Egymás után két mangán- és cinkolvasztót zártak be Kínában, miután a közelükben lévő falvakban több mint kétezer gyerek szenvedett ólommérgezést a légszennyezés miatt. Közülük soknak hullik a haja, több mint százötvenen kórházi kezelésre szorulnak, és hatan válságos állapotban vannak – adta hírül a BBC.
Előbb egy Senhszi tartományban működő öntödének kellett beszüntetnie működését, ahol hatszáznál is több gyermek betegedett meg, majd a Hunan tartomány falvait szennyező üzem került sorra. Ez utóbbi már csaknem 1400 megbetegedést okozott, a megvizsgált kicsik nagy részénél vérképzőszervi károsodást állapítottak meg. A tavaly május óta a környezetvédelmi hatóság engedélye nélkül működő kohó két vezető munkatársát őrizetbe vették, az igazgató azonban megszökött. Vizsgálat indult a senhszi öntöde két irányítója ellen is. Néhány nappal ezelőtt a senhszi hatóságok még azt közölték: a következő két évben kitelepítik a környezetszennyező üzem ötszáz méteres körzetében élőket, de amikor a beteg gyerekek felháborodott szülei a hét elején behatoltak az öntöde irodáiba, inkább a gyár bezárása mellett döntöttek. A hunani öntödének öt nappal azután kellett bezárnia kapuit, hogy a szülők útlezárással tiltakoztak a működése ellen, és a rendőrökkel is összecsaptak.
Kínában, ahol erőltetett ütemben fejlesztik a gazdaságot, igen gyakori a súlyos környezetszenynyezés. A gomba módra szaporodó új üzemekben sok esetben figyelmen kívül hagyják a biztonságos munkavégzés és a környezetvédelem költségigényes követelményeit.
Tisza Party and Brussels Jointly Implement the Migration Pact
