Lakik, kilakoltat, meglakol

2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindannyiunk életében van egy fix pont, ahová viszszaaraszolunk, amikor valami nem sikerül, valamilyen veszteség ér minket. Sokak számára ez a biztos pont a család, az otthon. Ehhez képest a hírcsatornák, újságok úgy ontják a kilakoltatásokról szóló híreket, mintha időjárás-jelentésről tájékoztatnának. Mintha ezek az események az élet természetes velejárói lennének. Élhető-e az az ország, ahol félmillió embert, az ország lakosságának öt százalékát fenyegetheti a kilakoltatás réme?
Az Otthonvédők Összefogás civil szervezet levelet írt Szili Katalin házelnöknek a bajba került családok védelmében. De a kérdések mindannyiunkhoz szólnak. Belenyugodhatunk-e abba, hogy a rendszerváltás óta regnáló kormányok legtehetségtelenebbike most a tehetetlenségéről tesz tanúbizonyságot? Hozzá kell-e szoknunk ahhoz, hogy megépített életünknek már nemcsak a falai repedeznek, hanem az alapig rombolják olyan erők, amelyek a bajba jutott ember megkopasztásában érdekeltek?
Kétféle ember van, írta Blaise Pascal: az igazak, akik bűnösnek, és a bűnösök, akik igaznak hiszik magukat. Korunk nyelvén ez valahogy így szól: kétféle ember van, az egyik csak lakni szeretne, élni, dolgozni családjáért, szűkebb közösségéért, és a másik, aki elnézi, megmagyarázza vagy éppen levezényli a kilakoltatást, s ha síró gyereket, megrettent asszonyt, elkeseredett családfőt lát, elfordítja a fejét.
Szó nincs arról, hogy Magyarországon a kilakoltatások felelőtlen, iszákos, dolgozni nem szerető emberek osztályrésze. A helyzet gyakran éppen az ellenkezője: egyre többen kerülnek utcára azok, akik szép otthont, nagy családot akartak, ezért hitelt vettek fel, mert semmi nem utalt arra, hogy ez a kölcsön egyszer megfojtja az életüket. Azok a bankok biztatták őket, amelyek most rátenyerelnek javaikra. S aki a bankok felelősségét firtatja, az egyeseknek már nem is ellenzék, hanem ellenség.
„Embertelen állapotoknak vagyunk a tanúi, fizikailag bántalmaznak kilakoltatásuknak ellenszegülő embereket, köztük nőket, családok kerülnek az utcára, gyermekeket választanak el szüleiktől, mert nincs hová menniük, megszaporodott azoknak a száma, akik reménytelen helyzetükben és kétségbeesésükben öngyilkosságba menekülnek” – írta közleményében Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum szervezője. Idén tizenkét-tizenötezer lakást árvereztek el, mert tulajdonosaik nem tudták törleszteni devizaalapú hitelüket. A mai állapotot előre lehetett látni. Voltak, akik az Országgyűlésben megkondították a vészharangot, a bajbajutottak megsegítésére számos ellenzéki javaslat született. Ezeket az MSZP-s képviselők az SZDSZ-szel és az MDF-fel karöltve sorra leszavazták. Nevetgélve, bekiabálásokkal, ahogy azt megszoktuk tőlük.
Pedig nem jóslat volt, hanem korrekt előrejelzés, hogy a kilakoltatások száma nyár végére megugrik. Jelenleg 750 ezer devizahiteles és a 720 ezer közüzemidíj-hátralékos feje fölött lóg a Damoklész-kard. Ki segít rajtuk? A Fidesz rendkívüli parlamenti ülés összehívását sürgeti. A kormány hajtogatja, hogy törvény útján kell könnyíteni az adósok helyzetén. De ki akadályozta meg őket abban, hogy egy ilyen törvényt időben elfogadtassanak? A labda náluk volt. Nem csak arra lehetett volna használni parlamenti többségüket, hogy a Fidesz javaslatait derűsen lesöpörjék. Azok szónokolnak törvényről, moratóriumról, akik tizenötezer ingatlant hagytak elárverezni?
Pénz persze mindig van, csak nem arra, amire kellene. Most a bankokat fogják az IMF parancsszavára átvilágítani négymilliárd forintért. Hol az a naiv polgár, aki feltételezi, hogy ez az átvilágítás nem kizárólag a pénzvilág védelmében történik, hogy ebből a négymilliárdból egyetlen forint is jut a bankok felelősségének megállapítására?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.