Szijjártó Péter
Bejelentést tesz Szijjártó Péter a kényszersorozás magyar áldozata miatti lépésekről

Három amigo
Soros éves ülésén ünnepelte a múlt héten 15 éves fennállását az észak-amerikai államok szabad kereskedelmi övezete, az Alena, amely magában foglalja Kanadát, az Egyesült Államokat és Mexikót. Természetesen a Guadalajarában megrendezett csúcstalálkozón is meghatározó problémaként merült fel a Mexikóból az Egyesült Államokba áramló dél-amerikai kábítószer.
Az amerikai elnök még áprilisban ígéretet tett 1,4 milliárd dolláros támogatásra, amelyet három évig egyenlő részletekben folyósítanának a mexikói kábítószer-ellenes harc támogatására. Barack Obama éltette a mexikói elnök kivételes bátorságát, amelyet a kábítószerkartellekkel vív. Ugyanakkor Felipe Calderón mintha több konkrétumot várt volna a nagy szomszédtól.
A határokon átnyúló mexikói bűnözés ma már nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Kanadában is gondot okoz. Mindkét fél felajánlotta a mexikói elnöknek, hogy a rendőrök kiképzésében segítséget nyújt. Ugyanakkor Calderón azt kérte Obamától, hogy tegyen valamit a Mexikóba áramló amerikai fegyverekkel szemben. Az Egyesült Államok is csak a határőrzés fokozását rendelheti el, de mint eddig is láttuk, ez nem hozott nagy eredményt, ugyanis a legkorszerűbb fegyverekkel lövik halomra egymást a mexikói drogcsempészek.
Ott hevertek a kereszteződéstől kicsit távolabb. Messziről nézve kupacnak tűntek, mintha valaki itt szabadult volna meg teherautónyi fölösleges holmijától. Aztán egy mexikói közelebb vetődött hozzájuk: emberi holttestek voltak. Egymásra hányt, megkínzott szövetségi rendőrök tetemei. Tizenkettő. Köztük egy nő. Kábítószercsempész-banda még soha nem merészkedett ilyen messzire, hogy szövetségi ügynököket gyilkoljon halomra. Ugyanis ott volt – üzenet formájában – az elkövető névjegye: A Család, a La Familia kartell.
Nem az említett északi határváros, Ciudad Juárez, a „halálváros” volt a helyszín, hanem az ország középső állama, Michoacán, ahonnan a hivatalban lévő elnök, Felipe Calderón is származik. Az esetet egy hónappal ezelőtt fedezték fel, azóta már a kormány 5500 fővel emelte az államban szolgálatot teljesítő katonák számát. A Család elnevezésű bandából több vezetőt el is kaptak, és tíz helyi rendőrt őrizetbe vettek a gyilkosságokban való közreműködés vádjával.
Az El Universal mexikói lap szerint röviddel azt követően, hogy megtalálták a szövetségiek hullahegyét, az internetes Youtube-on megjelent egy videofelvétel, amely a rendőrök megkínzásáról készült. Ezt a mexikói rendőrség is gyorsan észlelte, és azonnal megakadályozta a hozzáférést.
A Család nevű bűnbanda egyébként majd minden „médiaeszközön játszik”. A közelmúltban egyik vezetőjük tévéinterjúban fordult a lakossághoz, amelyben a mexikóiak támogatását kérte „harcukhoz”. Az álnéven bemutatkozó gengszter természetesen ostorozta Calderón elnök korrupt kormányát, és felhívta a többi kábítószerkartellt, hogy miután megdöntötték a rendszert, Mexikóban teremtsék meg a béke és nyugalom országát. Ha ez mégsem sikerülne, akkor – sajnos – A Család folytatja a „korrupt rendőrök” eltávolítását, akik akadályozzák a kábítószer-csempészésben. De az is előfordult már, hogy az írott sajtót használták szócsőnek, hirdetést adtak fel egy lapban.
Idáig jutott Mexikó: egy bandita élő tévéadásban az állam megdöntésére biztat. Miközben 36 ezer katona három éve vívja kilátástalan csatáját a mexikói bűnözőkkel. A három esztendő alatt több mint tízezer halálos áldozatot követeltek a gengszterek közti leszámolások, a karhatalommal vívott tűzpárbajok. Hiába voltak a különböző kartellek vezetőinek látványos elfogásai, azonnal újak léptek a helyükbe, és folytatták a minden képzeletet felülmúló, kegyetlen területszerző háborújukat.
Hihetetlenül nagy pénzről van szó. Mint Ricardo Ravelo mexikói újságíró a kartellekről szóló könyvében, Az elátkozott örökségben megírta, a becslések szerint a tíznél kevesebb bűnbanda a kábítószer-csempészésből évente összesen 25 milliárd (!) dollár tiszta nyereségre tesz szert. Ennek az összegnek csupán kis szelete is akkora vagyon, amely megőrjíti a mexikói fiatalokat.
