Felosztja az unió Bosznia-Hercegovinát?

Az Európai Bizottság javasolni fogja, hogy jövő év január elsejével oldják fel a vízumkényszert Macedónia, Montenegró és Szerbia állampolgárai számára – jelentette be Olli Rehn uniós bővítési és Jacques Barrot igazságügyi biztos nemrég Brüsszelben. Azt is jelezték, hogy hasonló javaslat Albánia és Bosznia-Hercegovina vonatkozásában sem elképzelhetetlen, de legkorábban a jövő év közepe táján kerülhet rá sor. Valamennyi ország egy időben, a tavalyi, szlovén uniós elnökség alatt kezdte meg a tárgyalásokat Brüsszellel a vízumliberalizációról.

Kovács Mária
2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bejelentés valóságos eufóriát váltott ki a kedvezményezett országokban. A polgárok megkönnyebbüléssel nyugtázták, hogy ezentúl nem kell naphosszat sorban állniuk a schengeni zónába tartozó országok nagykövetségei előtt. A kormányok saját érdemeik felnagyításával igyekeztek politikai tőkét kovácsolni ebből a választók körében roppant népszerű döntésből. Ám ezen örömujjongásból fanyar hangok is kihallatszottak, például, hogy az EU ezzel megnyitotta kapuit a balkáni szervezett bűnözés előtt.
Nagyon valószínű, hogy igazuk lesz, de ez még a jövő zenéje. Az Európai Bizottság állásfoglalása azonban már most éles kritikák kereszttüzébe került. A bosnyák lakosság a döntést ugyanis mély felháborodással fogadta, mert igazságtalannak érzi, hogy miközben a nyolcezer mozlim meggyilkolásáért felelős Ratko Mladics tábornok nyugodtan utazgathat majd Európában, addig áldozatai „gettóba lesznek zárva”. Egyes bosznia-hercegovinai közéleti személyiségek szerint nem etikus, hogy Brüsszel egyedül „védencére” hárítja a felelősséget azért, hogy nem sikerült működőképes államot kialakítani, holott ebben maga is ludas. Az EU egykori bosznia-hercegovinai főképviselői közül többen mégis csak éreznek némi felelősséget a de facto EU-protektorátus iránt, és rosszallásukat fejezték ki az Európai Bizottság állásfoglalása miatt. Az osztrák Wolfgang Petritsch szerint az egész Balkánra ki kellett volna terjeszteni a vízumliberalizációt, mert megengedhetetlen, hogy Európa egy ilyen gyönge pontján újabb demarkációs vonalak keletkezzenek. Christian Schwarz-Schilling volt boszniai főképviselő az európai értékek arcul csapásának nevezte, és nyílt levélben ítélte el a döntést. A Bild című német magazinnak adott interjújában rámutatott, elképesztő politikai baklövés az EU részéről, hogy éppen azt a két országot, Bosznia-Hercegovinát és Koszovót zárta ki a vízumliberalizációból, amelyiknek fennmaradásáért, illetve létrejöttéért a NATO és az EU fegyveresen is beavatkozott.
Bosznia-Hercegovina fennmaradását kétségkívül veszélybe sodorhatja, hogy horvát és szerb nemzetiségű polgárai minden különösebb nehézség nélkül válthatnak horvát, valamint szerb útlevelet, mert ezekkel az országokkal megállapodás van érvényben a kettős állampolgárságról. Ivica Dacsics, szerb belügyminiszter sietve be is jelentette, semmi akadálya, hogy a Boszniai Szerb Köztársaság polgárai új, biometrikus adatokat is tartalmazó szerb útlevet kapjanak, s vízummentesen utazhassanak az Európai Unió országaiba. Nyílt titok, hogy Szerbia eddig is nyugati tartományának tekintette a Drina folyón túli jelenleg szerbek lakta területeket, ami Bosznia-Hercegovina területének csaknem fele. Miután a horvátok is számíthatnak Zágráb segítségére, felmerül a kérdés, mi lesz a bosnyákokkal. Nem ez volt-e a fő probléma, Jugoszlávia felbomlása óta? Brüsszel mintha nem mindig lett volna meggyőződve ennek az országnak a szükségességéről, de kénytelen-kelletlen beállt a fenntartásán munkálkodó Egyesült Államok mögé.
Mostani állásfoglalása a saját vélemény felvállalása-e, hogy tudniillik, váljon szét, ha már egyben nem tartható, vagy egyszerűen a tanácstalanság újabb jele. Alapjában véve már mindegy, mostani lépése végső soron elősegíti a felbomlást, mint végkifejletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.