Mai ülésén dönt a kormány arról, hogy bejelenti Brüsszelnek a mezőgazdasági támogatások teljes átalakításával járó úgynevezett egységes gazdaságtámogatási rendszer (SPS) 2010-es bevezetését. Mindezt az MTI-nek nyilatkozó Gőgös Zoltán, az agrártárca államtitkára is megerősítette. Az SPS bevezetését a kormány eredetileg az idei évre tervezte, ám a bevezetést szabályozó törvénye az Alkotmánybíróság (AB) előtt kötött ki. Az európai uniós szabályok szerint az SPS-re történő átállást az áttérést megelőző év augusztus elsejéig kell bejelenteni az Európai Bizottságnak. Vagyis a kormánynak a 2010-es áttérés bejelentésére már csak három napja maradt. A háttérben közben erőteljes agrár-érdekképviseleti lobbiharcok zajlanak, az áttérés ugyanis különböző érdekeket szolgál, illetve sért. Nem meglepő, hiszen nem kis összegről van szó, 2013-ra több mint 1,3 milliárd euró szétosztásáról kell ilyen formában dönteni.
Gráf József agrárminiszter a lobbiharcok közepette egyenesen lemondását helyezte kilátásba, ha az új támogatási forma bevezetése nem történik meg, s ezzel lényegében sarokba állította saját kormányát. A lobbiharcosok között egy oldalon a nagytermelőket képviselő Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ), illetve a hozzá csatlakozó tucatnyi, főként állattartó érdekképviseletek, a másikon pedig a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), illetve ugyancsak tucatnyi, egyéb kis- és közepes gazdálkodókat képviselő szervezet található. A MOSZ álláspontja szerint az SPS bevezetése stabilitást és kiszámíthatóságot hozna, a támogatások termeléstől való leválasztása pedig lehetőséget adna az ágazatpolitikai szempontok érvényesítésére, és stabilizálná a földhasználati viszonyokat. A Magosz ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormánynak nem volt és jelenleg sincs kihirdetett agrárstratégiája, vagyis nem tudni, milyen ágazatpolitikai szempontokat akar érvényesíteni.
Jakab István, a Magosz elnöke ezzel kapcsolatban egyértelműnek nevezte, hogy a kormány mindössze a brüsszeli források átcsoportosítására törekszik, saját köreinek érdekében. Az uniós források nagysága ugyanis egyáltalán nem változik attól, hogy bevezetik az új pénzosztási módszert. Ezért a Magosz szerint a kormány legfőbb célja a termőföldek átjátszása saját köreinek. Az uniós közvetlen támogatási keret összege ugyanis rögzített, nem függ a kifizetési rendszertől. Rávilágított: ez esetben tehát nem a keret változásáról van szó, hanem a támogatások ágazatok közötti észszerűtlen megkülönböztetéséről. Mint mondta, a magyar mezőgazdaság kizárólag azért kap kisebb támogatást, mert a kormány jelentősen megnyirbálta a nemzeti kiegészítő támogatási kereteket, például legutóbbi döntése értelmében jövőre több mint 33 milliárd forintot vesz ki a gazdálkodók zsebéből, azzal, hogy nem fizeti ki a területalapú támogatások nemzeti részét.
Tévesnek nevezte emellett azt az érvelést is, hogy az SPS bevezetésével szétválasztják a támogatásokat a termeléstől, hiszen az uniós szabályozás értelmében 2007 óta a közvetlen kifizetések legalább 90 százaléka független a termeléstől. Kimondottan visszatetszőnek nevezte azt, hogy a kormány támogatását élvező érdekvédelmi szervezetek a köztársasági elnököt és az AB-t támadják azért, mert a kormány által tavaly megalkotott, az SPS bevezetését célzó törvény, alkalmatlansága miatt, a taláros testület előtt kötött ki.
Jakab István rávilágított: az új támogatási rendszer jövő évi bevezetése azért is értelmetlen, mert 2013 után a hazánkban jelenleg alkalmazott szisztémához nagyon hasonló agrártámogatási rendszer lép életbe az egész EU-ban. A Magosz véleményét osztó tizenöt érdekvédelmi szervezetet tömörítő Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekképviseleti Szövetség (MÁÉT) szerint hazánkban jelenleg nincsenek meg a feltételek egy ilyen jellegű új rendszer bevezetésére, főként azért, mert rendezetlenek a földtulajdonviszonyok. A MÁÉT szerint az AB előtt lévő SPS bevezetését szabályozó törvény a 2006-os bázisév alapulvételével alapvetően hátrányos egyes termelői rétegekre. E törvény szerint a támogatások egy része vagyonértékű jogként függetlenedik a földtulajdontól. Ez szerintük a földtulajdon értékvesztését eredményezi, s a kisgazdaságok egy részének tönkremeneteléhez vezethet. Ez esetben a spekulatív tőke olcsón vásárolhatná fel a mezőgazdasági területeket, amelyeket 2011 után az EU előírásainak megfelelően megnyíló magyar földpiacon busás haszonnal értékesíthet. A MÁÉT ezért úgy véli, hogy az elfogadott törvény szerinti SPS bevezetése nem szolgálja nemzeti érdekeinket.
Az aranyéremért játszik a magyar válogatott a világbajnokságon! (kezdés: 15.35)
