Nyolcfős gyűlés a konzulátus előtt

Neszméri Sándor
2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)

Megtréfálta az újságírókat a Szlovákiai Roma Kezdeményezés (RIS), amely Magyarország pozsonyi nagykövetsége elé hirdette meg gyertyás menetét, hogy tiltakozzon a magyarországi romákat ért támadások ellen, végül a konzulátus épülete előtt jelent meg a párt nyolc vezető politikusa. A sajtó végül megtalálta őket, így Alexander Patkoló pártelnök mintegy harminc újságírónak olvasta fel a Bajnai Gordonnak és a magyar Országgyűlésnek címzett levelüket. A kormányfőnek szóló részben „élesen tiltakoznak az összes szlovákiai roma nevében” a magyarországi romák „sorozatos gyilkolása ellen”, és hatékony intézkedést követelnek. Az Országgyűlést pedig arra szólítják fel, „ne bújjanak a képviselők a rosszul értelmezett szólásszabadság mögé”, és hozzanak olyan törvényeket, amelyek hatékony fellépést tennének lehetővé „a szélsőséges erők elleni harcban”. Patkolóék ugyanis attól tartanak, hogy amennyiben Magyarországon nem lépnek fel erőteljesen a rasszizmus ellen, „exportálódhat az extrémizmus Szlovákiába”.
Patkoló szavai ismerősen csengtek a szlovák újságírók fülében, ugyanezekkel a szavakkal szokta vádolni Robert Fico a magyar politikusokat, illetve a magyarországi viszonyokat, ráadásul Dusan Caplovic kormányalelnök a szombati kelet-szlovákiai „cigány terror ellen” tartott nagygyűlést is „Magyarországról importált megnyilvánulásként” ítélte el. S miután Patkolóék elhelyezték nyolc gyertyájukat a konzulátus falánál, arról kezdtek beszélni, a RIS is szeretne részesülni abból a 170 millió eurós uniós támogatásból, amelyet Szlovákia az elkövetkező három évben meríthet a romák felzárkóztatására, ezért „közeledik a kormányhoz” kölcsönvéve a kormányfő kifejezéseit.
A RIS vezetői egyébként nem kívántak válaszolni olyan kérdésekre, amelyek a szlovákiai romák helyzetére vonatkoztak, illetve a szombati tüntetéssel függtek össze. Csak azt mondták el, „nem lenne ésszerű, ha Szlovákiában statisztikát vezetnének a romabűnözésről, és azt nyilvánosságra hoznák”, mint azt javasolta Vladimír Palko ellenzéki képviselő, a második Dzurinda-kormány volt belügyminisztere. Palko arra figyelmeztetett, hogy a szélsőséges Slovenská Pospolitost tagjai mellett „a helyi lakosok is tiltakoztak a romabűnözés ellen”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.