Hamisított GMO-tanulmány

Hibás és alapjaiban hamis az a tanulmány, amellyel az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal biztonságosnak nyilvánította a genetikailag módosított kukoricát – állítja a Greenpeace és a Magyar Természetvédők Szövetsége. Ennek hatására Európában egyedülálló módon engedélyeznék egyes génpiszkált termékek forgalmazását és termesztését, a zöldszervezetek azonban azt várják mind az Európai Bizottságtól, mind a tagországoktól, hogy ezt utasítsák el.n MunkatársunktólIsmeretes, az amerikai Monsanto multicég által előállított MON810-es kódjelű kukorica tízéves engedélye lejárt, és az EU jelenleg az engedély meghosszabbítását vizsgálja. Ehhez az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) június végén jelentette meg véleményét. A Greenpeace és a Föld Barátai Európa nevű nemzetközi szervezet – amelynek hazai képviselője a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) – által készíttetett tudományos elemzés azonban súlyos hibákra és hiányosságokra mutatott rá az európai hivatal véleményében. A környezetvédők szerint az EU szakemberei által jegyzett dokumentum elutasítja vagy jelentéktelennek tünteti fel azokat a kutatási eredményeket, amelyek azt bizonyítják, hogy a génmódosított kukorica által termelt rovarölő szerek káros hatással lehetnek az európai lepkékre vagy más rovarokra. Nem ismeri el ugyanakkor, hogy valójában erős a tudományos bizonytalanság, és sok az ellentétes álláspontú tanulmány a kukorica a természetre vagy az egészségre gyakorolt hatásaival kapcsolatban, illetve semmibe veszi azokat a tudományos vizsgálatokat, amelyek a növény biztonságosságát vonják kétségbe. A zöldek felhívják a figyelmet arra is, hogy az EFSA egy teljesen más génmódosított növényfajtán végzett tanulmányra hivatkozva próbálja bizonygatni a MON810 kukorica biztonságosságát, és egyáltalán nem vizsgálja a génmódosítási folyamat során a kukoricában létrejövő ismeretlen fehérjék hatásait.Vetier Márta, a Greenpeace kampányfelelőse kijelentette: az  EFSA visszaélt a tekintélyével, a tanulmány nemcsak téves, hanem alapvetően hibás is.Az élelmiszer-biztonsági hivatal vagy nélkülözi a tudományos szakértelmet, vagy egy igencsak kockázatos politikai játékot játszik az egészségünkkel és a környezetünkkel. Bőven elegendő bizonyíték áll rendelkezésünkre arról, hogy ez a rovarölő szert termelő kukorica milyen veszélyes, és ezért egész Európában be kellene tiltani – tette hozzá Fidrich Róbert, az MTVSZ munkatársa. Eddig hat ország tiltotta be a MON810-es kukorica termesztését, köztük Magyarország is. Eközben számos tagország kormánya kifogásolta már az EFSA munkájának minőségét.

Munkatársunktól
2009. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismeretes, az amerikai Monsanto multicég által előállított MON810-es kódjelű kukorica tízéves engedélye lejárt, és az EU jelenleg az engedély meghosszabbítását vizsgálja. Ehhez az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) június végén jelentette meg véleményét. A Greenpeace és a Föld Barátai Európa nevű nemzetközi szervezet – amelynek hazai képviselője a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) – által készíttetett tudományos elemzés azonban súlyos hibákra és hiányosságokra mutatott rá az európai hivatal véleményében. A környezetvédők szerint az EU szakemberei által jegyzett dokumentum elutasítja vagy jelentéktelennek tünteti fel azokat a kutatási eredményeket, amelyek azt bizonyítják, hogy a génmódosított kukorica által termelt rovarölő szerek káros hatással lehetnek az európai lepkékre vagy más rovarokra. Nem ismeri el ugyanakkor, hogy valójában erős a tudományos bizonytalanság, és sok az ellentétes álláspontú tanulmány a kukorica a természetre vagy az egészségre gyakorolt hatásaival kapcsolatban, illetve semmibe veszi azokat a tudományos vizsgálatokat, amelyek a növény biztonságosságát vonják kétségbe. A zöldek felhívják a figyelmet arra is, hogy az EFSA egy teljesen más génmódosított növényfajtán végzett tanulmányra hivatkozva próbálja bizonygatni a MON810 kukorica biztonságosságát, és egyáltalán nem vizsgálja a génmódosítási folyamat során a kukoricában létrejövő ismeretlen fehérjék hatásait.
Vetier Márta, a Greenpeace kampányfelelőse kijelentette: az EFSA visszaélt a tekintélyével, a tanulmány nemcsak téves, hanem alapvetően hibás is.
Az élelmiszer-biztonsági hivatal vagy nélkülözi a tudományos szakértelmet, vagy egy igencsak kockázatos politikai játékot játszik az egészségünkkel és a környezetünkkel. Bőven elegendő bizonyíték áll rendelkezésünkre arról, hogy ez a rovarölő szert termelő kukorica milyen veszélyes, és ezért egész Európában be kellene tiltani – tette hozzá Fidrich Róbert, az MTVSZ munkatársa. Eddig hat ország tiltotta be a MON810-es kukorica termesztését, köztük Magyarország is. Eközben számos tagország kormánya kifogásolta már az EFSA munkájának minőségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.