Két „győztes” Kabulban

Bár a hivatalos végeredményre még várni kell, az afganisztáni elnökválasztás két fő esélyese tegnap egyaránt győztesnek hirdette ki magát. Hamid Karzai hivatalának közlése szerint a részvétel meghaladta az ötven százalékot, s az emberek többsége a jelenlegi elnökre adta voksát. Fő kihívója, Abdullah Abdullah ugyanakkor azt állította, a szavazók 63 százaléka választotta őt, s 31 százalék Karzait.

György Zsombor
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Türelemre intenek. Richard Holbrooke, az amerikai elnök pakisztáni és afganisztáni különmegbízottja tegnap Kabulban azt mondta, bizonyos benne, hogy a rivális felek vitatni fogják az afgán elnökválasztás kimenetelét, ezért felszólítja az esélyeseket, várják meg a hivatalos eredményeket győzelmük bejelentésével. Közben az EB tegnap szintén arra kérte az afgán jelölteket, tartózkodjanak a lehetséges eredményre vonatkozó elsietett bejelentésektől. (MTI)


(Bandar)

A tálibok csak az ország néhány déli körzetében tudták meghiúsítani a választást, az emberek azonban így is vegyes érzésekkel gondolnak a megméretésre. A hivatalos adatok szerint az eseménnyel összefüggésben 73 incidens történt, az áldozatok számát húsz körülire teszik. Ha hivatalosan is megerősítik, hogy ötven százaléknál magasabb volt a részvételi arány, akkor a tervek szerint szeptember 17-én győztest hirdetnek. Ha nem, akkor októberben második fordulót rendeznek. Szembetűnő különbség, hogy az előző, 2004-es voksoláskor a hetven százalékot is elérte a szavazók aránya.
Afganisztán lakossága olyan országban szeretne végre élni, ahol a vezetőket demokratikus úton választják meg, s amely büszke tagja lehet a nemzetek közösségének. Akik a veszély ellenére elmentek szavazni, ezt az érzésüket fejezték ki, függetlenül attól, kire voksoltak – fogalmazott megkeresésünkre az egyik nagy segélyszervezet kunduzi irodavezetője. Az afgán férfi aggodalmait jól jelzi, hogy nevét nem meri vállalni. Mint megtudjuk tőle, a Kunduz és Baglán közötti országúton a tálibok továbbra is rendszeresen megállítják az autókat, ellenőrzik a benne ülőket. Elképzelhető – teszi hozzá –, hogy bűnözői csoportok, kihasználva a zűrzavart, mindenféle ideológia nélkül külföldieket akarnak elrabolni, hogy magas váltságdíjért cserébe bocsássák csak szabadon őket. Nem emlékszem, mikor volt ennyire rossz a helyzet Kunduzban – zárja szavait.
A határok két nap után újból átjárhatók, így sikerült tegnap reggel Tádzsikisztán felől nekünk is belépnünk az országba. Innentől a különböző nemzetközi szervezetek helyi és külföldi munkatársaira kell hagyatkoznunk. Sofőrjeik, vidéki képviselőik révén telefonon szinte folyamatos a híráramlás arról, merre lehet megpróbálni az utazást, s hol járőröznek a tálibok. Megfogadjuk tanácsaikat, délutánig jelentősebb távolságot nem is tudunk megtenni. Gépkocsivezetőnk sem vállalja a további utazgatást, miután előző nap háromszor is tálib ellenőrző pontba futott bele. Bandarba, egy négyezer lelkes északi faluba érkezünk, ahol a helyiek elmondása szerint az élet a szokásos mederben zajlik, katonai járőrökből látni csak többet. A település vegyes, pastu, tádzsik, üzbég lakosságú, az emberek békében megférnek egymással. A központban éppen bárányt vágtak, gyűlik a hentes körül a férfinép. Többen büszkén mutatják a tintás ujjukat, ami azt jelzi, voltak szavazni. Ám hogy ki lenne a jobb elnök, a pastu Karzai vagy éppen a tádzsik Abdullah? Erre a kérdésre nem tudnak válaszolni. Insallah – mondják, s inkább vacsorázni invitálnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.