Rosszul lett Scott Graham John három hete a fővárosi Blaha Lujza téren. Az angol férfi elvesztette az eszméletét, majd mikor magához tért, éles mellkasi fájdalmat érzett. Kihívták a mentőket, akik beszállították a Semmelweis Egyetem (SOTE) Merkely Béla által vezetett Kardiológiai Központjába, ahol megállapították, hogy a 63 éves férfinak szívinfarktusa volt. Azonnali szívkatéterezést hajtottak végre rajta, s a gyors segítségnek köszönhetően állapota hamarosan javulni kezdett. Olyannyira elégedett volt az angol beteg a magyar egészségügyi intézményben tapasztalt ellátással, hogy úgy döntött, ötezer fonttal (1,5 millió forint) támogatja az Aritmia Kutatás-Gyógyítás Alapítványt. A civil szervezetet még 1999-ben hozták létre az életveszélyes kamrai ritmuszavarok kutatásának, gyógyításának elősegítésére, valamint az ezen a téren dolgozó szakemberek továbbképzésére.
– Az nyűgözött le igazán, ahogy mindenki pontosan tudta, mi a feladata az első pillanattól kezdve – nyilatkozta lapunknak Graham, aki szerint a kórház teljes személyzete az orvosoktól a nővéreken át a takarítókig egy csapatként dolgozik együtt. A férfi hangsúlyozta, hogy az angol egészségügyi intézmények tisztasága sehol sincsen a nálunk tapasztaltakhoz képest, és elképzelhetetlennek tartja, hogy odahaza hasonló figyelemben részesüljenek a páciensek. Külön értékelte, hogy a nyelvi nehézségek ellenére mindig tájékoztatták arról, mi fog vele történni. – Az életemet köszönhetem nekik – mutatott rá az idős férfi, aki szerint a magyar betegellátás világszerte követendő példa lehetne az egészségügyi szakemberek számára.
Becker Dávid, a Kardiológiai Központ igazgatóhelyettese a Magyar Nemzetnek elmondta, a szívkatéterezéses eljárásoknak köszönhetően a korábbi harminc százalékról mára sikerült öt százalék alá csökkenteni a szívinfarktusos esetek kórházi elhalálozásának arányát. Évente több mint 1500 akut szívkatéteres tágítást végeznek a SOTE Kardiológiai Központjában, amelyhez nélkülözhetetlen a jó szervezés – hangsúlyozta Becker. Nyugat-Európában sok helyen, annak ellenére, hogy számtalan jól felszerelt katéteres laboratórium működik, a betegek nincsenek jól eloszlatva köztük – mondta az szakember. A Kardiológiai Központban 180-an dolgoznak, közülük 45-en orvosok. Mindig van ügyeletben két, a szívkatéterezésben és koszorúér-tágításban gyakorlott szakember, és további kettő, akik a betegek intenzív kezelését végzik. Az intenzív osztályon egyszerre három felsőfokú végzettségű nővér dolgozik. Országszerte összesen 16 katéteres centrum működik. Magyarországon szívkatéterezést a nyolcvanas évek óta végeznek, a Közép-magyarországi régióban 2003 óta van rá lehetőség. A szívrohamok száma hazánkban az elmúlt időszakban folyamatosan nő.

Kiderült, hogy zavarja-e az embereket, amikor a szomszéd füvet nyír