CORRIERRE DELLA SERA
A kiábrándulás Afganisztánban felülmúlja a félelmet, állítja helyszíni tudósításában az olasz lap. Mint fogalmaz, az afgánok már nem hisznek az ország talpra állításában, s ez az érzés erősebb bennük, mint a félelem a fundamentalistáktól. A lap által megkérdezett szakértők Hamid Karzai győzelmét valószínűsítik, ám megjegyzik, hogy ez ugyanakkor nem old meg szinte semmit.
guardian.co.uk
A húsz évvel ezelőtti afgán helyzetre emlékezteti a baloldali brit lap a Nyugatot, kiemelve, hogy az egyre nagyobb emberveszteség kényszerítette Gorbacsovot a kivonulásra. Rá három évre hatalomra jutottak a tálibok, akik ellen jó tíz év múlva üzent hadat a Nyugat. Új kormányt juttattak hatalomra, de ez egyre többe kerül nekik. A párhuzamot kiemelve a lap felteszi a kérdést, vajon a történelem ismétli majd önmagát, s a hátországban növekvő társadalmi elégedetlenség ismét visszavonulásra készteti a megszállókat?
washingtonpost.com
A globális gazdasági rendszer évtizedeken át az amerikai uralom elismerésén alapult, a válság azonban megingatta ezt a meggyőződést, s a nyomásgyakorlás kivételes eszközét adta az Egyesült Államok fogyasztását alapvetően finanszírozó Kína kezébe, állítja írásában Henry Kissinger. A volt amerikai külügyminiszter rámutat ugyanakkor a helyzet ambivalens voltára, a két gazdaság ugyanis mind erősebben függ egymástól, s ezen mindegyik fél oldani szeretne. Az erőviszonyok tehát változnak, a világgazdaság és a világpolitika súlypontja Ázsiára tevődik át, s Amerika elveszti hegemóniáját. Kissinger azonban figyelmeztet, mindenkire veszélyes lehet, ha a Csendes-óceán két partján az együttműködés helyett két egymással szemben álló blokk formálódik.
MailOnline
Míg többen úgy tartják, Mozartot megmérgezték, mások szerint a zeneszerző halálra dolgozta magát, megint mások tuberkulózissal, szifilisszel, özvegyének új férje pedig a túlzott alkoholfogyasztással magyarázták a halálát, addig a brit lap szerint egyszerűen egy bakteriális fertőzés okozta a korai véget. Holland, osztrák és angol kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a baj szimpla torokgyulladással kezdődött, s a streptococcus fertőzés átterjedt a vesére, amelyek leállása végül a 35 éves zeneszerző halálát okozták.
TIMES ONLINE
Egyre több a méhcsalád Párizs kertjeiben és a háztetőkön, s a városi méhecskék kétszer-háromszor annyi mézet adnak, mint vidéki rokonaik. Szakértők szerint a melegebb nagyvárosi klíma kedvező környezetet teremt a méhek elszaporodásának, nem beszélve a permetezésből adódó mérgek hiányáról.
Megható pillanatokat élt át Kapu Tibor Houstonban
