Mint Schumi

Kő András
2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékeznek? A Forma–1 hétszeres világbajnokától, Michael Schumachertől láthattuk először. Fent állt a győzelmi emelvényen, őt ünnepelte a publikum, amikor jobb kezének mutatóujjával többször rábökött valakire, és közben mosolygott. Annyira csak őt jellemezte ez a gesztus. S mivel sokszor állt a dobogó legtetején, sokszor találkoztunk ezzel a mozdulattal. Amikor aztán 2006 végén befejezte a versenyzést, és jöttek az új bajnokok, egyszer csak mit láttunk: ők is „kölcsönvették” Schumacher gesztusát, „kiszúrtak” valakit a tömegben, többször rámutattak, és közben mosolyogtak. Mint Schumacher.
Így rögződik belénk öntudatlanul a sztárok testbeszéde, mozdulata, no persze csak akkor, ha valaki eljut odáig, hogy győző lesz egy világbajnoki futamon. Schumacher nagyszerű sportember, ne csodálkozzunk tehát azon, hogy a trónkövetelők hihetik: egy-egy ilyen gesztussal útban vannak a halhatatlanság felé. Írom ezt akkor, amikor a vasárnapi Magyar Nagydíjon Lewis Hamiltontól láthattuk a „Schumacher-mozdulatot”.
Emlékeztetni szeretném az olvasót egy portugál futballistára, Eusébio da Silva Ferreirára, a Benfica sokszoros válogatott játékosára, aki egy hasonló gesztussal vonult be a futballtörténelembe, 715 mérkőzésen szerzett 727 gólja mellett. Történt ugyanis, hogy miután bevette az ellenfél hálóját, jobb kezével hatalmasat kaszált a levegőben, és ezt a mozdulatot ugyanúgy átvették a társak szerte a világon, mint Schumacherét a fiatalok. Merthogy nemcsak Hamiltontól láthattuk.
Hogy mit fejez ki a gesztus? Nem tudnék pontosan válaszolni rá. Vélhetőleg valami ilyesmit: „Nem megmondtam, hogy első leszek?!” De az is lehet, hogy egyszer-másszor valakit figyelmeztetett a mozdulat, hogy elvesztette a fogadást. Fantáziálhatunk persze tovább. Tény, hogy a „néma nyelv” nélkül színtelen lenne a világ. A gesztusok „szótára” egyszerre informatív, de olykor szórakoztató is. Olyan, mint a karmester pálcája, amely mindegyik zenésznek szól. Egy M. H. Krout nevű kutató ötezer kézgesztust azonosított, amelynek véleménye szerint verbális megfelelője is van.
No, itt van az ötezer-egyedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.