Idestova nyolc hónapja annak, hogy a kormány döntést hozott az uniós források válságkezelő átcsoportosításáról, ehhez azonban a mai napig nem sikerült az unió jóváhagyását elérnie. A tavaly novemberi gazdasági csúcson már beharangozott gazdaságélénkítő program módosításával kapcsolatosan a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség lapunkat úgy tájékoztatta, hogy „Brüsszellel intenzív, napi szintű egyeztetéseket folytatunk az átcsoportosított összegek felhasználhatóságáról”. Mivel a tavaly december 17-i kormánydöntés az úgynevezett operatív programok közötti forrásátrendezést érinti, a végrehajtáshoz mindenképpen meg kell szerezni az EU-s engedélyt, mert enélkül még a pályázati kiírások összeállítását sem lehet megkezdeni. Az eredeti tervek szerint elvileg 260 milliárd forintnyi forrást kellene átrendezni a gazdasági operatív programok (GOP) felé úgy, hogy más programoktól vonnának el. A 2007-től 2013-ig szóló Új Magyarország fejlesztési tervben szereplő GOP-források alacsony szintjét már a terv elfogadásától kezdve számos kritika érte szakmai szervezetek részéről. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara számításai szerint a közvetlenül gazdaságfejlesztésre rendelkezésre álló összegek a hétéves uniós keret mindössze 12 százalékára rúgnak, ezért már jóval a válság begyűrűzése előtt azt kérték a tervet felügyelő parlamenti szakbizottság ülésén, hogy más programok terhére növeljék meg a GOP-forrásokat.
*
Erre azonban tavaly novemberig semmiféle hajlandóságot nem mutatott a kormány, így az átrendezést végül maga a válság kényszerítette ki. Bajnai Gordon korábban még nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterként ígérte, hogy a tervezett átcsoportosítással összesen 500 milliárd forint juthat 2009–2010-ben gazdaságfejlesztésre a GOP-on keresztül. Az eredeti előirányzat és a terv közötti különbség ellentételezésére 60 milliárd forintot vonnának el a közlekedési, 57 milliárdot pedig a társadalmi infrastruktúraprogramokból, illetve előre hoznák további források felhasználását. Mint arról lapunk már beszámolt, a gazdaságfejlesztési programokra két és fél év alatt a hétéves keret mindössze 1,2 százalékát fizették ki.
A kormány gyakorlatilag nem foglalkozik a gazdaság beindításával, jóllehet éppen ez lenne most a legfontosabb feladat – fejtette ki lapunknak Soós Lőrinc közgazdász, aki szerint hazánknak jelenleg minden forintnyi uniós forrásra szüksége lenne, éppen ezért kulcskérdés a pénzek átcsoportosításának felgyorsítása. A szakember szerint már az eredeti forráselosztási terv is hibás volt, hiszen abban ugyan sokféle projekt szerepelt, ám a gazdaság fejlesztése már akkor is háttérbe szorult. Mint mondta, az uniós pénzekhez hazánkban óriási várakozások kapcsolódnak, ám ezek csak részben megalapozottak, hiszen az új tagállamok a rendelkezésükre álló forrásoknak mindössze átlagosan 50 százalékát tudják lehívni.
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
