Megrázta a válság az árampiacot

Dékány Lóránt
2009. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi a pénzügyi és a reálgazdasági válság tanulsága a villamosenergia-szektor számára? Az, hogy a szabad piac önmagában nem szolgálja kellően a gazdaságot, kell egy határozott, kormányokon átnyúló, hosszú távú energiaipari koncepció is, amit következetesen végrehajtanak – mondta Csiba Péter, a Dunamenti Erőmű (DE) Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek. A DE-nek az idén már teljesen a liberalizált piacon kell helytállnia, miután a kormány tavaly az év végén felbontotta a céggel a hosszú távú áramvásárlási szerződéseket, amelyek az erőmű kapacitásainak több mint 80 százalékát kötötték le. A De 1763 megawatt beépített kapacitással rendelkezik, amelynek nagy szerepe van a magyar villamosenergia-rendszer kiegyenlítésében. A cég blokkjai igen rugalmasan terhelhetők, percenként 4 megawatt fel- és leszabályozására képesek. A rendszerszintű kiegyenlítői feladatra minden augusztusban tendert ír ki a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt., amelyen a DE részt vesz. Az erőmű termelésének harmadát teszi ki ez a termék.
Ám a kiegyenlítésben részt vevő blokkok hatékonysága elmarad a gáztüzeléses termelőegységekétől, a hatékonyságnövelésre és a környezetvédelmi paraméterek javítására tavaly kezdett el egy 220 millió eurós beruházást a társaság. Ezzel egyidejűleg folyamatban van a 170 millió eurós G–3 projekt, amely során az egyik blokkot kombinált ciklusú gáztüzeléses egységgé alakítják, s 215 megawattos teljesítményét 400 megawattra emelik. A háromévesre tervezett építkezés az alapozásnál tart. A tervek között szerepel az ugyanekkora nagyságrendű G–4 beruházás is, amely még csak az engedélybeszerzés fázisában van, s megvalósítása a későbbi piaci helyzet függvénye. A folyamat végén a DE beépített kapacitása nem változna. A DE blokkjai a teljes hazai beépített erőművi kapacitás mintegy 20 százalékát teszik ki, ám az elmúlt időszakban az itthon megtermelt villamos energia 8-10 százalékát állították elő. Az erőmű az MTI korábbi adatai szerint 2008-ban 3177 gigawattóra villamos energiát értékesített. Csiba Péter elmondta: az üzleti modellváltás, amelyet az erőműnek a hosszú távú szerződések felmondása miatt végre kellett hajtania, a válság körülményei között hasznosnak bizonyult. A DE a visszaesés ellenére nem mond le a megkezdett fejlesztésekről, amellyel egy hatékony, a környezetvédelmi normáknak teljesen megfelelni képes erőműtársaság jön létre. Csiba elmondta, hogy a társaság a termelésének kétharmadát értékesíti a szabad piacon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.