Régészeti sikerek az ásatáson

Győr Ágnes
2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előkerült újabb 25 emberszabású majom csontja a Magyar Állami Földtani Intézet (MAFI) és a Torontói Egyetem idei egy hónapos őslénytani ásatásán a rudabányai Rudapithecus lelőhelyén – erősítette meg lapunknak Kordos László, a MAFI igazgatója.
A David Begun, a Torontói Egyetem antropológusa által irányított kutatás közben a szakemberek többek közt olyan kézcsontokat találtak, melyek a Rudapithecushoz tartoztak. Ezeken az emberek, a csimpánzok és a gorillák kézfejére jellemző csontösszeforrásokhoz hasonlók találhatók. A szakember szerint az evolúciós jelentőségű leletek megerősítik azt az elméletet, amely szerint az emberszabásúak több mint tízmillió évvel ezelőtt hagyták el Afrikát. Egy ideig itt fejlődtek tovább, majd visszavándoroltak. Ott zajlott le ténylegesen az emberré válás folyamata, de ott alakult ki a csimpánz és a gorilla felé vezető fejlődési vonal is.
Szintén előkerült egy, a Rudapithecusszal egy időben a térségben élő Anapithecus majom tavaly felfedezett felső állcsontjához tartozó alsó állkapocs, valamint egy koponyatöredék is. Összeraktuk őket, és olyan tökéletesen illeszkedtek egymáshoz, hogy biztosak voltunk abban, hogy ugyanahhoz az egyedhez tartoznak. A korábbi koponya- és fogleletek segítségével immáron képesek vagyunk rekonstruálni, hogy hogyan is nézhetett ki a rejtélyes ősmajom – magyarázta el az igazgató.
A tegnap lezárult ásatás nyomán további mintegy százféle gerinces állat csontmaradványaira is rábukkantak a szakemberek. Kordos László elmondta: ezek közt akadnak nagy termetűek, mint például a gumósfogú őselefánt, az orrszarvú vagy a háromujjú őslovak, de kisebb emlősök és kígyók is.
Az új leletek Magyarországon maradnak, és bekerülnek a földtani intézet múzeumába. Ennek ellenére a nagyközönség a szakember szerint csak időszakosan láthatja majd őket, mivel állapotuk nem teszi lehetővé tartós kiállításukat.
Kretzoi Miklós volt az a paleontológus, aki még a hatvanas években Rudabányán talált állkapcsot megvizsgálva egy addig ismeretlen fajt azonosított. Ezt Rudapithecus hungaricusnak nevezte el. Az újabb leletekkel együtt azóta már több mint 250 emberszabású maradványával, köztük öt koponyával gyarapította az emberré válásról szóló ismereteinket Európa leggazdagabb lelőhelye, Rudabánya – derült ki a MAFI közleményéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.