Moldova ismét választ

Moldovában a mai előre hozott választástól megoldást várnak a politikai patthelyzetre, a felmérések azonban rendkívül szoros végeredményt jeleznek, ami a válság elhúzódását vetíti előre.

Pataky István
2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Esélyek. A választások előtt két nappal közzétett felmérések szerint a Moldovaiak Kommunista Pártja (PCM) 31 százalékkal vezet. A PCM-et négy ellenzéki párt követi: a Liberális Párt 13, a Demokrata Párt 10, a Liberális Demokrata Párt 7, valamint a Mi Moldovánk Szövetség 3 százalékkal. A megkérdezettek 22 százaléka bizonytalan. (MN)


Bár az utolsó közvélemény-kutatás adatai szerint a hatalmon lévő kommunisták ismét magabiztos győzelmet aratnak a megméretésen, az ellenzéki pártok összefogása akár hatalomváltáshoz is vezethet. Moldovában három és fél hónappal ezelőtt tartottak választásokat. Akkor a kommunista párt kapta a legtöbb szavazatot, az ellenzékkel szimpatizáló fiatalok azonban csalást emelgettek, s heves tüntetésekkel adtak hangot véleményüknek. A tiltakozók egy csoportja megtámadta a törvényhozás, valamint az államfői hivatal épületét, a rendőrség csak brutális fellépés révén tudta helyreállítani a rendet Chisinauban. Az eseményeket követően több diákot és újságírót letartóztatottak, heteken keresztül iskolai hatósági razziák során igyekeztek kézre keríteni a demonstráción részt vevő fiatalokat. Vladimir Voronin, az államfői pozícióból azóta a házelnöki székbe átült kommunista vezető Bukarestet vádolta meg a tüntetések szervezésével, de ezt a vádat még Moszkva sem tartotta igazán hitelesnek.
Az új választások kiírásához végül nem az utcai nyomásgyakorlás, hanem a kialakult politikai patthelyzet vezetett. A moldovai alkotmány háromötödös többséget tesz kötelezővé az elnökválasztáshoz, ami 61 szavazatot jelent a 101 fős törvényhozásban. Csakhogy a kommunisták csupán hatvan fővel képviseltetik magukat a parlamentben, az ellenzék pedig állandó bojkottal lehetetlenítette el a döntést, így nem sikerült megválasztani a két ciklust letöltő Voronin utódját.
A kommunista párt esetleges kiütése a hatalomból komoly következményekkel járna Chisinauban, az új vezetés ugyanis aligha szalasztaná el a felelősségre vonást. Ezzel számolnak is Voroninék. Moldovai sajtóinformációk szerint az orosz külügyi hírszerzés néhány nappal ezelőtt arról tájékoztatta a szakadár Dnyeszteren túli terület vezetőit, hogy adott esetben biztosítsák a biztonságos szabad átkelést Vladimir Voroninnak és további tizennyolc kommunista tisztségviselőnek, ha azok légi úton történő menekülése valamilyen ok miatt ellehetetlenül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.