Jól keresnek a bankárok

Míg a hazai bankoknál dolgozó felső vezetők és topmenedzserek fizetése nagyjából megfelel a hasonló méretű nyugat-európai pénzintézeteknél alkalmazott javadalmazásoknak, addig a középvezetők jóval kevesebbet keresnek, mint nyugati kollégáik. Hallani olyan csúcsvezetőkről is, akik havi 12-14 millió forintot tehetnek zsebre.

Hírösszefoglaló
2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bankárok nem szeretik, ha a közvélemény a zsebükben turkál, ez abból is látszik, hogy Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke Török Zsolt MSZP-s politikus többszöri kérésére sem volt hajlandó nyilatkozni a Magyarországon működő pénzintézetek vezetőinek a fizetéséről. Pedig az embereket igencsak foglalkoztatta, hogy amikor a családoknak a fogukhoz kell verniük a garast, hogy ki tudják gazdálkodni az eget verdeső törlesztőrészleteket, mennyit tesz zsebre egy bankvezető. A Népszabadság értesülései szerint ez az összeg igen széles határok között mozoghat. Hallani olyan csúcsvezetőkről, akik havi 12-14 millió forintot visznek haza, ám a többségük ennél kevesebbet kap. A magasabb beosztású vezetők általában bruttó egy-két millió forintot kapnak havonta, míg a topmenedzserek esetében ez az összeg egy kisebb bank esetében jellemzően három-négy millió, egy nagyobb pénzintézetnél hat-nyolc millió forint. Ezek azonban csak az alapilletmények, ehhez jönnek a prémiumok, amelyek az éves fizetés ötven százaléka körül mozognak, továbbá az egyéb, béren kívüli juttatások, mint például a nyugdíj-biztosítási hozzájárulás, a céges autó vagy a mobiltelefon. Összességében a vezető beosztású menedzserek évente 80–120 millióval számolhatnak, míg a topmenedzserek illetménye 150–200 millió forint lehet.
Míg a hazai bankoknál dolgozó felső vezetők és topmenedzserek fizetése nagyjából megfelel a hasonló méretű nyugat-európai pénzintézeteknél alkalmazott javadalmazásnak, addig a középvezetők esetében már jelentős a különbség. Egy részlegvezető bruttó bére jellemzően nem éri el a félmillió forintot, míg egy fiókigazgató is csak átlag 533 ezer forintot kap – külföldi kollégáik ennek többszörösét tehetik zsebre havonta. Egy pénztáros ugyanakkor átlagosan 161 ezer, egy bankkártya-ügyintéző 180 ezer, míg egy jelzáloghitel-ügyintéző 252 ezer forintos bruttó bérrel számolhat.
A válság itthon is jócskán csökkentette a pénzügyi szférában dolgozó vezetők számát és a – sok szakember szerint – túlzó juttatásokat. Posztok szűntek meg, régiókat vontak össze, külföldi vezetők érkeztek, hogy közvetlenül teljesítsék az anyacégtől kapott utasításokat. Az elbocsátások és a hitelezés visszaesése miatt kevesebb munkatárs, kevesebb feladat marad, úgyhogy a korlátlan cégesautó-, mobiltelefon-használat, a gyakori külföldi utak, konferenciák ideje lejárt. Aki pedig állás nélkül találja magát, kénytelen még lejjebb adni fizetési igényeiből – írja a Népszabadság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.