arról beszámoltunk, nemrég a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) egyik ügyésze, Karim Khan kényszerült lemondani, miután szexuális visszaélés és hatalommal való visszaélés vádjával néz szembe.
Érdekesség, hogy épp ő volt a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elleni elfogatóparancs kezdeményezője. A politikailag motivált lépés után Magyarország kilépett a szervezetből.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: NurPhoto via AFP)