De honnan került elő A Familia névre hallgató bűnbanda? Négy éve a hatóságok előtt sem volt nagyon ismert. Először a főleg az Atlanti-óceán partvidékét ellenőrző Zeta klánhoz tartozott – mint valami michoacáni leányvállalat. A volt katonákból álló bűnbanda 2006 szeptemberében tette le a névjegyét, amikor vagy húsz csuklyás tagja berontott egy diszkóbárba, ahol egy zsákból öt emberi fejet gurítottak a táncolók közé. Elkezdődött a szokásos kíméletlen leválási háború az anyaszervezetről.
Ők magukat nem bűnözőnek, hanem Isten igazságosztó öklének tekintik: nem ölnek pénzért, nem gyilkolnak ártatlan embereket, csupán a bűnösöket büntetik meg. Felsőbbrendű milíciának tartják magukat. Mindezt megbolondítják zavaros vallási szövegeikkel, hogy az egész szervezetről misztikus szekta képét sugallják. Mélységes istenszeretetükből, csupán jó szándékból kell ölniük, meg kell tisztítaniuk a mexikói társadalmat. Gyakran lelki szemináriumokra íratják be tagjaikat, hogy így szolgálják fejlődésüket. Az igaz, hogy kábítószer-csempészésből és -gyártásból élnek, de hát valamiből nekik is tengődniük kell…
Az igazság ezzel a szamaritánusi magatartással szemben az, hogy bátran kijelenthetjük: egész Mexikóban ez az egyik legkegyetlenebb bűnbanda. Áldozataikat bestiálisan megkínozzák. Ők vezették be a mexikói alvilágba a lefejezést, amely előtte nem volt szokásban. Nemcsak kokainban utaznak, hanem nekik van az országban a legnagyobb szintetikus kábítószert előállító kapacitásuk, csupán az idén 140 (!) labort fedeztek fel a mexikói hatóságok. De marihuánát is termesztenek, és kiegészítőként emberrablással, védelmi pénzek szedésével is foglalkoznak.
Az egy hónappal ezelőtti rendőrgyilkosságokat követően valóságos hajsza indult meg a bandatagok után. „A szárazföldön, vízen, levegőben jelen lévő egységeink nem hagynak lélegzetvételnyi időt sem A Családnak” – jelentette ki Felipe Calderón államfő, aki három éve épp ebben az államban, Michoacánban, szűkebb pátriájában kezdte meg a háborút a csempészbandákkal. Rövidesen el is fogták Arnoldo Ruedát, a kartell egyik vezetőjét, aki viszont tartja a száját. Az ilyen gyors letartóztatások általában csak bosszút szülnek a szabadon maradt bandatagok részéről, mégpedig könyörtelenebbet, mint korábban.
Alejandro Sánchez társadalomkutató szerint az a baj, hogy véres ütközetek által a kormány egy térségből kiszorítja a bűnözőket, de ezt nem kíséri semmifajta szociális fejlesztési program. Az így keletkezett légüres térbe azonnal bevonul egy másik banda. A kutató megpendíti a globalizációellenes húrt is: „Amióta aláírtuk Washingtonnal a szabad kereskedelmi megállapodást, elárasztottak minket az amerikaiak által szubvencionált termékek. Óriási mezőgazdasági területek néptelenedtek el, a fiatalság egyetlen távlata, hogy illegálisan kijusson az Egyesült Államokba, vagy beálljon az egyik drogkartellba.”
Abban nincs vita A Családdal, hogy a rendőrség korrupt. Nyilván nem a jó munkáért bocsátottak el hétszáz határőrt a héten. A hadsereg veszi át a határellenőrzést, Calderón szerint az egyetlen erő Mexikóban, amelyben megbízhatnak. Az elbocsátottak helyére diplomás, frissen végzett határőrök jönnek, akiket úgy válogattak ki, hogy ellen tudnak állni a megvesztegetésnek. Majd meglátjuk, meddig.
A La Jornada mexikói napilap a közelmúltban idézte a titkosszolgálat jelentését, amely szerint a rendőrség 62 százaléka valamiképpen a kartellek kezében van. A borítékok errefelé különösen vastagok. A helyi önkormányzatok több mint fele úgy táncol, ahogy a narkócsempészek fütyülnek. Az állam e haláltáncában az a legborzalmasabb, hogy egyre kevesebb a hely, ahová a becsületes ember menekülhet. Ma már a társadalmi szervezetek, a polgári mozgalmak is egyre inkább a bűnözők irányítása alá kerülnek: előbb lelövik a civil mozgalom megvesztegethetetlen vezetőjét, majd helyére ültetnek olyan személyt, aki a bandáknak engedelmeskedik.
Itt nem túlzás arra hivatkozni, hogy életveszélybe kerül, aki belekotnyeleskedik a kábítószerbandák ügyeibe. Tavaly év eleje óta tizenhét újságírót öltek meg. Már ott tartunk, hogy Irakban biztonságosabb tényfeltáró tollforgatónak lenni, mint Mexikóban. Igaz, mindkettő háborús övezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.