„Nem megoldás a fedezetkezelő”

Hírösszefoglaló
2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százmilliókkal tartozott, bedőlt. Újabb, nagyrészt önkormányzatok, állami hivatalok és oktatási intézmények építőipari megrendeléseit teljesítő generálkivitelező cég, a Baucont Zrt. fizetésképtelenségét állapította meg a bíróság és rendelte el a felszámolását – tudta meg a Napi Gazdaság. A lap közlése szerint fővállalkozóként a Baucont nyerte meg két évvel ezelőtt a budaörsi önkormányzat városi sportcsarnokának és uszodájának építésére kiírt közbeszerzési eljárást nettó 2,7 milliárd forintért. A beruházás átadását 2008 júliusára vállalta, azonban az a mai napig nem készült el, az önkormányzat a csúszás miatt végül 2009. március végével szerződést bontott a céggel. A társaság közben elvesztette finanszírozó bankját és mintegy hetven alvállalkozóját nem tudta kifizetni, többek között azért, mert a budaörsi beruházás miatt a faktorcég a 2008 júliusa óta ketyegő kötbér miatt visszatartott 600-700 millió forintot. A Baucont egyébiránt két korábbi kartellügy miatt 376 millió forintos bírságot volt kénytelen fizetni.


Az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) és a Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége (Malosz) is tiltakozik az építtetői fedezetkezelő intézményének tervezett bevezetése ellen. Mint arról a távirati iroda beszámolt, az érdekképviseletek szerint az új rendszer nem küszöböli ki a visszaéléseket.
Tolnay Tibor, az ÉVOSZ elnöke közölte: a fedezetkezelő nem ad választ arra a problémára, hogy ki fogja megfizetni az alvállalkozói láncban felmerült többletet, tehát nem szolgál valódi megoldással a lánctartozásokra. – A mai gyakorlatban a megrendelő igazolja a munkát, a vállalkozó pedig ezt követően állítja ki a számlát. A rendelet ezt megfordítaná, ami ellentmond a kialakult gyakorlatnak, és a számviteli törvénynek is – hangsúlyozta Tolnay, aki ugyanakkor egyetért azzal, hogy a nagyobb magánberuházásoknál legyen fedezetkezelő. Varjasné Székely Éva, a Malosz elnöke szerint alkotmányos szempontból kifogásolható, hogy az alvállalkozók vállalási árait az építési naplóban nyilvánosságra kell hozni. Ehelyett a megoldás a nem fizetők elleni radikális fellépés volna gyors bírósági döntéssel, és ha kell, büntetőjogi eljárással.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt, a majdani rendelet értelmében az októberben induló közbeszerzési – valamint egyéb, az uniós értékhatárt elérő – beruházásoknál a kivitelezés csak akkor indulhat el, ha az építtető a fedezetkezelő erre a célra elkülönített bankszámláján biztosítja az adott szakasz ellenértékét, a teljesítés ellenértéke pedig csak akkor egyenlíthető ki teljes egészében, ha az összes alvállalkozó követelését határidőre kifizették. A közbeszerzéseknél a Magyar Államkincstár, az uniós értékhatárt elérő beruházásoknál a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete tölti be a fedezetkezelő szerepét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.