Korrupt professzorokat ítéltek el

Hét hónaptól két évig terjedő börtönbüntetéssel sújtott a zágrábi megyei bíróság kilenc egyetemi tanárt korrupció miatt, s öt évre eltiltották őket hivatásuk gyakorlásától. A hallgatók 200–700 eurót fizettek egy-egy vizsgáért.

Sebestyén Imre
2009. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetemi tanárokat ítélt el Zágrábban a megyei bíróság korrupció miatt. Az ügynek összesen harminckét vádlottja volt, tíz előadó közül – ennyi oktató ült a vádlottak padján – kilencet talált bűnösnek a bíróság, és hét hónaptól két évig terjedő börtönbüntetést szabott ki rájuk. Négyüket tíz hónapra, egyet két évre, egyet egy év hét hónapra, egyet másfél évre, egyet egy év két hónapra, egyet pedig hét hónapra ítéltek. A szabadságvesztés mellett többüknek 200–250 havi személyi jövedelemnek megfelelő pénzbírságot is kell fizetniük, egyeseket pedig arra köteleztek, hogy visszaadják a törvénytelenül szerzett pénzt. Mind a kilenc vádlottat öt évre eltiltották a tanári hivatás gyakorlásától. Két személyt – Dragan Badanjakot, a közlekedésmérnöki kar egykori dékánhelyettesét és Mladen Budor közvetítőt – egy hasonló perben már elmarasztalták korábban.
A professzorok mellett – ugyancsak korrupcióért – további 22 vádlottat ítélt el a bíróság. Ezek a közvetítők voltak és azok az egyetemi hallgatók, akik tanulás nélkül, pénzért akartak sikeresen vizsgázni.
Az oktatók közül egyedül egy angoltanárnőt mentettek fel, de egy közvetítéssel vádolt személy és két egyetemista is szabadon távozhatott a tárgyalóteremből, mivel nem igazolódott be a bűnösségük. Az ítélet szerint a közlekedésmérnöki kar tanárai és az egyetemisták csúszópénzt adtak, illetve fogadtak el, ehhez közvetítőket használtak fel, visszaéltek hivatali helyzetükkel, s a bűncselekmény elkövetése céljából szövetkeztek. A tarifa adott volt, vizsgától függően 200–700 eurót kellett fizetni azért, hogy a hallgató jó osztályzatot kapjon.
Az ügyész zárszavában szigorú ítéletet követelt azokkal szemben, akik nem mutattak megbánást, s a bizonyítékok ellenére végsőkig tagadták bűnösségüket. A bíróság ezt figyelembe is vette. Ugyanakkor enyhébb büntetést szabtak ki azoknak a közvetítőknek és egyetemistáknak, akik bevallották tettüket és megbánást tanúsítottak. A tanárokat azért marasztalták el szigorúbban, mert nélkülük nem valósulhatott volna meg a bűncselekmény, másrészt az oktatóknak személyes példát kellene mutatniuk a fiataloknak. A hallgatók esetében enyhítő körülmény volt fiatal koruk, ebből fakadó meggondolatlanságuk, de az is, hogy sok esetben rávették őket a korrupcióra, ezért felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki rájuk a bíróság. A közvetítőket kizárólag az anyagi haszon sarkallta a bűncselekmény elkövetésére, velük ezért bántak keményebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.