Ismeretes, az amerikai Monsanto multicég által előállított MON810-es kódjelű kukorica tízéves engedélye lejárt, és az EU jelenleg az engedély meghosszabbítását vizsgálja. Ehhez az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) június végén jelentette meg véleményét. A Greenpeace és a Föld Barátai Európa nevű nemzetközi szervezet – amelynek hazai képviselője a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) – által készíttetett tudományos elemzés azonban súlyos hibákra és hiányosságokra mutatott rá az európai hivatal véleményében. A környezetvédők szerint az EU szakemberei által jegyzett dokumentum elutasítja vagy jelentéktelennek tünteti fel azokat a kutatási eredményeket, amelyek azt bizonyítják, hogy a génmódosított kukorica által termelt rovarölő szerek káros hatással lehetnek az európai lepkékre vagy más rovarokra. Nem ismeri el ugyanakkor, hogy valójában erős a tudományos bizonytalanság, és sok az ellentétes álláspontú tanulmány a kukorica a természetre vagy az egészségre gyakorolt hatásaival kapcsolatban, illetve semmibe veszi azokat a tudományos vizsgálatokat, amelyek a növény biztonságosságát vonják kétségbe. A zöldek felhívják a figyelmet arra is, hogy az EFSA egy teljesen más génmódosított növényfajtán végzett tanulmányra hivatkozva próbálja bizonygatni a MON810 kukorica biztonságosságát, és egyáltalán nem vizsgálja a génmódosítási folyamat során a kukoricában létrejövő ismeretlen fehérjék hatásait.
Vetier Márta, a Greenpeace kampányfelelőse kijelentette: az EFSA visszaélt a tekintélyével, a tanulmány nemcsak téves, hanem alapvetően hibás is.
Az élelmiszer-biztonsági hivatal vagy nélkülözi a tudományos szakértelmet, vagy egy igencsak kockázatos politikai játékot játszik az egészségünkkel és a környezetünkkel. Bőven elegendő bizonyíték áll rendelkezésünkre arról, hogy ez a rovarölő szert termelő kukorica milyen veszélyes, és ezért egész Európában be kellene tiltani – tette hozzá Fidrich Róbert, az MTVSZ munkatársa. Eddig hat ország tiltotta be a MON810-es kukorica termesztését, köztük Magyarország is. Eközben számos tagország kormánya kifogásolta már az EFSA munkájának minőségét.
Újabb európai országnak van elege a migránsokból
