Elutasították Laborc panaszát

Megalapozatlan volt Laborc Sándor panasza az UD-ügy nyomozásának megszüntetése ellen, ezért azt tegnap elutasította az ügyészség. A vádhatóság megvizsgálja annak lehetőségét, hogy hamis vád miatt hivatalból büntetőeljárást indítson a Nemzetbiztonsági Hivatal távozó főigazgatója ellen. Kiderült, eddig legkevesebb tízmillió adóforintot emésztett fel az alaptalan Laborc-feljelentés miatti eljárás.

Munkatársainktól
2009. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elutasította a Fővárosi Főügyészség Laborc Sándornak, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hamarosan távozó főigazgatójának a panaszát, amelyet az UD Zrt. elleni nyomozás megszüntetése ellen tett – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Ihász Sándor fővárosi főügyész. Az ügyészség szerint a vám- és pénzügyőrség, valamint a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai gyors, alapos és törvényes munkát végeztek, és a megszüntető határozatok elleni panaszok megalapozatlanok voltak. Kovács Attila, a Legfőbb Ügyészség kiemelt ügyek főosztályának vezetője visszautasította Laborcnak az ügyészséget kritizáló szavait. Kijelentette: jól mutatja a feljelentés megalapozatlanságát, hogy azt bűncselekmény hiányában kellett megszüntetni. Kovács érthetetlennek tartja, hogy miközben az NBH főigazgatója a Magyar Köztársaság fontos intézményeinek megtámadásáról beszélt, panaszában éppen azt kifogásolta, hogy az ügyészség miért nyilvánította kiemelt ügynek a vizsgálatot. Laborc azt is nehezményezte, hogy miért zárták ki a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot a vizsgálatból.
*
Erre Kovács Attila úgy reagált: egy olyan szervezetet nem lehetett bevonni, amely érintve lehet az ügyben. Kiemelte: a független igazságügyi szakértő egyetlen kémszoftvert sem talált, és annak sem volt semmilyen valóságalapja, hogy behatoltak volna az NBH vagy a kancellária informatikai rendszerébe. – Ha ilyen történt volna, az elkövetők már rég börtönben ülnének. Az ügyészség azonban nem partner abban, hogy ha nem történt bűncselekmény, akkor kreáljon egyet – fogalmazott a Legfőbb Ügyészség kiemelt ügyek főosztályának vezetője. Kovács szerint az a tanulság, hogy ha egy hivatalos szerv feljelentést tesz, olyat tegyen, amely tényállásában megalapozott. Újságírói kérdésre Kovács Attila bejelentette: megvizsgálják annak a lehetőségét, hogy hamis vád miatt hivatalból büntetőeljárást indítsanak Laborc Sándor ellen.
Futó Barnabás, az UD Zrt.
jogi képviselője megerősítette, az ügyészség panaszt elutasító jogerős végzése alapján hamis vád miatt büntetőeljárást indítanak az NBH főigazgatójával szemben, de a magyar államot is perbe fogják, hogy a vállalkozásnak okozott károkat megtérítsék. Közölte, rágalmazás miatt feljelentették Debreczeni József közírót, Katona Tamást, a Pénzügyminisztérium államtitkárát és a Népszabadságot is.
Emlékezetes, Laborc feljelentése többek között államtitoksértésről, számítástechnikai rendszer feltöréséről, magántitok jogosulatlan megismeréséről, adócsalásról és lőfegyverrel való visszaélésről szólt, név szerint megemlítve az UD Zrt. két vezetőjét és két munkatársát. Az első három bűnügyet a Nemzeti Nyomozó Iroda, az adócsalás miatti eljárást pedig a vám- és pénzügyőrség nyomozó hivatala szüntette meg bűncselekmény hiányában július elején. A lőfegyverrel való viszszaélés vádja már a házkutatáskor megdőlt, hiszen kiderült, hogy szabályszerűen hatástalanított, muzeális fegyverről van szó.
Lapunk azon kérdésére, az adófizetőknek mennyi pénzébe került eddig az UD-ügyben folyó nyomozás, Ihász Sándor azt válaszolta, több mint tízmillió forintba. Kérdésünkre közölte, a jogaszabályok szerint nincs lehetőség ezt az összeget ráterhelni a minden alapot nélkülöző feljelentés benyújtójára.
Nyakó István MSZP-szóvivő írásban azt tudakolta a legfőbb ügyésztől, miért Szilvásy György az egyetlen gyanúsított az UD Zrt.-ügyben. Nyakó azzal próbálta mentegetni a volt titokminisztert, hogy ő a nemzetbiztonsági bizottság kifejezett kérésére úgy bocsátott a testület rendelkezésére titkos hangfelvételeket, hogy felhívta a figyelmet azok bizalmas jellegére.

Gyanúsított a volt szóvivő. Menesztették Varga Gergely kerületi ügyészt, a Fővárosi Főügyészség volt szóvivőjét, miután a lefolytatott fegyelmi vizsgálat megállapította, hogy egy általa képviselt bűnügyben szexuális kapcsolatba került a vádlottal, sőt egyezkedni kezdett vele arról, hogy 600 ezer forint ellenében csupán felfüggesztett szabadságvesztést indítványoz a számára. Vargát vesztegetés miatt gyanúsítottként hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.